Bordo pasaporta sahip olan ve İspanya’ya iş, gezi, eğitim veya turistik amaçlarla doğrultusunda gitmek isteyenler İspanya vize başvurusu yaparak vize aldıktan sonra ülkeye giriş yapabilmektedirler. Schengen ve AB üyesi olan İspanya ile Türkiye arasında vize uygulaması vardır. Türkiye’de bulunan ve bordo pasaportu olanların İspanya’ya gitmek için İspanya vize başvurusu yapmaları ve vize onayı almaları şarttır.

İspanya İçin Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İspanya için vize başvurusu vize çeşidine bağlı olarak alınan online randevular sayesinde yapılır. Başvurular için ilk olarak vize için gerekli görülen evraklar hazırlanır. Sonrasında vize merkezinden, büyükelçilikten veya konsolosluktan randevu alınır. Ardından Türkçe, İspanyolca veya İngilizce olarak İspanya vize başvuru formu doldurulur.

Alınan randevu gününde evrak teslimi, vize ücretinin ödenmesi ve biyometri işlemlerinin yapılması gerçekleştirilir. Böylelikle İspanya için vize başvurusu tamamlanır. Vize için gerekli olan evraklar arasında pasaport, seyahat sağlık sigortası, uçak rezervasyonu, kimlik fotokopisi, banka hesap dökümü ve otel rezervasyonu belgeleri yer alır.

Vize Başvurusu İspanya Konsolosluğuna Yapılmak Zorunda Mıdır?

Vize başvurusu İspanya konsolosluğuna yapılmak zorunda değildir. Özellikle İspanya için kısa süreli vize alınması gerekiyorsa başvurular konsolosluk veya büyükelçilikler yerine vize merkezlerine yapılabilir. Ancak söz konusu vize merkezinin İspanya Konsolosluğu’ndan yetkili olması gerekir. Erasmus, uzun süreli ve D vize başvurularında ise İstanbul’daki İspanya Konsolosluğu’na veya Ankara’daki İspanya Büyükelçiliği’ne başvuru yapılabilir.

ispanya bayrağı

İspanya Vize Başvurusu İçin Biyometri İşlemine Gerek Var Mıdır?

İspanya vizesi için biyometri işleminin yapılması gerekir. Biyometri işlemi parmak izi verilmesini de kapsar. Parmak izi başvuru yapılan İspanya Büyükelçiliği ya da İspanya Konsolosluğu’nda bulunan VIS (vize bilgi sistemi) aracılığıyla yapılır. Ancak bazı durumlarda parmak izinden muaf olmak mümkündür. Parmak izi vermesine engel durum olanlar, hükümet liderleri ve 12 yaşından küçükler parmak izi vermezler. Ayrıca randevu gününde parmak izi verileceğinden parmakta takı, kına, kesik veya yara bulunmamasına dikkat edilmelidir.

İspanya İçin Vize Başvurusu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İspanya için vize başvurusu yapılırken en ufak hata vizenin onaylanmamasına neden olabilir. Bu nedenle başvuru yapacak olan vatandaşların bazı konularda dikkatli olmaları gerekir.

İspanya vizesi başvurularında dikkat edilmesi gerekenler;

  • Vize evraklarının güncel olmasına dikkat edilmelidir. Evrakların alınma süresi maksimum 3 aydır.
  • Vize alınmasını sağlayacak pasaport 10 yıl içinde alınmış olmalıdır. Ayrıca pasaportun geçerliliğinin İspanya ziyaretinin bitiminden 3 ay 15 gün sonra (en az) bitmesi gereklidir.
  • Vize evrakları içinde yanlış bilgi bulunmayacak şekilde ve tam olarak teslim edilmelidir.
  • Başvuru öncesinde mutlaka seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
  • 18 yaşından küçükler başvuru yaparken ebeveyn ve vasi imzası bulunan noter tarafından tasdik edilmiş belge sunmalıdır.

Bunların yanı sıra vize için alınan randevunun resmi tatil günlerine denk gelmemesine özen gösterilmesi gerekir. Resmi tatillere alınmış randevularda aksama yaşanması yüksektir.

İspanya Vizesi Başvurusunu Ne Zaman Yapmak Gerekir?

Vize işlemlerinin zamanında tamamlanması adına İspanya vizesi başvurusunu en uygun olan zaman diliminde yapmak gerekir. İspanya Büyükelçiliği ya da İspanya Konsolosluğu’na yapılacak başvuruların işlem süresi 7-15 iş günüdür. Bu nedenle en geç seyahatten 17 gün öncesinden başvuruda bulunulması gerekir. Sürenin daha kısa olması durumunda başvurunun kabul edilmesi ve istenen zamanda sonuçlanması mümkün olmayabilir. Ayrıca resmi tatillerin ve bayram tatillerinin olduğu dönemlerde işlem yapılamayacağından bu tatil günleri de hesap edilerek başvurunun gerçekleştirilmesi gerekir.

İspanya Vizesi Başvuruları Reddedilebilir Mi?

İspanya vizesi başvurularının reddedilme ihtimali vardır. Bu ihtimalin gerçekleşmemesi için başvuruda bulanan kişilerin tüm işlemleri doğru bir şekilde yapmaları ve yanlış beyan vermemeleri gerekir. Belgelerde bulunan eksiklikler, yanlış bilgiler ve vize sonunda geri dönüşün ispat edilemediği durumlarda İspanya vize başvurusu reddedilebilir.