İçindekiler

İrlanda vizesi İrlanda seyahati için kullanılması gereken bir vize olmaktadır. İrlanda vizesini almak için hususi, hizmet, umuma mahsus ve diplomatik pasaportu olan tüm Türk vatandaşlarının başvuru yapması zorunluluk arz etmektedir. Yapılan başvurunun kabul edilmesi ve vizenin teslim edilmesi durumunda vizeden yararlanarak 90 gün veya daha fazla süreliğine İrlanda’ya gitmek mümkün hale gelmektedir. İrlanda’ya gidişi sağlayacak İrlanda vizesi alımı için yapılması gereken işlemlere dair detaylar içeriğimizde;

Vize İrlanda İşlemleri İçin Nereye Başvurulur?

Vize İrlanda işlemlerini başlatmak isteyen kişiler direkt olarak İrlanda konsolosluğuna ya da büyükelçiliklerine başvuru yapamazlar. Çünkü konsolosluk tarafından işlemlerin yapılabilmesi için vize merkezleri yetkilendirilmiştir. Ankara, İzmir, Gaziantep, İstanbul ve Antalya gibi illerde hizmet veren vize merkezlerinden yararlanılabilir. Böylelikle vize merkezleri hazırlanan belgeleri konsolosluğa göndererek İrlanda vize işlemleri için tamamlayıcı adımı atmış olurlar. Vize almaya hak kazanan kişilerde kargo yoluyla vizelerini teslim alabilirler.

İrlanda Cumhuriyeti Vize Başvuru Adımları

İrlanda’ya gitmeyi sağlayacak İrlanda Cumhuriyeti vize başvuru adımlarında ilk olarak vize randevusu alınır. Randevu vize merkezlerinden alınır ve randevu zamanı gelene kadar da vize için gerekli görülen evrakların hazırlanması sağlanır. Ancak randevu aşamasında vize türünün belirlenerek vize türüne uygun randevunun alınması gerekir. Aksi takdirde karışıklık yaşanabilir. Hazırlanan evraklarda vizeye uygun olan evraklar olmalıdır. Randevu alınması ve evrak hazırlığı dışında vize için gerekli olan başvuru formunun doldurulması önemli aşamalardandır. Bu formun doğru bilgileri içerecek şekilde doldurulması gerekir. Online şekilde doldurulan bu formun çıktısı alınarak vize için hazırlanan evraklara eklenir.

Evrakların hazırlanması sonrasında alınan randevu tarihinde vize merkezine gidilir ve evrak teslimi yapılır. Bu aşamada vize için gerekli olan ücret ödenir. İrlanda vize randevu esnasında vize merkezi görevlileriyle görüşme yapılır ve bu görüşme neticesinde vize için onay alıp almama kararı verilir. Vize işlemleri yetkilendirilmiş vize merkezleriyle yapılmış olsa dahi İrlanda Konsolosluğu gerekli gördüğü durumda başvuruda bulunan kişilerden mülakat talep edebilir. Bu durumda kişilerin mülakata katılması gerekir. Yapılan görüşme sayesinde vize onayına kesin olarak karar verilebilir.

irlanda bayrağı

İrlanda Cumhuriyeti Vizesi İçin Kategoriler Nelerdir?

İrlanda Cumhuriyeti vizesi için başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konular arasında doğru vize kategorisinin seçilmesi yer alır. Doğru vizenin seçilmemesi sonucu vize alamama sorunları yaşanabilir. Bu nedenle İrlanda’ya gitmek isteyenlerin gerekli araştırmaları yaparak almaları gereken vizeyi seçmeleri ve o vize için başvuruda bulunmaları gerekir.

İrlanda Cumhuriyeti vizesi için kategoriler ise şunlardır;

 • İrlanda turist vizesi
 • İrlanda akraba, aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • İrlanda ticari, fuar ve iş vizesi
 • İrlanda öğrenci vizesi
 • İrlanda sportif ve kültürel etkinlik vizesi
 • İrlanda sağlık ve tedavi vizesi
 • İrlanda öğrenci gezi vizesi

Bu vize kategorilerine göre düzenlenmiş olan ve farklılık gösteren vize evraklarının hazırlanarak yetkilendirilmiş vize merkezlerine teslim edilmesi gerekir.

İrlanda Turist Vizesi

İrlanda turist vizesi İrlanda’ya turistik amaçlarla gitmek isteyen kişilerin almaları gereken kısa süreli vize türüdür. İrlanda’yı gezmek, müze ziyareti yapmak, İrlanda maçı izlemek ve İrlanda turuna katılma amacıyla ülkeye gitmek isteyenlerin alabileceği vizedir. Bu vizeyi alan kişilerin 90 güne kadar ziyarette bulunması mümkündür. Standart vize evraklarının teslim edilmesiyle alınan İrlanda vizesi ziyaretin başlamasına yardımcı olur.

İrlanda Akraba, Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Türkiye’de yaşayan insanların aile, akraba veya arkadaşlarının İrlanda’da yaşaması mümkündür. Ailesi veya akrabaları İrlanda’da yaşayan kişiler onları ziyaret etmek isteyebilirler. Ancak bu ziyaretin gerçekleşebilmesi için İrlanda cumhuriyeti vize sahibi olmaları gerekir. Ailelerini ziyaret etmek isteyen kişilerin almaları gereken vize ise İrlanda akraba, aile ve arkadaş ziyareti vizesidir. Bu ziyaret 90 güne kadar kalma şansı tanıyan ziyaret olur.

İrlanda aile ziyareti vizesinin alınabilmesi içinse başvuruda bulunacak kişilerin İrlanda’da yaşayan aile fertlerinden aldıkları bir davet mektubunu vize merkezlerine sunmaları gerekir. Söz konusu davetiyede İrlanda’ya çağırılma sebebi, ziyaret tarihi, ziyaret edecek kişinin masraflarının karşılanacağı gibi bilgilerin yer alması gerekir. Davet mektubu yanı sıra standart vize evraklarının da vize merkezine teslim edilmesi gerekir.

İrlanda Ticari, Fuar ve İş Vizesi

İrlanda’ya ticaret ziyareti, iş yapma veya fuara katılma gibi amaçlarla gitmek mümkündür. Bu durumda kişilerin ticari, fuar veya iş vizesine sahip olmaları gerekir. Bu ziyaretin gerçekleşebilmesi için İrlanda’da bulunan şirketten veya fuar organizasyonu yapan şirketlerden davet alınması gerekir. Bu davet sayesinde vize işlemleri tamamlanarak İrlanda’ya gidiş sağlanabilir.

Davet mektubu yanı sıra Türkiye’de ya da bulunulan ülkede yapılan işle ilgili, İrlanda’ya şirket tarafından gitme izninin verildiğini gösteren ve görev yazısı gibi belgelerin teslim edilmesi gerekir. Ayrıca başvuru sahibinin meslek, finansal ve konaklama kanıtlarını da sunması gerekir.

İrlanda Öğrenci Vizesi

İrlanda’da 90 günden kısa süreli eğitim alacak olan kişilerin almaları gereken vize İrlanda öğrenci vizesidir. Bu vize sayesinde dil kursları, sertifika eğitimleri ve erasmus programlarına katılabilirler. Öğrenci vizesinin alınabilmesi için de öğrencinin İrlanda’da eğitim veren kuruma kabul edildiğini kanıt olarak sunması gerekir. Ülkede alınacak eğitimin 90 günden fazla olması durumunda ise kişilerin İrlanda ulusal vizesini almaları gerekir.

İrlanda Sportif ve Kültürel Etkinlik Vizesi

İrlanda’da yapılacak sportif ve kültürel etkinliklere görevli olarak katılacak olan kişilerin İrlanda sportif ve kültürel etkinlik vizesine sahip olmaları gerekir. Böylelikle ülkeye girişleri ve söz konusu etkinliklere katılmaları mümkün olur. Örneğin İrlanda’da konser verecek olan kişiler bu vizeyi alarak konser verebilirler. Ancak vizeyi alabilmeleri için konseri düzenleyen firma tarafından davet mektubu almaları gerekir. Aynı şekilde sportif etkinliklere sporcu veya antrenör olarak katılacak olan kişilerin etkinlik sahibi tarafından davet edildiklerini kanıtlamaları gerekir.

İrlanda Vizesi İçin Evraklar

İrlanda vize evrakları vize başvurusu yapan kişilerin en fazla sorun yaşadığı konulardandır. Evrakların vize türüne göre değişiklik göstermesi veya eksik evrakların hazırlanması vizenin iptal olması gibi sorunlara neden olur. Vize türüne bağlı olarak değişen pek çok evrak vardır. Ancak tüm vizeler için İrlanda konsoloslukları tarafından istenen standart kabul edilen evraklar da vardır. Bu evraklar teslim edilirken belirlenmiş kriterlere uygun olarak hazırlanmış olması ve doğru bilgileri içermeleri gerekir. Aksi takdirde belgelerin gerçek bulunmaması sebebiyle başvurunun reddi mümkündür.

İrlanda Cumhuriyeti Vize Ücreti 2021

Vize ücretleri her yıl güncellenen ücretlerdir. İrlanda için vize ücretleri de 2021 yılı itibariyle güncel olarak belirlenmiştir. Vize için talep edilen ücret 185 Euro’dur. Bu ücret turistik, öğrenci, ticari, transit ve aile ziyareti vizelerinde geçerli olan ücrettir. Çalışma amacıyla vize almak isteyenlerin ödeyecekleri ücret ise 200 Euro olarak belirlenmiştir.

İrlanda vizesi kaç gün içinde alınabilir?

İrlanda vizesi için sonuçlar yaklaşık olarak 10 günde tamamlanır. Bu süreye bağlı olarak vize alınabilir. Vize kargo aracılığıyla gönderilir.

İrlanda Cumhuriyeti vizesi ile başka ülkelere seyahat edilebilir mi?

İrlanda Cumhuriyeti vizesi ile sadece İrlanda içinde seyahat etme hakkı vardır. Diğer ülkelere ziyaret için Schengen veya diğer vizelere sahip olmak gerekir. Ayrıca alınan vizenin Kuzey İrlanda’da geçerliliği yoktur.

İrlanda vizesine şahsen başvuru yapmak zorunlu mu?

İrlanda vize başvurusu yapılırken parmak izi verilmesi gerekir. Bu sebeple başvuruyu şahsen yapmak zorunludur.

İrlanda için vize başvurusunun reddedilmesi durumunda itiraz hakkı var mı?

İrlanda için vize başvurusunun reddedilmesi durumunda itiraz hakkı vardır. Bu hakkı kullanmak için İrlanda Konsolosluğu’na ret gerekçesinin doğru olmadığını belirten bir dilekçe yazılması ve imzalanması gerekir.

Avrupa topraklarında bulunan ve Türk vatandaşlarının gitmek istedikleri yerler arasında bulunan İrlanda Cumhuriyeti, Türk vatandaşları için İrlanda vize başvurusu ile birlikte vize zorunluluğu getirmiştir. Pasaport türü fark etmeksizin İrlanda’ya gitmek için her Türk vatandaşının İrlanda vize başvurusu yapması ve vizeyi alabilmesi gerekir. Aksi durumda ülkeye giriş yapılması mümkün olmamaktadır. Vize alan kişilerin vize türüne bağlı olarak uzun veya kısa süreli İrlanda’ya giriş yapması mümkündür.

İrlanda Vize Başvuru İşlemleri

İrlanda vize başvuru işlemleri İrlanda Konsolosluğu’ndan yetki alan vize merkezlerinden yapılır. Bu merkezler başvuruları alarak konsolosluğa gönderirler ve onayın verilmesi sonrasında başvuruda bulunan kişilerin bilgilendirilmesini sağlarlar. İrlanda vize başvuru işlemlerinin başlayabilmesi için ilk olarak İrlanda’ya gitmek isteyenlerin Gaziantep, Ankara, Antalya, İzmir ve İstanbul illerinde bulunan vize merkezlerinden randevu almaları gerekir. İrlanda vize randevu günü gelene kadar gerekli görülen tüm vize belgeleri eksiksiz olarak tamamlanır. Başvuru formu da doldurulduktan sonra vize randevusuna katılım sağlanır ve vize belgeleri görevli memura teslim edilir. Evrakların teslimi esnasında veya daha önce vize için belirlenmiş olan ücretler ödenir. İrlanda vizesinde parmak izi verilmesi gerekli görülmediği için işlemler belgelerin teslimiyle birlikte tamamlanır.

İrlanda Vizesi Başvuru Formu

İrlanda vizesi başvuru işlemlerinde vize başvuru formunun doldurulması zorunlu hale getirilmiştir. Bu form sayesinde başvuruda bulunan kişi hakkında bilgi edinilir ve kişinin hangi vizeyi almak istediği öğrenilebilir. Form online olarak İrlanda Konsolosluğu adresi üzerinden doldurulur.

İngilizce olarak doldurulabilecek formda şahsi bilgiler, meslek bilgileri, pasaport bilgileri, seyahat amacı bilgileri, çalışma bilgileri, vatandaşlık bilgileri ve başvuru tarihine dair bilgiler doldurulur. Söz konusu bilgilerin eksik olmaksızın doldurulması gerekir. Ayrıca doğru olan bilgilerin verilmesi önemlidir.

İrlanda Vizesi İçin Gerekli Olan Vize Belgeleri

İrlanda Cumhuriyeti, ülkeye gelmek isteyen ve vize zorunluluğu bulunan kişilerden vize belgeleri talep eder. Konsoloslukların vize işlemleri ile ilgilenen birimleri tarafından bu belgeler incelenir ve vizenin verilip verilmemesi yönünde sonuca varılır.

İrlanda vizesi için gerekli olan vize belgeleri ise şunlardır;

 • Başvuru sahibine ait pasaport (En az 6 aylık olması ve 2 sayfasının kullanılmamış olması gerekir.)
 • Fotoğraf (Fotoğrafın biyometrik olması zorunludur ve boyutları 35x45mm şeklindedir.
 • Seyahat sağlık sigortası (Minimum 30000€ teminatlı)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (Arkalı önlü)
 • Başvuru formu
 • Aktif kullanılan banka hesabının 3 aylık dökümü (son 3 ay)
 • İrlanda için yapılan uçak rezervasyonu
 • Vize ücreti dekontu
 • İrlanda’da kalınacak otelin bilgileri
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile bilgilerini içeren)
 • Vize türüne göre mesleki durum evrakları
 • Vize türüne göre gelir evrakları

Bu belgelerde eksiklik bulunmaması için vize belgelerinin tam olarak öğrenilmesi ve sonrasında hazırlanması gerekir. Ayrıca belgeler arasında bilgi tutarsızlığı bulunmamalıdır.

Yapılan İrlanda Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Yapılan İrlanda vize başvurusu tamamlandıktan sonra, başvuruda bulunan kişilerin vizenin işleme alınmasını ve sonuçlanmasını beklemesi gerekir. Başvurunun sonuçlanması için beklenmesi gereken süre ise 2-4 haftadır. Bu süre içerisinde evrakların konsolosluk yetkilileri tarafından incelenmesi ve vize için uygunluğun belirlenmesi sağlanır. İşlem süresinin 1 ay kadar sürmesi mümkün olduğu için İrlanda vizesi başvuru adımını seyahatten 3-1 ay öncesinde atmak gereklidir.

İrlanda Vizesi Ücretleri

İrlanda vizesi ücretleri alınacak vizenin tek girişli veya çok girişli olmasına bağlı olarak değişir. Tek girişli olarak alınacak aile ziyareti, ticari, öğrenci ve turist vizeleri için ödenecek ücret 81 Euro’dur. Bu vize türlerinin çok girişli olarak talep edilmesi durumunda ödenmesi gereken ücret ise 136 Euro’dur. İrlanda’dan transit geçiş yapmak isteyenlerin ödeyecekleri transit vize ücreti ise 35 Euro’dur.

İrlanda vize randevu talepleri için İrlanda Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş olan aracı firmaya başvurulmalıdır. İrlanda seyahatleri için vize başvuruları, İrlanda Büyükelçiliği ya da İrlanda konsolosluğu tarafından direk kabul görmemektedir. Vize başvuru merkezi randevu talebinde bulunanlar, aynı zamanda vize için gerekli olan evrak türlerini de öğrenebiliyor ve başvurularını eksiksiz yapmaya çalışıyorlar.

İrlanda Vize Randevu Talebi

İrlanda vize randevu talebinde bulunmak isteyenler, Türkiye’nin tüm illerinden, online olarak randevularını alabiliyorlar. Vize başvuru merkezi, internet üzerinden herkesin talep etmek istediği vize türüne göre randevu almasını sağlıyor. Vize başvuruları, Konsolosluk üzerinden değil başvuru merkezi üzerinden yapıldığı için tüm işlemler, İrlanda vize randevu sistemi üzerinden yapılıyor.

İrlanda Vize Başvurusu

İrlanda seyahatlerini yaparken, İrlanda üzerinden başka ülkelere seyahat etmek isteyenler, İrlanda İstanbul Konsolosluğuna başvuru yapmalı ve transit vize talebinde bulunmalıdırlar. Vize başvuru işlemleri, normalde, aracı şirket üzerinden yapılır ve İrlanda Konsolosluğu, başvuru değerlendirmelerini yapar. Vize çıkma işlemleri tamamen İrlanda Konsolosluğunun değerlendirme yetkisi kapsamındadır. İrlanda vizesi için umuma mahsus pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport sahibi olanlar İrlanda vize başvurusu yapmak zorundadır.

Gerekli Evraklar

İrlanda vizesi almak isteyenler, veri toplama ve vize başvuru merkezlerinden İrlanda vize randevusu aldıktan sonra istenilen belgeleri öğrenir ve bu belgeleri hazırlamaya başlarlar. Randevu gününde, tüm belgeler eksiksiz olmalıdır. Eksik belgeli başvurular kabul edilmeyecektir.

Vize için gerekli belgeler şunlardır;

 • Pasaport
 • Başvuru formu
 • Seyahat amacını gösterir dilekçe
 • Uçak ve otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Kimlik ve finansal durum belgeleri

Vize için sunulan tüm belgelerin İngilizce ve 3 adet olacak şekilde hazırlanmış olması gerekiyor. İngilizce çevirisi yapılmamış belgeler, başvurunun reddedilmesine neden olacaktır.

İrlanda Seyahatleri

Avrupa ülkelerine turistik seyahat yapmak isteyenler, schengen vizesi almakta ve tüm schengen bölgesi ülkelerini gezebilmektedir. İrlanda Cumhuriyeti, schengen vizesini kabul etmemekte ve seyahatler için geçerli olmamaktadır. İrlanda vizesi ile sadece İrlanda sınırları içerisinde seyahat edilebilmektedir. Diğer ülkelere geçiş yapabilmek için İrlanda transit vizesi alınması gerekiyor. Vize başvurusunda bulunurken, tüm belgelerin asılları ve fotokopileri birlikte sunulmalıdır. Dileyenler İrlanda vize randevu işlemini en doğru şekilde yapabilmek adına bizimle iletişime geçebilirler.

Türkiye topraklarından İrlanda’ya doğru yapılan tüm seyahatlerde vize şartı arandığından, prosedürlere uygun bir şekilde uygulanan İrlanda vize işlemleri adımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Diplomasi, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport ayrımı olmaksızın ülkeye bütün girişler vizeyle yapılmaktadır. Aktif olarak Birleşik Krallık vizesi olan kişiler, önce İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra buradan vize olmadan İrlanda’ya giriş yapabilir. İrlanda vize işlemleri sonrasında farklı amaçlar dahilinde ülke ziyaret edilebilir.

İrlanda Vize İşlemleri İçinde Olan Başvuru Nasıl Yapılır?

İrlanda Konsolosluğu ülkemizde yalnızca Ankara’da bulunuyor. Ancak başvuruları İzmir, Gaziantep, İstanbul ve Antalya illerinden yapabilmek de mümkündür. Başvuru merkezine gitmeden önce temin edilmesi istenen evraklar vardır. Bu evrakları temin edip konsolosluğa giderek başvuru yapılabilir. Başvuru merkezlerinden alınacak randevular direkt olarak online şekilde yapılabilir.

İrlanda Vize Başvuru İşlemlerinde İstenen Evraklar

İrlanda için vize başvurusunda bulunan kişilerin, temin etmesi gereken evraklar şunlardır:

 • Minimum 3 ay geçerliliği olan pasaport
 • 2 adet fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Uçak ve otel rezervasyonunu gösteren evrak
 • Vize başvuru formu (elektronik ortamdan alınır)
 • Vize ücretinin yatırıldığını gösteren dekont
 • Banka hesap dökümü
 • Seyahat sağlık sigortası (minimum 30.000 Euro teminatlı)
 • Seyahat nedenini açıklayan dilekçe

Bu evrakları temin ettikten sonra merkezi Ankara’da bulunan İrlanda Konsolosluğuna bizzat başvuruda bulunulabilir.

İrlanda Vize İşlemleri İçin İstenen Vize Ücretleri

İrlanda vize başvurusu yapmak isteyen kişiler, konsolosluğa gitmeden önce anlaşmalı bankalar üzerinden vize ücretini ödemek durumundadır. İrlanda’ya tek girişlik şekilde uygulanan vize ücreti 60 Euro’dur. İki girişlik vize ücreti ise 100 Euro şeklindedir. Söz konusu ücretler, bütün farklı tiplerdeki İrlanda vizesi için ortak şekilde geçerlidir. Turist vizesi, iş vizesi, konferans ve seminer vizesi, gemici vizesi, staj vizesi ve eğitim vizesinde uygulanan sabit ücretler aynıdır.

İrlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Gerekli bütün evrakları temin eden ve başvuru merkezlerine bizzat başvuruda bulunan kişilerin vize sonucu, ortalama olarak 3 hafta içinde belli olacaktır. İrlanda vize işlemleri sırasında herhangi bir eksik evrak bulunması ya da konsolosluk yoğunluğu nedeniyle bu süreler belirli şekilde esneyebilir. Bu bakımdan seyahat planları yapılan tarihten en az 1 ay önce vize başvurusu yapmak tavsiye edilmektedir.

İrlanda vize evrakları talep edilecek olan vize türlerine göre değişken bir rol izlemektedir. Turistik seyahatler için turistik vize başvurusunda bulunulur. Turistik vize talepleri için her başvurucunun hazırlaması önem arz eden evrak türleri, İrlanda Konsolosluğu ya da vize başvuru merkezi olarak hizmet veren firmalar tarafından, kişilere bildiriliyor. Vize için gerekli evraklar hazırlanırken, İngilizce tercümeli olarak hazırlanmalıdır. Başvuru öncesinde, yetkililerden detaylı bilgiler alınmalıdır.

İrlanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İrlanda kültürünü tanımak ve turistik gezi yapmak isteyenler, kısa süreli vize talebinde bulunarak İrlanda vizesi için gerekli evraklar listesini doğru şekilde hazırlayarak vize almalıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İrlanda ziyaretleri için sahip oldukları pasaport türüne göre vize işlemleri muafiyetlerinden faydalanabilirler. Pasaport muafiyeti olmayanlar, İrlanda vizesi için gerekli evraklar listesini hazırlayarak başvurularını yapmalıdır.

İrlanda Vizesi İçin Gerekli Belgeler ve Vize Türleri

İrlanda vizesi için gerekli belgeler ve vize türleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmak önemlidir. Eksik belgeler, vize reddine neden olurken, seyahat engellenmiş olacaktır. İrlanda vize türleri, turistik vize, ticari vize, aile ziyareti vize türleridir.

İrlanda vize belgeleri genel olarak şöyledir;

 • İrlanda vize başvuru formu
 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Seyahat sağlık sigortası

Meslek gruplarına ve vize türlerine göre farklı belgeler talep edilebiliyor ve başvurucu bu belgeleri hazırlamak zorundadır.

Vize Çıkma Süresi

İrlanda vizesi gerekli belgeler hazırlandıktan sonra alınan randevu gününde başvuru işlemleri tamamlanır. Vize başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra vize çıkma süresi yaklaşık 1 ay sürebilecektir. Seyahat tarihinden en az 2 ay önce başvuru yapmak doğru olacaktır.

Mesleki Duruma Göre İrlanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İrlanda vizesi için gerekli evraklar mesleki duruma göre değişiyor. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları, vize başvurularını yaparken, işverenler, ücretli çalışanlar, emekliler, öğrenciler, memurlar olarak istenilen belgeleri hazırlarlar. Her meslek kolu için genel belgelerle birlikte bazı özel belgeler istenebilecektir. Vize başvurularını ilk defa yapacak olanlar, tüm evraklarını İngilizce tercüme ile 3 suret olacak şekilde hazırlamalıdır. Son 5 yıl içerisinde, Schengen, İngiltere ya da ABD vizesi almış olanlar, bazı belgelerden muaf olabiliyor.