İskandinav yarımadasında bulunan İsveç seyahatleri için vize başvurusu yapanlar, İsveç vizesi için gerekli evraklar listesini hazırlar ve başvurularını gerçekleştirirler. İsveç vizesi için gerekli olan evraklar talep edilecek olan vize türüne göre değişkenlik gösterecektir. Vize başvuru merkezi firmaların web sitelerinde ve İsveç Konsolosluk sitesinde, tüm belgeler güncellenmiş olarak gösterilmektedir.

İsveç Vize Evrakları Nelerdir?

İsveç vize evrakları genel evraklar ve mesleki evraklar olarak değişmektedir.

Turistik gezi amaçlı vize almak isteyenler şu evrakları hazırlamalıdır;

  • Pasaport
  • Vize başvuru formu
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Aile bilgileri başvuru formu
  • Vize talep dilekçesi
  • Mali durum belgeleri

Hazırlanacak olan belgeler, çalışanlar, şirket sahipleri, öğrenciler, emekliler için farklı olabiliyor. Bazı belgelerin İngilizce olarak doldurulması gerekiyor ve bu bilgi başvuru yapacak kişiye veriliyor.

İsveç Vize İçin Gerekli Belgeler 2021

İsveç vize için gerekli belgeler hazırlanırken, 2021 yılı güncel haliyle takip edilmelidir. Birçok özelliği ile insanların dikkatini çeken İsveç yılın belirli dönemlerinde, ülkemizden insanlar tarafından ziyaret edilmektedir. Schengen bölgesi ülkesi olduğu için kısa süreli seyahatler planlayanlar, vize başvurularını yaparak, aldıkları vizeler ile 90 günü aşmayacak seyahatler yapabiliyorlar.

isveç bayrağı

İsveç Vize Türleri

İsveç vize belgeleri kişilerin mesleki durumlarına ve seyahat amaçlarına göre değişiyor. İsveç vizesi gerekli evraklar turistik vize, ticari vize, aile ziyareti vizesi, transit vize, erasmus vizesi gibi vize türlerine göre belirleniyor. Vize türleri için başvuru yapmak isteyenler, pasaportlarını son 10 yıl içerisinde almış olmalıdır. 10 yıldan eski pasaportlar için vize işlemleri yapılmıyor. Herkes seyahat sigortası yaptırmalı ve sigorta geçerlilik süresi, geri dönüş tarihini kapsayacak şekilde hazırlanmalıdır.

İsveç Vize Başvurusu

İsveç vizesi için gerekli belgeler hazırlandığında, İsveç vize başvurusu için randevu alınır. Vize başvuruları, aracı şirketlere yapılır ve İsveç vize gerekli belgeler randevu gününde eksiksiz olarak teslim edilir. İsveç Başkonsolosluğuna direk başvuru yapılabilir, ancak randevu almak ve diğer işlemler biraz uzun zaman alacağı için zaman kaybına neden olabilecektir. Randevu aldıktan sonra, ihtiyaç duyulan tüm belgeler öğrenilir ve güncel olarak bu belgeler hazırlanır.