İçindekiler

İrlanda kültürünü tanımak ve turistik gezi yapmak isteyenler, kısa süreli vize talebinde bulunarak İrlanda vizesi için gerekli evraklar listesini doğru şekilde hazırlayarak vize almalıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İrlanda ziyaretleri için sahip oldukları pasaport türüne göre vize işlemleri muafiyetlerinden faydalanabilirler. Pasaport muafiyeti olmayanlar, İrlanda vizesi için gerekli evraklar listesini hazırlayarak başvurularını yapmalıdır.

İrlanda Vizesi İçin Gerekli Belgeler ve Vize Türleri

İrlanda vizesi için gerekli belgeler ve vize türleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmak önemlidir. Eksik belgeler, vize reddine neden olurken, seyahat engellenmiş olacaktır. İrlanda vize türleri, turistik vize, ticari vize, aile ziyareti vize türleridir.

İrlanda vize belgeleri genel olarak şöyledir;

 • İrlanda vize başvuru formu
 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Seyahat sağlık sigortası

Meslek gruplarına ve vize türlerine göre farklı belgeler talep edilebiliyor ve başvurucu bu belgeleri hazırlamak zorundadır.

Vize Çıkma Süresi

İrlanda vizesi gerekli belgeler hazırlandıktan sonra alınan randevu gününde başvuru işlemleri tamamlanır. Vize başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra vize çıkma süresi yaklaşık 1 ay sürebilecektir. Seyahat tarihinden en az 2 ay önce başvuru yapmak doğru olacaktır.

Mesleki Duruma Göre İrlanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İrlanda vizesi için gerekli evraklar mesleki duruma göre değişiyor. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları, vize başvurularını yaparken, işverenler, ücretli çalışanlar, emekliler, öğrenciler, memurlar olarak istenilen belgeleri hazırlarlar. Her meslek kolu için genel belgelerle birlikte bazı özel belgeler istenebilecektir. Vize başvurularını ilk defa yapacak olanlar, tüm evraklarını İngilizce tercüme ile 3 suret olacak şekilde hazırlamalıdır. Son 5 yıl içerisinde, Schengen, İngiltere ya da ABD vizesi almış olanlar, bazı belgelerden muaf olabiliyor.

Vize Talebine Göre Evraklar

Ayrıca vize talebinizin türüne göre evraklar değişebilir. Aşağıda, İrlanda’ya seyahat etmek için gerekli olabilecek bazı evrakların bir diğer listesi verilmiştir:

 1. Geçerli bir pasaport ve pasaport fotokopisi: İrlanda vizesi için başvuruda bulunurken, geçerli bir pasaport ve onun fotokopisi gereklidir. Pasaport, İrlanda’ya giriş yapılacak tarihten en az 6 ay sonra bitecek olmalıdır.
 2. Düzgün bir vesikalık fotoğraf: Vize başvurusu sırasında, İrlanda vizesi için bir vesikalık fotoğraf da teslim etmeniz gerekmektedir. Bu fotoğraf, standart vesikalık fotoğraf ölçülerine uygun olmalı ve yüzünüzü doğru bir şekilde göstermelidir.
 3. Seyahat planı: İrlanda vizesi başvurusunda, seyahat planınızı da belirtmeniz gerekmektedir. Bu, ne zaman İrlanda’ya gideceğinizi, ne kadar kalacağınızı ve ne yapacağınızı içerecek bir belgedir.
 4. İşyeri veya okul mektupları: İrlanda vizesi için başvuru yaparken, işyeriniz veya okulunuzdan bir mektup da teslim etmeniz gerekebilir. Bu mektup, İrlanda’ya gidişinizin nedenini ve ne kadar süre için gideceğinizi açıklar.
 5. Finansal güvence belgesi: İrlanda vizesi için başvuru yaparken, seyahat planınızın maliyetini karşılamaya yetecek bir miktarda para bulunması gerekir. Bu nedenle, seyahat planınızın maliyetini karşılamaya yetecek bir miktarda para bulunduğunu gösteren bir belge (örneğin, banka hesap özeti) da teslim etmeniz gerekebilir.
 6. Önceden alınan turizm veya otel rezervasyonları: İrlanda vizesi için başvuru yaparken, İrlanda’da kalacağınız yerin (otel, hostel, vb.) rezervasyonunu da temin etmeniz gereklidir.
Call Now ButtonHemen Ara