Türkiye topraklarından İrlanda’ya doğru yapılan tüm seyahatlerde vize şartı arandığından, prosedürlere uygun bir şekilde uygulanan İrlanda vize işlemleri adımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Diplomasi, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport ayrımı olmaksızın ülkeye bütün girişler vizeyle yapılmaktadır. Aktif olarak Birleşik Krallık vizesi olan kişiler, önce İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra buradan vize olmadan İrlanda’ya giriş yapabilir. İrlanda vize işlemleri sonrasında farklı amaçlar dahilinde ülke ziyaret edilebilir.

İrlanda Vize İşlemleri İçinde Olan Başvuru Nasıl Yapılır?

İrlanda Konsolosluğu ülkemizde yalnızca Ankara’da bulunuyor. Ancak başvuruları İzmir, Gaziantep, İstanbul ve Antalya illerinden yapabilmek de mümkündür. Başvuru merkezine gitmeden önce temin edilmesi istenen evraklar vardır. Bu evrakları temin edip konsolosluğa giderek başvuru yapılabilir. Başvuru merkezlerinden alınacak randevular direkt olarak online şekilde yapılabilir.

irlanda bayrağı

İrlanda Vize Başvuru İşlemlerinde İstenen Evraklar

İrlanda için vize başvurusunda bulunan kişilerin, temin etmesi gereken evraklar şunlardır:

  • Minimum 3 ay geçerliliği olan pasaport
  • 2 adet fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Uçak ve otel rezervasyonunu gösteren evrak
  • Vize başvuru formu (elektronik ortamdan alınır)
  • Vize ücretinin yatırıldığını gösteren dekont
  • Banka hesap dökümü
  • Seyahat sağlık sigortası (minimum 30.000 Euro teminatlı)
  • Seyahat nedenini açıklayan dilekçe

Bu evrakları temin ettikten sonra merkezi Ankara’da bulunan İrlanda Konsolosluğuna bizzat başvuruda bulunulabilir.

İrlanda Vize İşlemleri İçin İstenen Vize Ücretleri

İrlanda vize başvurusu yapmak isteyen kişiler, konsolosluğa gitmeden önce anlaşmalı bankalar üzerinden vize ücretini ödemek durumundadır. İrlanda’ya tek girişlik şekilde uygulanan vize ücreti 60 Euro’dur. İki girişlik vize ücreti ise 100 Euro şeklindedir. Söz konusu ücretler, bütün farklı tiplerdeki İrlanda vizesi için ortak şekilde geçerlidir. Turist vizesi, iş vizesi, konferans ve seminer vizesi, gemici vizesi, staj vizesi ve eğitim vizesinde uygulanan sabit ücretler aynıdır.

İrlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Gerekli bütün evrakları temin eden ve başvuru merkezlerine bizzat başvuruda bulunan kişilerin vize sonucu, ortalama olarak 3 hafta içinde belli olacaktır. İrlanda vize işlemleri sırasında herhangi bir eksik evrak bulunması ya da konsolosluk yoğunluğu nedeniyle bu süreler belirli şekilde esneyebilir. Bu bakımdan seyahat planları yapılan tarihten en az 1 ay önce vize başvurusu yapmak tavsiye edilmektedir.