Avrupa ülkeleri arasında yer alan ve Schengen Bölgesi üye devletleri topluluğunda olan İspanya’ya seyahat etmek için gereken İspanya vize randevu ve başvurularında bazı kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Türkiye ve İspanya ilişkilerinde vize uygulaması söz konusu olmaktadır. İspanya vize başvurusunu kısa süreli ya da uzun süreli değerlendirmek gerekir.

Kısa süreli olan İspanya vize randevusu süresi en fazla 90 gün olup, İspanya Ulusal Vizesi için 90 günden daha uzun kalmak gerekir. İspanya kısa süreli vize; turizm, ziyaret, ticaret, eğitim gibi amaçlara uygun olarak talep edilmelidir. Vize başvuruları ise İspanya Konsolosluğu tarafından yetki almış Başvuru Merkezi ya da acenteler tarafından yapılmalıdır.

Uzun süreli İspanya vizesinde D İspanya vizesi randevu Erasmus vizesi başvuruları yer alır. Bu başvuruların İstanbul ve Ankara İspanya Başkonsolosluğu bünyesinde yapılması gerekir.

İspanya Vize Randevusu ve Başvuru Süreci

İspanya vizesi başvurularında randevu alınması, başvuru formu doldurulması zorunlu ve aksi halde ret gerektiren işlemlerdir. Pasaportun son 10 yıllık veriliş tarihi olması ve 2 sayfasının karşılıklı şekilde boş olması gerekir. 3 ay 15 gün geçerlilik süresi ile İspanya vize randevusu için belirlenen en az süredir.

İspanya Vizesi Alırken Ne Yapılmalı?

İspanya vizesi almak için hazırlanması gereken evrakların son 3 ay için alınmış olması, belgelerde bu tarihin olması gerektiği bilinmelidir. İspanya seyahat planınızda yer alan uçak bileti, otel rezervasyonu ve seyahat rotası hakkında belgelerle ispat edebileceği evraklar olmalıdır. İspanya Konsolosluğu tarafından İspanya vizesi randevu ile mülakata çağrılma halinde bizzat gidilmesi gerekir.

ispanya bayrağı

İspanya Vize Türleri Hangisidir?

En fazla 3 aylık güncelliği olması gereken evrakların aynı zamanda tam ve doğru olması gerekir. İspanya Konsolosluğu’nun dikkat ettiği evraklar arasında seyahat sigortası da vardır. Seyahat amacına göre verilen İspanya vize türlerinin kısa süreli ve uzun süreli kategoride verilmesi, farklı evrakların talep edilmesini gerektirir.

Vize türleri;

  • Öğrenci
  • Çalışma
  • Aile birleşimi
  • Ziyaret
  • Turizm
  • Kültürel

İspanya vize türlerinde seyahat amacı belirlenirken, hangi noktalarda seyahatin gerçekleştirileceği ve bu süre bitiminde ülkeye dönüleceği belgelendirmelidir. Ticari nitelikte vizeler daha çok ticari faaliyetlerle uğraşan kişiler tarafından talep edilir. Transit İspanya vizesi ise üçüncü ülkeye seyahat etmek adına İspanya bölgesinden geçmesi zorunlu olan kişiler tarafından talep edilir.

İspanya Vizesi Talep Dilekçeleri

İspanya seyahat planında detaylı bir dilekçe yazılması ve bu dilekçenin İspanyolca ya da İngilizce olarak yazılması gerekir. İşveren kişiler tarafından talep dilekçesi yazıldıktan sonra şirkete dair istenen belgeleri evraklara eklemesi gerekir. Bu evraklar; şirket belgeleri, ortaklığı varsa belgesi, yaşam masraflarının karşılanacağı belge, istenen şartlara göre tamamlanmalıdır.

Dilekçe İngilizce ya da İspanyolca yazılmalıdır. Emekli kişilerin emeklilik belgesini sunarak, dilekçenin yazılması gerekir. Çalışanlar için şirketin antetli kâğıdına dilekçe yazılmalı ve yazı dili İngilizce ya da İspanyolca olmalıdır. Talep dilekçesinde bulunması gerekenler arasında vize türüne göre başvuru sahibi, kurum ya da danışman tarafından görevi, seyahat tarihi, İspanya’ya gitme amacı, konaklama bilgisi ve yaşam masraflarının kimin tarafından karşılanacağına ilişkin belgelerdir.

İspanyol Vize Başvurusu Yapılırken Çalışana Yönelik Evraklar

İspanyol vizesi, çalışan tarafından alınması gerekiyorsa kişinin çalıştığı şirketten ve kurumdan, antetli kâğıt üzerine İspanyolca ya da İngilizce olarak dilekçe yazılması gereklidir. Çalışanın göreve ne zaman başladığı, hangi şirkette ne kadar süre ile çalıştığı, aldığı maaş gibi bilgiler yer almalıdır. Başvuru sahibinin seyahat süresi sonunda işine geri dönmek üzere Türkiye’ye dönüş yapacağını taahhüt edecek belgelerle desteklemelidir. Bu şekilde kısa sürede vize başvurunun onaylanması mümkündür. İspanya vize randevu işlemleriniz için uzman desteğine ihtiyacınız varsa bizi tercih edebilirsiniz.