İspanya katılmış olduğu birlik gereği Schengen ülkeleri arasında yerini almıştır. Bu ülkelerin uyguladıkları vize gereksinimlerini ve İspanya vize işlemleri için gereken aşamaları uygulatmak durumunda kalır. İspanya vizesi sahibi olmak istenildiği taktirde takip etmek gereken bazı adımlar olacaktır. İlk olarak Türk vatandaşı olma halinde pasaport durumuna göre vize alınması gereken ve gerekmeyen durumlar vardır. Yeşil pasaport sahipleri Schengen ve dolayısıyla İspanya vizesi almak zorunda değildir. Ama hususi yani bordo pasaport kullananların geçerli vizesi olmaması halinde vize için gereken şartları yerine getirmesi istenir. Gri ve diplomatik pasaportlar için ülkeye giriş amacına göre uygulanan farklı İspanya vize İşlemleri bulunur. Bu seçeneklere göre vize alma hali değerlendirilmelidir. Vize alınması gerekli ise İspanya vizesi için gerekli evraklar öğrenilerek işe başlanmalıdır.

ispanya bayrağı

İspanya Vize İşlemleri ve İstenen Evraklar

Ülkeye giriş nedenine göre turistik, iş amaçlı veya farklı nedenlerden dolayı İspanya vize İşlemleri uygulanarak başvuruda bulunmak mümkündür.

Aşağıdaki meslek ve diğer durumlara göre istenen evraklar da değişkenlik gösterir:

  • Öğrenci
  • Ev hanımı
  • Çalışan
  • İş veren
  • Emekli
  • Memur

Gibi farklı kategorilerde farklı evrakların istenmesi kaçınılmazdır. İstenen evrakların konsolosluk sitesinden de doğrulanması faydalı olur. Bu sırada seyahat tarihine göre konsolosluktan randevu alınmalıdır. İspanya için vize başvurularında pasaportun en az 105 gün süresinin olduğundan emin olunmalıdır. Aynı zamanda 2014 yılından sonra parmak izi vererek Schengen birliğine üye bir ülkeden vize almış olma halinde sadece randevu alarak ve aracı kullanarak görüşmeye girmeden işlemlere devam edilebilmektedir.

Vize İşlemleri İspanya Konsolosluğu Aşamaları

Evraklar tamamlandıktan ve gereken randevu alındıktan sonra uygun tarihte evraklar konsolosluğa iletilmelidir. Her konsolosluk için olduğu gibi İspanya için de ek görüşme veya evrak talep edileme hakkı vardır. Evrakların incelenmesi sırasında konsolosluk tarafından ülkeye neden gitmek istenildiği, geri dönmeme ihtimali veya maddi durumun bunu karşılamaması gibi soruların cevapları aranır. Evrakların istenmesinde de bu gibi durumlar asıl nedenler arasındadır. Vize işlemleri İspanya konsolosluğu bulunan Ankara ve İstanbul dışında farklı şehirlerden yapılamaz. Bundan dolayı ikamet durumuna göre gereken değerlendirmeleri yaparak görüşmeye çağrılma ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.