İçindekiler

İrlanda vize başvuru işlemleri İrlanda Konsolosluğu’ndan yetki alan vize merkezlerinden yapılır. Bu merkezler başvuruları alarak konsolosluğa gönderirler ve onayın verilmesi sonrasında başvuruda bulunan kişilerin bilgilendirilmesini sağlarlar. İrlanda vize başvuru işlemlerinin başlayabilmesi için ilk olarak İrlanda’ya gitmek isteyenlerin Gaziantep, Ankara, Antalya, İzmir ve İstanbul illerinde bulunan vize merkezlerinden randevu almaları gerekir. İrlanda vize randevu günü gelene kadar gerekli görülen tüm vize belgeleri eksiksiz olarak tamamlanır. Başvuru formu da doldurulduktan sonra vize randevusuna katılım sağlanır ve vize belgeleri görevli memura teslim edilir. Evrakların teslimi esnasında veya daha önce vize için belirlenmiş olan ücretler ödenir. İrlanda vizesinde parmak izi verilmesi gerekli görülmediği için işlemler belgelerin teslimiyle birlikte tamamlanır.

İrlanda Vizesi Başvuru Formu

İrlanda vizesi başvuru işlemlerinde vize başvuru formunun doldurulması zorunlu hale getirilmiştir. Bu form sayesinde başvuruda bulunan kişi hakkında bilgi edinilir ve kişinin hangi vizeyi almak istediği öğrenilebilir. Form online olarak İrlanda Konsolosluğu adresi üzerinden doldurulur.

İngilizce olarak doldurulabilecek formda şahsi bilgiler, meslek bilgileri, pasaport bilgileri, seyahat amacı bilgileri, çalışma bilgileri, vatandaşlık bilgileri ve başvuru tarihine dair bilgiler doldurulur. Söz konusu bilgilerin eksik olmaksızın doldurulması gerekir. Ayrıca doğru olan bilgilerin verilmesi önemlidir.

İrlanda Vizesi İçin Gerekli Olan Vize Belgeleri

İrlanda Cumhuriyeti, ülkeye gelmek isteyen ve vize zorunluluğu bulunan kişilerden vize belgeleri talep eder. Konsoloslukların vize işlemleri ile ilgilenen birimleri tarafından bu belgeler incelenir ve vizenin verilip verilmemesi yönünde sonuca varılır.

İrlanda vizesi için gerekli olan vize belgeleri ise şunlardır;

 • Başvuru sahibine ait pasaport (En az 6 aylık olması ve 2 sayfasının kullanılmamış olması gerekir.)
 • Fotoğraf (Fotoğrafın biyometrik olması zorunludur ve boyutları 35x45mm şeklindedir.
 • Seyahat sağlık sigortası (Minimum 30000€ teminatlı)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (Arkalı önlü)
 • Başvuru formu
 • Aktif kullanılan banka hesabının 3 aylık dökümü (son 3 ay)
 • İrlanda için yapılan uçak rezervasyonu
 • Vize ücreti dekontu
 • İrlanda’da kalınacak otelin bilgileri
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile bilgilerini içeren)
 • Vize türüne göre mesleki durum evrakları
 • Vize türüne göre gelir evrakları

Bu belgelerde eksiklik bulunmaması için vize belgelerinin tam olarak öğrenilmesi ve sonrasında hazırlanması gerekir. Ayrıca belgeler arasında bilgi tutarsızlığı bulunmamalıdır.

Yapılan İrlanda Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Yapılan İrlanda vize başvurusu tamamlandıktan sonra, başvuruda bulunan kişilerin vizenin işleme alınmasını ve sonuçlanmasını beklemesi gerekir. Başvurunun sonuçlanması için beklenmesi gereken süre ise 2-4 haftadır. Bu süre içerisinde evrakların konsolosluk yetkilileri tarafından incelenmesi ve vize için uygunluğun belirlenmesi sağlanır. İşlem süresinin 1 ay kadar sürmesi mümkün olduğu için İrlanda vizesi başvuru adımını seyahatten 3-1 ay öncesinde atmak gereklidir.

İrlanda Vizesi Ücretleri

İrlanda vizesi ücretleri alınacak vizenin tek girişli veya çok girişli olmasına bağlı olarak değişir. Tek girişli olarak alınacak aile ziyareti, ticari, öğrenci ve turist vizeleri için ödenecek ücret 81 Euro’dur. Bu vize türlerinin çok girişli olarak talep edilmesi durumunda ödenmesi gereken ücret ise 136 Euro’dur. İrlanda’dan transit geçiş yapmak isteyenlerin ödeyecekleri transit vize ücreti ise 35 Euro’dur.

İrlanda vize randevu talepleri için İrlanda Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş olan aracı firmaya başvurulmalıdır. İrlanda seyahatleri için vize başvuruları, İrlanda Büyükelçiliği ya da İrlanda konsolosluğu tarafından direk kabul görmemektedir. Vize başvuru merkezi randevu talebinde bulunanlar, aynı zamanda vize için gerekli olan evrak türlerini de öğrenebiliyor ve başvurularını eksiksiz yapmaya çalışıyorlar.

Call Now ButtonHemen Ara