İçindekiler

Batı Avrupa’da bulunan İsviçre içine yapılacak seyahatlerde Türk vatandaşlarından İsviçre vize başvurusu yaparak vize sahibi olmaları ön koşul olmaktadır. Bordo pasaportu olan vatandaşlar İsviçre’de kalma süresine bakılmadan İsviçre vize başvurusu yapma zorunluluğuna sahiptir. Başvuru yapmak isteyenlerin seyahat zamanına uygun bir dönemde randevu alarak başvurularını yapmaları gerekir. Bordo pasaporttan farklı pasaportu olanların ise 90 günlük ülkede kalış süresi vardır.

İsviçre İçin Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İsviçre’ye uzun veya kısa süreli gitmeyi düşünen kişiler İsviçre için vize başvurusu için gereken işlemleri Türkiye’de bulunan iki temsilcilik üzerinden yapabilirler. Bu temsilcilikler Ankara’daki İsviçre Büyükelçiliği ile İstanbul’daki İsviçre Başkonsolosluğudur. Bu temsilcilikler farklı illerin sorumluluğunu üstlenmişlerdir.

İsviçre Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği kısa süreli vizelerin başvurularını zorunlu durumlar dışında direkt olarak kabul etmez. Bunun için yetki verdiği ve sadece belirli şehirlerde bulunan yetkili vize merkezlerini kullanır. Uzun süreli vizelerde ise direkt başvuru kabul eder. İsviçre için vize başvurusu işleminin kabul edilebilmesi hem temsilciliklere hem de vize merkezlerine yapılan başvurularda vize evraklarının tam ve doğru bilgiler içerir şekilde teslim edilmesi gerekir.

İsviçre Vizesi Başvurusu İçin Güncel Ücretler

İsviçre vize başvurusu için ücret ödenmesi zorunluluğu vardır. Başvuru sahipleri ücretleri iki şekilde ödeyebilirler. Birinci ödeme yolu konsolosluk ve büyükelçiliklere yapılan vize harç bedelidir. İkinci ödeme yolu ise yetkili vize başvuru merkezlerine yapılan vize ücretidir.

2021 yılı itibariyle vize harç ücretlerinin bedeli 80 Euro olarak belirlenmiştir. 6 yaşına kadar olan çocuklardan vize ücreti alınmaz. Çocuğun 6 yaşından büyük olması durumunda ise ödenecek ücret 40 Euro olur. Vize başvuru için vize merkezlerinin tercih edilmesi durumunda ücretlerde değişiklik görülür.

İsviçre Vizesi Kategorileri Nelerdir?

İsviçre vizeleri seyahat amacına bağlı olarak çeşitli kategorilere ayrılır. Bu sayede kişiler kategorilere uygun olarak vize başvurusunda bulunurlar.

İsviçre vize kategorileri şunlardır;

  • Turistik vize
  • Ticari vize
  • Arkadaş ve aile ziyareti vizesi
  • Transit geçiş vizesi
  • Aile birleşimi vizesi
  • Uzun süreli eğitim vizesi
  • Çalışma izni vizesi
  • Kısa süreli eğitim vizesi
  • Kültürel etkinlik vizesi

Vize kategorilerinde prosedürler ve talep edilen evraklarda fark görülür. Ayrıca vize kategorisinde bağlı olarak ücret değişiklikleri de görülebilir.

İsviçre Vizesi Kaç Gün İçinde Çıkar?

İsviçre vizesinin kaç gün içinde çıkacağı vize başvurusu yapanların en fazla merak ettiği konular arasındadır. Vizenin sonuçlanma süreci evrakların konsolosluklara teslim edilmesiyle başlar. Başvuru süreci 5-8 iş günü içerisinde sonuçlanır ve konsolosluğa sunulan pasaport başvuru sahibine geri gönderilir. Başvuruların sonuçlanma süresi ise bazı durumlarda 8 günden daha uzun sürebilmektedir. Bu nedenle başvuru yapacak kişilerin 4-6 hafta öncesinde işlemlere başlamaları önerilir.

İsviçre Vizesi Reddi

İsviçre Konsolosluğu yetkilileri kişilerin vize başvurularını belirlenen kriterlere uygun olarak yapmalarını ister. En önemli kriter vize belgelerindeki uygunluk kriterleridir. Bu kriterlere uyulmadığı durumda yapılan başvurular yetkililer tarafından reddedilir. Belgelerde bulunan hatalar, eksik belgelerin sunulması veya yanlış beyan vize reddi sebeplerindendir.

Belgeler dışında başvuru sahibinin yurt dışı gezi geçmişinin olumsuz olması redde sebep olabilir. Bunun dışında İsviçre seyahati için belirtilen gelirin uygun olmadığının anlaşılması da vizenin onaylanmamasına sebep olabilir.

İsviçre Vizesiyle Başka Ülkelere Seyahat Edilebilir Mi?

İsviçre vizesi almaya hak kazanan kişilerin vizeyle İsviçre dışındaki ülkelere gitmesi mümkündür. Bunun nedeni İsviçre’nin Schengen bölgesi ülkeleri arasında yer almasıdır. Bu sayede vize sahipleri diğer Schengen ülkelerine vizeleriyle girebilirler ancak yolculuklarının İsviçre’den başlaması zorunluluğu vardır.

İsviçre vize başvurusu ile alınan bu vizeyle giriş yapılabilecek ülkeler; Estonya, Finlandiya, Danimarka, Fransa, Çek, Belçika, İtalya, Avusturya, Letonya, Macaristan, Yunanistan, Almanya, Litvanya, Lüksemburg, İsveç, Slovakya, Malta, Norveç, Portekiz, Slovenya, Polonya, İspanya, Hollanda ve İzlanda’dır.

Call Now ButtonHemen Ara