İsveç’e gitmeyi planlayan AB üyesi olmayan ülkelerin ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsveç’e gidebilmek adına İsveç vize başvurusu ile birlikte vize sahibi olmaları zorunludur. Türk vatandaşlarında vize zorunluluğu bordo pasaportlu olanlar için geçerli olmaktadır. Vize alma zorunluluğu bulunan kişiler İsveç vize başvurusu sayesinde vize sahibi olabilirler. Sahip oldukları bu vize sayesinde de 90 gün veya daha uzun süreli (vize türüne göre) olarak İsveç’te kalabilirler.

İsveç Vizesi Başvuru İşlemleri

İsveç vizesi başvuru işlemleri için aracı olmaksızın İsveç Başkonsolosluğu’na başvuru yapmak mümkündür.

Bunun için başvuruda bulunacak kişilerin şu adımları uygulaması gerekir;

 • İsveç ziyareti için transit, ticari, turistik, Schengen, ulusal, öğrenci, şoför ve aile ziyareti vize türlerinden birisi seçilmelidir.
 • İsveç vizesi standart ve ek belgeleri hazırlanmalıdır.
 • İsveç Başkonsolosluğu’ndan vize için randevu alınmalıdır.
 • Randevu gününde vize ücreti ödenmelidir.
 • Randevu günü hazırlanan standart ve ek vize belgeleri teslim edilmelidir.
 • Parmak izi bilgileri verilmelidir.

İsveç vizesi başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra vatandaşların kararı beklemeleri gerekir. Karar kendilerine konsolosluğun web sitesi üzerinden verilebilir. Ayrıca kararın açıklanmasından sonra pasaportları kendilerine gönderilir.

isveç bayrağı

İsveç Vize Başvurusu İçin Gereken Evraklar Arasında Neler Vardır?

Vize için birden fazla İsveç vize başvurusu evrağına ihtiyaç vardır.

Bu evraklar;

 • İsveç vize başvuru formu
 • Sigorta poliçesi (30000 Euro teminatlı ve Schengen ülkelerinin tamamında geçerli)
 • Pasaport (6 aydan uzun geçerlilik süresi olan ve 2 boş sayfası bulunan)
 • Biyometrik fotoğraf (2 adet, beyaz fonda sade ve yüzü net gösteren, 6 ay içinde çekilen)
 • Ulaşım rezervasyonu (uçak gidiş-dönüş)
 • Konaklama rezervasyonu (otel veya ev kiralama)
 • Banka hesap özeti (3 aylık hesap özeti, 5000 TL nakit bulunan)
 • İki taraflı kimlik fotokopisi

İsveç vizesine başvuruda bulunan kişinin reşit olmaması durumunda velisi tarafından verilen muvafakatnamenin belgeler arasında sunulması zorunluluğu vardır. Ayrıca İsveç vize başvurusu için form da anne veya baba tarafından imzalanmalıdır.

İsveç Vizesi Başvuru Formunun Doldurulması

İsveç vizesinin alınabilmesi için olması zorunlu İsveç vize evrakları arasında ilk sırayı İsveç vize başvuru formu alır. Bu formun evraklar içinde bulunmaması başvurunun kabul edilmeme sebebidir. Bu nedenle başvuru formunun edinilerek doldurulması gerekir. Formda 1-11 arasındaki bölümler kişisel bilgileri içerir ve bu bölümler kişisel bilgilerle doldurulur. 12-18 arasındaki bölümler pasaport ve vatandaşlık bilgilerini içerir ve bu bilgilerin eksiksiz doldurulması gerekir.

19-25 arasındaki bölümler seyahat amacı, ev adresi, meslek, iş ve gidilmek istenen ülkelere dair soruları içerir. 26-32 arasındaki bölümler ise davetiye bilgileri, sponsor bilgileri ve mali durum bilgilerini içeren sorulardan oluşur. Bu bölümlerin tamamı doldurulduğunda başvuru yapan kişi imzasını atarak formu tamamlamış olur. Formun İsveççe, İngilizce ve Türkçe doldurulması mümkündür.

İsveç Vize Başvurusu İçin Ücretler

İsveç’e gitmek için alınacak vizeler için harç ücreti ve işlem ücretinin ödenmesi gerekir. Bu ücretler kısa süreli olan vize türlerinde sabit bir şekilde belirlenmiştir. Sadece vize merkezlerinin tercih edilmesi durumunda işlem ücretinde değişiklik olabilmektedir. Uzun süreli alınacak İsveç vizelerinde ise vizenin türünde ve süresine göre ücretlerde farklılık görülür.

İsveç kısa süreli vizeleri için vize ücreti yetişkin bireyler için 790 TL, 6-12 yaş çocuklar için 400 TL ve 6 yaşından küçükler için ücretsizdir. Bunun yanı sıra Moldova, Azerbaycan, Ukrayna, Bosna Hersek, Ermenistan, Rusya ve Sırbistan vatandaşlarının vize için ödeyeceği ücret 310 TL’dir.

İsveç Vize Başvuruları Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

İsveç vizesi için başvuruları yanlış beyan ve eksik belge bulunmaksızın gerçekleştirildiğinde sonuçlanma süresi 5-7 gün arasındadır. Ancak bu süre araya resmi tatillerin girmesi, ek evrak talebinde bulunulması ve yoğun çalışılan günlere denk gelmesi gibi sebeplerle 7 günden daha uzun olabilmektedir. Bu beklenmedik süre uzamasının yapılacak İsveç seyahatine engel teşkil etmemesi için İsveç vizesi başvuru işlemlerinin seyahatten 15 gün-3 ay öncesine kadar yapılması gerekmektedir.