Tarihi yapısı ve gezilecek yerlerin çeşitliliği bakımından her yıl milyonlarca ziyaret alan bu ülkeye, İsveç vizesi ya da Schengen vizesi ile giriş yapılabiliyor. İsveç ya da resmi adı ile İsveç Krallığı, Kuzey Avrupa’da topraklarında bulunan İskandinavya Yarımadası üzerinde konumlanmış olan bir ülkedir. Planlanan gidiş tarihinden önce vize randevusu alıp başvuruda bulunmak gerekiyor. Ayrıca vize başvurusu yapılmadan önce ülkeye gidiş amacı kesin olarak belirlenmeli ve bu doğrultuda vize başvurusu yapılmalıdır.

Ziyaretin süresi ve amacına göre değişkenlik gösteren vizeler; uzun dönem ve kısa dönem olmak üzere ikiye ayrılmakta, ayrıca farklı ülke ziyaretlerine göre de değişiklik göstermektedir. Eğer sadece İsveç ziyaret etmek isteniyorsa, İsveç için alınmış vize yeterli olacakken; birkaç farklı ülke ziyaret edilecekse Schengen vizesine ihtiyaç duyulacaktır. Fakat vize tipine göre, İsveç vizesi ile diğer ülkelere de giriş yapabilmek mümkündür.

İsveç Vize Başvurusu

Birkaç farklı firma aracılığıyla ya da direkt olarak İsveç vize başvurusu alan resmi adres üzerinden yapılabilen başvurular, online olarak yapılıyor; daha sonra ise yüz yüze görüşme sağlanıyor. Online olarak alınan randevu ile başlayan İsveç vize başvuru süreci, gerekli belgeleri toplama ve hazırlama ile birlikte; verilen formu doldurma ile devam ediyor. Gerekli koşulları yerine getirdikten ve belgeleri hazırladıktan sonra, ayarlanan randevu tarihinde, belirlenmiş olan İsveç Konsolosluğuna/Büyükelçiliğine gitmek ve ilgili vezneye ulaşmak gerekiyor. Randevu ile beraber görevli personel gerekli belgeleri ve başvuru formunu talep edecek, ardından ödenmesi gereken ücretleri bildirecektir. Ücret ödemesi gerçekleştikten sonra size fatura verilecek ve başvuran tarafında işlemler son bulacaktır. Daha sonrasında ise İsveç vize başvurusu için süreci işleyecek ve sonuçlar dijital olarak bildirilecektir.

İsveç’e Vize Nasıl Alınır?

Eğer İsveç’e vize almak isteniyorsa, ilk olarak gidiş amacı belirlemeli ve bu doğrultuda bir vize başvurusu yapılmalıdır. Vize türü belirlenirken, İsveç dışında başka bir Schengen ülkesine gidip gitmeyeceği göz önünde bulundurmalı; ne kadar süre ile kalacağı net bir şekilde belirlenmelidir. Eğer 90 günden az kalmak planlanıyor ve diğer Schengen ülkelerine de gitmek düşünüyorsa, Schengen vizesine başvurmak gerekiyor. Turistik amaçlar ile daha az süre kalmak kaydıyla gitmek düşünülüyorsa, turist vizesine; iş amaçlı gitmek düşünülüyorsa, ticari/konferans vizesine başvurulmalıdır.

Vize tipi belirlendikten sonra, vize başvurusu için gerekli olan formu edinmek gerekiyor. Bu form resmi vize başvuru adresinden veya çeşitli aracı firmaların İnternet siteleri üzerinden edinilebilir. Edinilecek bu formu eksiksiz bir şekilde doldurmak ve İsveç vize randevu gününde ilgili çalışana teslim etmek gerekir. Bu sayede İsveç’e vize başvurusu başlayacaktır.

isveç bayrağı

İsveç İçin Vize Çeşitleri Neler?

Birçok farklı amaç ile gidebilecek olan İsveç, genellikle turistler tarafından ziyaret ediliyor. Mimari yapısı ve kültürel dokusunun çeşitliliği nedeniyle daha çok turistik amaçlar için ziyaret edilen bu ülke, diğer amaçlar doğrultusunda da ziyaretler alıyor.

Ülkeyi ziyaret amaçlarına göre alınabilecek İsveç için vize çeşitleri şu şekilde;

 • Turist vizesi
 • Ticari/konferans vizesi
 • Aile/arkadaş ziyareti vizesi

Bu vize çeşitleri arasından gidiş amacınıza göre bir seçim yapılabilir. Ayrıca İsveç’e aktarmalı olarak gitmek planlanıyorsa, aktarmalı olarak gidecek ülkenin transit vizesi isteyip istemediği de kontrol edilmelidir.

İsveç Vizesi Almak İçin Görüşme Öncesi Ne Yapılmalı?

İsveç vizesi için başvuru ile beraber birtakım şartları yerine getirmek gerekir. Bu şartlardan ilki vize başvuru formunun doldurulmuş olması, ikincisiyse ücretin ödenmiş olmasıdır.

Ayrıca minimum 5000 Türk Lirası olan bir hesabın olması ve hesabın son üç aylık hareketlerinin belgelenmiş olması da gerekiyor. Bu onay aşamasında avantaj sağlamakla birlikte, sigorta konusuna da dikkat etmek büyük önem arz ediyor. Çünkü vizelerin onayında en çok kişilerin sigortalarına ve banka hareketlerine dikkat ediliyor.

Ayrıca en az 30.000 Euro teminatlı Schengen seyahat sağlık sigortası poliçesi yaptırmak, vize veren tarafından halihazırda zorunlu tutuluyor.

​​​​​İsveç Vize Alımı İçin Hangi Belgelere İhtiyaç Duyuluyor?

Başvuru sürecinde İsveç vizesi için gerekli evraklar bir araya getirilmeli ve başvuru esnasında düzenli bir şekilde teslim edilmelidir. İhtiyaç duyulan belgeler, vize türüne göre değişkenlik göstermekle beraber, genel olarak sabit tutuluyor. Fakat bazı durumlarda farklı belgeler de talep edilebiliyor.

Genel olarak talep edilen belgeler ise şu şekilde;

 • Vize başvuru formu (doldurulmuş ve imzalanmış şekilde)
 • Pasaport (dönüş tarihi sonrası en az 3 ay daha geçerli olmalı ve en az iki boş sayfası olmalıdır)
 • 35 x 45 boyutlarda biometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Sağlık sigortası ile ilgili belgeler
 • Gidiş / geliş randevuları ile beraber konaklama ve diğer randevuların faturaları
 • SGK hizmet döküm belgesi
 • Tam nüfus kayıt örneği

Bu belgeler alınacak olan vize tipine göre değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden başvuru öncesi konsolosluk ile iletişime geçmek ve bilgi almak gerekebilir.

İsveç Vizesinde Onay Süreci

Gerekli belgelerin eksiksiz bir şekilde teslimi ve şartların uygun olması ile beraber; kısa süre içerisinde başvuru sonuçlanacaktır. Eğer belgeler ile ilgili veya başvurucu ile ilgili herhangi bir sorun saptanmaz ise, vize başvurusu büyük ihtimal ile onaylanır. Onay işlemi sonrasında, eğer kurye ile teslimat seçeneği seçildiyse, İsveç vizesi için onay almış pasaport adrese gönderilir.