İsveç seyahatleri gerçekleştirmek için umuma mahsus pasaport sahibi olanlar, yapacakları ziyaret türüne göre İsveç vize randevu ile birlikte başvuruda bulunmalıdır. İsveç vize randevu talebinde bulunulup ve vize başvuru merkezi ya da İsveç Başkonsolosluğundan alınan randevu günü, vize için istenilen tüm belgeler, bizzat başvuru sahibi tarafından teslim edilir.

İsveç Vizesi Randevu İşlemleri

İsveç vizesi randevu talepleri, hem Başkonsolosluğa hem de vize başvuru merkezi olarak hizmet veren aracı kuruma yapılabiliyor. Randevu almak isteyenler, pazartesiden Perşembe gününe kadar saat 14:00 ile 15:00 arasında randevu hakkında bilgi alabiliyor ve talepte bulunabiliyorlar. İsveç vizesi randevu işlemlerini yapmak isteyenler, firma ya da İsveç Başkonsolosluğu internet sitesi üzerinden online form doldurarak, randevu alabiliyorlar.

Vize Başvurusu

Vize başvurusunda bulunabilmek için ilk işlem İsveç vize randevu alma işlemidir. Randevu alındıktan sonra talep edilen vize türüne göre istenilen tüm belgeler, güncel olarak eksiksiz hazırlanır. Randevu günü şahsen başvuru yapılır ve tüm evraklar teslim edilir. Randevu gününde ve saatinde vize başvuru merkezinde hazır olmak önemlidir. Saatinde gitmeyenler, sıraları geçtiği için işlemlerini günün en sonunda yaptırabilecektir. Eksik belge bulunduğunda, vize başvuruları alınmayacaktır. Bunun için randevu alırken, istenilen tüm belgeler ve detayları öğrenilmelidir.

isveç bayrağı

Vize Türleri ve Evrakları

İsveç, Schengen Bölgesi ülkelerinden birisidir ve belirlenen kurallara göre seyahat etmek isteyenler, bazı belgeleri sunarak vize talebinde bulunmalıdır. İsveç vize türleri, turistik vize, ticari vize, aile ziyareti vizesi, öğrenci vizesi türlerinden oluşmaktadır.

Vize başvuru evrakları şunlardır;

  • Vize başvuru formu
  • Pasaport
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Fotoğraf
  • Gelir durum belgesi
  • Aile bilgileri formu

İsveç vizesi randevu alımı yapmak isteyenler, online site üzerinden işlem yaparken, kendi adlarına ve birlikte seyahat edecekleri kişiler adına birlikte randevu alabilecektir.

Vize Başvuru Ücretleri

İsveç seyahatlerini planlayanlar, vize için randevu alırken, vize başvuru ücretleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. İsveç vize randevu alma işlemi yapıldıktan sonra hazırlanan tüm vize belgeleri teslim edilirken, vize ücretlerinin ödenmesi gerekiyor. İsveç vize türlerine göre ücret tarifesi de değişmektedir. Her yıl güncellenen fiyatlar, İsveç Başkonsolosluğu sitesinin vize başvurusu bölümünde gösteriliyor. Başvurucular, başvuru ve diğer hizmet bedellerini öğrenebilecektir.