Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülke ziyareti için İsveç vize işlemleri yaparak vize almak zorundadır. İsveç, yer aldığı coğrafi konumu göz önünde bulundurulduğunda turistik ziyarette bulunmak isteyenlerin en çok ilgi gösterdiği ülkelerden birisidir. İsveç vize işlemleri İstanbul İsveç Başkonsolosluğu ya da yetkilendirilmiş aracı firma olan vize başvuru merkezleri üzerinden randevu alınarak yapılmaktadır.

İsveç Vize İşlemleri İçin Randevu Alma

İsveç vizesi almak isteyenler öncelikle, seyahat tarihinden önce İsveç vize işlemleri ile ilgili tüm adımları tamamlamış olmalıdır. Bunun için vize randevu işlemleri, seyahat tarihinden en az 15 gün öncesine alınmalı ve randevu günü tüm evraklar, teslim edilmelidir. Randevu alma işlemleri, telefonla ya da online site üzerinden form doldurularak yapılabiliyor. Vize randevu alma işlemlerini tamamlayanlar, hemen istenilen belgelere hazırlamaya başlarlar.

Vize Başvurusu Merkezleri

İsveç vize başvuruları, hem İsveç Başkonsolosluğuna hem de vize başvuru merkezlerine yapılabiliyor. Vize başvuru merkezleri, İsveç vize işlemlerinin hızlandırılması ve daha kısa sürede vize çıkmasını sağlamaktadır. İsveç vizesi için, başvuru merkezlerinden randevu olmak isteyenler, firmanın internet sitesindeki randevu formunu doldurarak, seçtikleri tarih ve saate randevularını alabiliyorlar. Vize başvuru merkezleri, vize işlemlerini başlatabilmek için evrakların eksiksiz olmasını istiyor ve başvuru sırasında, parmak izi alma işlemlerini yapıyorlar.

isveç bayrağı

Vize Türleri

İsveç vizesi almak için öncelikle, yapılacak seyahat türüne karar vermeli ve bu seyahat türü için istenilen vize başvuru evraklarının hazırlanması gerekiyor.

İsveç vize işlemleri için evrak hazırlarken, şu vize türlerinden hangisi talep edilecekse ona göre belgeler hazırlanmalıdır.

  • İsveç turistik vizesi
  • İsveç ticari vize
  • İsveç aile ziyareti vizesi
  • İsveç erasmus vizesi

Vize talepleri için genel olarak istenilen evraklarla birlikte, vize türüne göre bazı özel belgeler istenmektedir. Her başvurucu, başvuru formu, seyahat sigortası, uçak ve otel rezervasyonu, vize başvuru dilekçesi, finansal bilgiler gibi belgeleri hazırlamalıdır.

Vize İşlemleri İçin Sonuçlanma

İsveç vize başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra, vize değerlendirmelerinin tamamı İsveç Başkonsolosluğu tarafından yapılmaktadır. Turistik vize işlemleri için sonuçlandırılma, 7 – 15 iş günü arasında değişebiliyor. Oturma izni ve uzun süreli vize işlemlerinde, farklı evraklar istendiği gibi farklı incelemeler yapılıyor ve işlem süresi biraz uzayabiliyor. Seyahat yapacak olanlar, İsveç vize işlemleri için gereken süreyi hesaplayarak başvuruda bulunmalıdır.