İrlanda vize randevu talepleri için İrlanda Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş olan aracı firmaya başvurulmalıdır. İrlanda seyahatleri için vize başvuruları, İrlanda Büyükelçiliği ya da İrlanda konsolosluğu tarafından direk kabul görmemektedir. Vize başvuru merkezi randevu talebinde bulunanlar, aynı zamanda vize için gerekli olan evrak türlerini de öğrenebiliyor ve başvurularını eksiksiz yapmaya çalışıyorlar.

İrlanda Vize Randevu Talebi

İrlanda vize randevu talebinde bulunmak isteyenler, Türkiye’nin tüm illerinden, online olarak randevularını alabiliyorlar. Vize başvuru merkezi, internet üzerinden herkesin talep etmek istediği vize türüne göre randevu almasını sağlıyor. Vize başvuruları, Konsolosluk üzerinden değil başvuru merkezi üzerinden yapıldığı için tüm işlemler, İrlanda vize randevu sistemi üzerinden yapılıyor.

İrlanda Vize Başvurusu

İrlanda seyahatlerini yaparken, İrlanda üzerinden başka ülkelere seyahat etmek isteyenler, İrlanda İstanbul Konsolosluğuna başvuru yapmalı ve transit vize talebinde bulunmalıdırlar. Vize başvuru işlemleri, normalde, aracı şirket üzerinden yapılır ve İrlanda Konsolosluğu, başvuru değerlendirmelerini yapar. Vize çıkma işlemleri tamamen İrlanda Konsolosluğunun değerlendirme yetkisi kapsamındadır. İrlanda vizesi için umuma mahsus pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport sahibi olanlar İrlanda vize başvurusu yapmak zorundadır.

irlanda bayrağı

Gerekli Evraklar

İrlanda vizesi almak isteyenler, veri toplama ve vize başvuru merkezlerinden İrlanda vize randevusu aldıktan sonra istenilen belgeleri öğrenir ve bu belgeleri hazırlamaya başlarlar. Randevu gününde, tüm belgeler eksiksiz olmalıdır. Eksik belgeli başvurular kabul edilmeyecektir.

Vize için gerekli belgeler şunlardır;

  • Pasaport
  • Başvuru formu
  • Seyahat amacını gösterir dilekçe
  • Uçak ve otel rezervasyonu
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Kimlik ve finansal durum belgeleri

Vize için sunulan tüm belgelerin İngilizce ve 3 adet olacak şekilde hazırlanmış olması gerekiyor. İngilizce çevirisi yapılmamış belgeler, başvurunun reddedilmesine neden olacaktır.

İrlanda Seyahatleri

Avrupa ülkelerine turistik seyahat yapmak isteyenler, schengen vizesi almakta ve tüm schengen bölgesi ülkelerini gezebilmektedir. İrlanda Cumhuriyeti, schengen vizesini kabul etmemekte ve seyahatler için geçerli olmamaktadır. İrlanda vizesi ile sadece İrlanda sınırları içerisinde seyahat edilebilmektedir. Diğer ülkelere geçiş yapabilmek için İrlanda transit vizesi alınması gerekiyor. Vize başvurusunda bulunurken, tüm belgelerin asılları ve fotokopileri birlikte sunulmalıdır. Dileyenler İrlanda vize randevu işlemini en doğru şekilde yapabilmek adına bizimle iletişime geçebilirler.