Türk vatandaşlarının geçerli Schengen vizesi olmaması ve yeşil pasaport kullanmaması gibi durumlarda İspanya vize evrakları listesini doğru şekilde toparlayıp sunarak vize almaları zorunlu olmaktadır. Avrupa’nın en çok turist çeken ülkelerinden bir tanesi olan İspanya birçok ülkeye farklı vize uygulamasında bulunmakta olan bir ülkedir. Gri veya diplomatik pasaport sahipleri için yapılacak olan işlemler farklıdır. Bunların dışında kalanların vize almaları ve gerekli olması durumunda konsolosluk ile görüşmeleri gerekir. İlk adımda vize almak zorunda olma durumu kesinleşirse bir sonraki adım evrak listesini kontrol etmek olmalıdır.

İspanya Schengen birliği ülkelerinden olması nedeniyle Schengen vizesi kullanır. Geçerli vizesi olanların herhangi bir Schengen ülkesinden başvurup alması ve bunu kullanması daha sonra İspanya ziyaretinde engel teşkil etmez.

Bu konudaki detay:

 • En uzun kalınacak olan ülkeden alınan Schengen,
 • İlk giriş yapılacak olan ülkeden alınan,
 • Geçerli vizesi olan şeklinde düşünülmelidir.

İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Listesi Güncel Olarak Nereden Alınır?

Evrakların listesi ve güncel hali konsolosluk resmi sitesinden sunulur. Zaruri durumlar dışında genel olarak İspanya vizesi için gerekli evraklar konusunda değişikliğe gidilmez. Listenin en kesin ve güncel halini buradan edinmek ve revize etmek mümkündür.

İspanya Vize İçin Gerekli Evraklar Toplanırken Neler Önemlidir?

Vize almak isteyenlerin İspanya vize için gerekli evraklar konusunda unutmaması gereken evrakların eksiksiz olmasıdır. Ülkenin neden ziyaret edildiği ve ne kadar kalınacağı konusunda bilgi verirken neden ülkeye geri dönülmesi gerekeceği noktasında da geçerli nedenler sunulmalıdır.

İstenen evraklar temelde:

 • Pasaport
 • Vize için gereken fotoğraf
 • İkametgah
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Banka dökümleri
 • Kimlik fotokopisi
 • Dilekçe
 • Başvuru formu olarak sıralanabilir.

Bunlara ek olarak istenen mesleki evraklar da bulunur.

ispanya bayrağı

İspanya Vizesi Gerekli Evraklar İçin Meslek Farklılıkları

Bir başka detay da İspanya vizesi gerekli evraklar ile alakalı olan mesleki belgelerdir. Öğrencilerin öğrenci belgesi, emeklilerin maaş bilgisi, çalışanların maaş dökümü, iş yeri sahiplerinin imza sirküsü eklemesi bunların başında gelir.

İspanya Vize Gerekli Evraklar ve Randevu Aşaması

Evrakları istenilen şekilde toplarken İspanya vize gerekli evraklar listesinden kontrol etme durumu unutulmamalıdır. Ardından da online şekilde randevu alma aşamasına geçilmelidir.

İspanya Vizesi İçin Gerekli Belgeler ve Kanıt

İstenen İspanya vizesi için gerekli belgeler konusunda neden istendiğini sorgulamak söz konusu olabilir. Aslında amacın doğru olduğunu ve ülkeye geri dönüleceğini anlatmak için istenildiğinin bilincinde olmak gerekmektedir.

İspanya Vizesi Gerekli Belgeler ve Randevu Kontrolü

Randevunun seyahatten en az 2 ay önce olduğu ve 15 iş günü sınırına uyduğu kontrol edilmelidir. Aksi halde İspanya vizesi gerekli belgeler tamamlanmış olsa da konsolosluk tarafından kabul edilmeyebilir.

İspanya Vize Belgeleri İçin Ek Talepler

Alınmak istenen vize için İspanya vize belgeleri toplanırken ek belge taleplerinin de olabileceği unutulmamalıdır.

İstenilen İspanya Vizesi Belgeler Listesinin Teminiyle Onay ve Red

Konsolosluk tarafından istenilen İspanya vizesi belgeler listesinin temin edilmiş olması vize için kesin olarak onay alınacağı anlamına gelmemektedir.