İçindekiler

İsviçre’ye seyahat etmeyi planlayan kişiler için İsviçre vizesi başvurularının bilinçli bir şekilde yapılmaması halinde olumsuz sonuç alınması kaçınılmaz bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Birçok ülkenin vize için oluşturduğu kriterler farklı olduğundan başvuru aşamasında beklenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınabilir. İsviçre, ülkemizden çok sayıda vize başvurusu alan bir ülkedir. Bu nedenle İsviçre vize kriterlerini açıklamaya çalışalım. İsviçre vizesi birçok ülkenin vize başvurusu ile aynı kriterleri taşısa da bazı farklılıklar da olabilmektedir.

İsviçre Vizesi Başvurusu Hakkında

İsviçre vizesi başvuru aşamasında bir sorun yaşamak istenmiyorsa vize merkezleri ile iletişime geçmek faydalı olacaktır. İsviçre vize başvuru işlemleri için her türlü konuda destek veren bizim gibi danışmanlık firmaları bulunuyor. Tabi ki güvenilir firmaları seçmek önemli olacaktır. İsviçre vizesi için ülkemizden başvuracak olan bordro pasaportlu kişilerin vize prosedürüne uygun bir şekilde hareket etmeleri istenmektedir.

Yani umuma mahsus pasaporta sahip olanlar vize prosedürlerine tabii tutulmaktadır. Hususi pasaport, hizmet pasaportu, diplomatik pasaport sahibi olan kişiler 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilmektedirler. İsviçre seyahati için vize başvurusunda şahsen başvurunun Konsolosluklara ya da Büyükelçiliğe yapılması gerekmektedir. Vize işlemleri için gerekli olan evrakların vize başvuru sırasında doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması başvuru aşamasında çok önemlidir.

İsviçre İçin Vize Türleri

İsviçre için vize evrakları başvuracak vizenin türüne göre değişiklik göstermektedir. Vize türüne göre vize evrakları da farklı olabilmektedir.

İsviçre için vize türlerini iki şekilde gruplandırabiliriz;

 • Göçmen vizeler (Uzun süreli vizeler)
 • Göçmen olmayan vizeler (Kısa süreli vizeler)

Göçmen vizeleri, aile birleşimi, eğitim vizeleri, çalışma izni, evlilik öncesi vize gibi durumları kapsamaktadır. 90 günden daha fazla İsviçre’de kalma durumu varsa bu durumda uzun süreli vize için başvuru yapmak gerekmektedir. Uzun süreli vize başvurusu olacaksa bunun için İsviçre Konsolosluğu ya da İsviçre Büyükelçiliği’ne şahsen başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Göçmen olmayan yani kısa süreli vizeler de İsviçre’de 90 günden daha az kalınması halinde başvuruda bulunulması gereken vize türüdür. Turistik vize, ticari işlemler, arkadaş ya da aile ziyareti, kültürel geziler gibi durumlar için bu tür vizeye başvurmak gerekiyor. Kısa süreli vizelerde herhangi bir Schengen ülkesine giriş yapılabilmesi için yolcuya verilen 180 gün içinde 90 günden fazla kalınmaması şartı aranmaktadır. Konsolosluğun takdirine göre bu süre için bir ya da birkaç vize verilebilir. Vize geçerlilik süresi yine Konsolosluğun kararına göre 1-5 yıl geçerli olabilmektedir.

isviçre bayrağı

İsviçre Vizesi Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İsviçre vizesi almak için süreç öncelikle gidiş amacının belirlenmesiyle başlar. Sonrasında başvuracak vize türü ve başvuru evrakları ile süreç devam ettirilmiş olur. Giriş amacınıza göre evraklar farklılık göstereceği için öncelikle bunu belirlemek gerekiyor. Sonrasında zaten bizimle yola devam edilebilmektedir.

İsviçre vizesi almak için hazırlanması gereken güncel evrak listelerine Konsolosluklardan ya da Büyükelçiliklerden ulaşılabilir. Bütün evraklar doğru bir şekilde hazırladıktan sonra İsviçre vize başvuru formunu doldurmak gerekmektedir. Tüm bu işlemlerden sonra da vize başvurusu için randevu alınmalıdır. Online bir şekilde doldurulacak vize başvuru formu başvurunun olumlu bir şekilde doldurulması açısından oldukça önemlidir.

Vize başvuru merkezine evraklar teslim edilmeye gidildiğinde öncelikle başvuru formu incelenmektedir. Eğer evraklar ve pasaporttaki bilgiler ile başvuru formunda ki bilgilerde bir değişiklik ya da bir uyuşmazlık var ise formun tekrar doldurulması istenir. Ayrıca evraklar da bir sıkıntı varsa randevu gününde bir sorun yaşanabilir. Bu da ekstra bir maliyet getirir. Bu nedenle vize konusunda hizmet veren bizim gibi danışmanlık firmaları ile ilerlemek oldukça kolaylık sağlayacaktır. Tüm prosedürlerin eksiksiz bir şekilde olması halinde vize işlemleri de kolaylıkla sonuçlanacaktır.

İsviçre Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İsviçre vizesi için gerekli evraklar öncelikli olarak doğru olmalıdır, yanıltıcı ve yanlış bilgilere ya da evraklara asla yer verilmemelidir. Evraklar ülkemizdeki maddi kazancı gösterir nitelikte olmalı, ayrıca seyahatten sonra ülkeye dönülmeyi gerektirecek olan kalıcı bağların da bu evraklarda yer alması önemlidir.

Tüm evraklar başvurulacak vize türüne ve konuma göre değişiklik gösterir. Özel sektör ya da kamu çalışanı olmak bile İsviçre vizesi için gerekli evraklar farklılıklar oluşturacaktır. İsviçre vizesi için pasaportun seyahat dönüş tarihinizden 3 ay sonrasına kadar geçerliliğinin olması zorunludur.

İsviçre vizesi için başvuru evrakları arasında olması gereken evrak listesi şu şekilde sıralanabilir;

 • 2 adet biyometrik fotoğraf, 3,5 x 4,5 cm ölçülerinde olması gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Adres bilgileri içeren bilgiler
 • Çalışılan şirketten verilen yazı, şirket antetli kağıda yazılmış, kaşe ve ıslak imzalı olmalıdır.
 • Şirkete ait evrakla, imza sirküleri, şirket vergi levhası, faaliyet belgesi
 • Maaş bordrosu, son 3 aya ait kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.
 • SGK dökümü, e-devletten barkodlu bir şekilde çıktı alınabilir.
 • Banka hesap özeti, son 3 aya ait ayı zamanda banka kaşe ve ıslak imzası olmalıdır.

Tüm bu evraklar zaman zaman güncellenebilmektedir. Farklı özellikte evraklar da talep edilebilmektedir. Bu nedenle en güncel bilgilere göre hareket edilmelidir.

İsviçre Vizesi İçin Davet Mektubu

Kısa süreli vize başvurusu için gerekli olan en önemli evraklardan birisi davet mektubudur. Bu seyahat için İsviçre’de bulunan başvuru yapan kişi yakınınızdan davet mektubu talep etmelidir. Davet mektubu, davetiyenin amacını, kişinin adres ve iletişim bilgilerini içermelidir. Davet gönderen kişi İsviçre vatandaşı ise bu durumda İsviçre oturma iznini de davet mektubuna eklemelidir.

İsviçre Vizesi Ücreti

İsviçre vize başvurusu için bir vize başvuru ücreti yatırmak gerekmektedir. İsviçre vize ücreti için 2021 yılı harç bedeli 80 Euro olarak belirlenmiştir. Bunu Türk Lirası karşılığında ödeyebilmek mümkün olmaktadır. 6 yaşın altında olan çocuklar için harç bedeli ücreti alınmamaktadır. 6-12 yaş çocuklar için ise harç bedeli 40 Euro’dur. Aynı zamanda İsviçre başvuru merkezi bedeli yaş farkı gözetilmeksizin 129 TL olarak belirlenmiştir. Başvurunun olumsuz sonuçlanması halinde ödenmiş olan tüm bu bedellerin iadesi yapılmamaktadır. Daha önce Shengen vizesi alındıysa ve parmak izi verilmişse bile vize merkezine servis ücreti olarak 129 TL yatırmak gerekmektedir. Tüm bu ödemeler randevu alınan gün içerisinde ödenmektedir.

İsviçre Vizesi Randevusu

İsviçre vize başvuru aşamasında verilecek parmak izleri gizlilik içerisinde yapılmaktadır. 10 parmağın da izinin alınması gerekmektedir. Herhangi bir sıkıntı yaşamaması adına başvuru aşamasında parmak izinin verileceği zamanda parmaklarda herhangi bir yara, kesik, ya da kına olmaması istenmektedir. Shengen vizesi olan kişilerin 5 yıl boyunca parmak izi vermesi talep edilmez ancak bazı durumlarda kontrol amaçlı parmak izi vermesi talep edilebilir.

Vize Sonucu Ne Kadar Sürede Çıkar?

Vize süreçleri Konsolosluk yoğunluklarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Tüm evrakların sağlıklı bir şekilde incelenmesi ve herhangi bir ihmale sebebiyet verilmemesi adına tüm başvurular titizlikle incelenmektedir. Eğer yoğun bir döneme denk gelindiyse bu durumda başvuru ortalama 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. İsviçre vize randevu tarihleri genellikle yoğunluk dönemlerinde çok ileri tarihlere verilmektedir. Bu nedenle seyahat planlama tarihinden en az 5-6 hafta öncesinde İsviçre vizesi için başvurusu yapmak ve randevu belirlemek daha iyi olacaktır.

İsviçre Vizesi Başvurusu

Batı Avrupa’da bulunan İsviçre içine yapılacak seyahatlerde Türk vatandaşlarından İsviçre vize başvurusu yaparak vize sahibi olmaları ön koşul olmaktadır. Bordo pasaportu olan vatandaşlar İsviçre’de kalma süresine bakılmadan İsviçre vize başvurusu yapma zorunluluğuna sahiptir. Başvuru yapmak isteyenlerin seyahat zamanına uygun bir dönemde randevu alarak başvurularını yapmaları gerekir. Bordo pasaporttan farklı pasaportu olanların ise 90 günlük ülkede kalış süresi vardır.

İsviçre İçin Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İsviçre’ye uzun veya kısa süreli gitmeyi düşünen kişiler İsviçre için vize başvurusu için gereken işlemleri Türkiye’de bulunan iki temsilcilik üzerinden yapabilirler. Bu temsilcilikler Ankara’daki İsviçre Büyükelçiliği ile İstanbul’daki İsviçre Başkonsolosluğudur. Bu temsilcilikler farklı illerin sorumluluğunu üstlenmişlerdir.

İsviçre Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği kısa süreli vizelerin başvurularını zorunlu durumlar dışında direkt olarak kabul etmez. Bunun için yetki verdiği ve sadece belirli şehirlerde bulunan yetkili vize merkezlerini kullanır. Uzun süreli vizelerde ise direkt başvuru kabul eder. İsviçre için vize başvurusu işleminin kabul edilebilmesi hem temsilciliklere hem de vize merkezlerine yapılan başvurularda vize evraklarının tam ve doğru bilgiler içerir şekilde teslim edilmesi gerekir.

İsviçre Vizesi Başvurusu İçin Güncel Ücretler

İsviçre vize başvurusu için ücret ödenmesi zorunluluğu vardır. Başvuru sahipleri ücretleri iki şekilde ödeyebilirler. Birinci ödeme yolu konsolosluk ve büyükelçiliklere yapılan vize harç bedelidir. İkinci ödeme yolu ise yetkili vize başvuru merkezlerine yapılan vize ücretidir.

2021 yılı itibariyle vize harç ücretlerinin bedeli 80 Euro olarak belirlenmiştir. 6 yaşına kadar olan çocuklardan vize ücreti alınmaz. Çocuğun 6 yaşından büyük olması durumunda ise ödenecek ücret 40 Euro olur. Vize başvuru için vize merkezlerinin tercih edilmesi durumunda ücretlerde değişiklik görülür.

İsviçre Vizesi Kategorileri Nelerdir?

İsviçre vizeleri seyahat amacına bağlı olarak çeşitli kategorilere ayrılır. Bu sayede kişiler kategorilere uygun olarak vize başvurusunda bulunurlar.

İsviçre vize kategorileri şunlardır;

 • Turistik vize
 • Ticari vize
 • Arkadaş ve aile ziyareti vizesi
 • Transit geçiş vizesi
 • Aile birleşimi vizesi
 • Uzun süreli eğitim vizesi
 • Çalışma izni vizesi
 • Kısa süreli eğitim vizesi
 • Kültürel etkinlik vizesi

Vize kategorilerinde prosedürler ve talep edilen evraklarda fark görülür. Ayrıca vize kategorisinde bağlı olarak ücret değişiklikleri de görülebilir.

İsviçre Vizesi Kaç Gün İçinde Çıkar?

İsviçre vizesinin kaç gün içinde çıkacağı vize başvurusu yapanların en fazla merak ettiği konular arasındadır. Vizenin sonuçlanma süreci evrakların konsolosluklara teslim edilmesiyle başlar. Başvuru süreci 5-8 iş günü içerisinde sonuçlanır ve konsolosluğa sunulan pasaport başvuru sahibine geri gönderilir. Başvuruların sonuçlanma süresi ise bazı durumlarda 8 günden daha uzun sürebilmektedir. Bu nedenle başvuru yapacak kişilerin 4-6 hafta öncesinde işlemlere başlamaları önerilir.

İsviçre Vizesi Reddi

İsviçre Konsolosluğu yetkilileri kişilerin vize başvurularını belirlenen kriterlere uygun olarak yapmalarını ister. En önemli kriter vize belgelerindeki uygunluk kriterleridir. Bu kriterlere uyulmadığı durumda yapılan başvurular yetkililer tarafından reddedilir. Belgelerde bulunan hatalar, eksik belgelerin sunulması veya yanlış beyan vize reddi sebeplerindendir.

Belgeler dışında başvuru sahibinin yurt dışı gezi geçmişinin olumsuz olması redde sebep olabilir. Bunun dışında İsviçre seyahati için belirtilen gelirin uygun olmadığının anlaşılması da vizenin onaylanmamasına sebep olabilir.

İsviçre Vizesiyle Başka Ülkelere Seyahat Edilebilir Mi?

İsviçre vizesi almaya hak kazanan kişilerin vizeyle İsviçre dışındaki ülkelere gitmesi mümkündür. Bunun nedeni İsviçre’nin Schengen bölgesi ülkeleri arasında yer almasıdır. Bu sayede vize sahipleri diğer Schengen ülkelerine vizeleriyle girebilirler ancak yolculuklarının İsviçre’den başlaması zorunluluğu vardır.

İsviçre vize başvurusu ile alınan bu vizeyle giriş yapılabilecek ülkeler; Estonya, Finlandiya, Danimarka, Fransa, Çek, Belçika, İtalya, Avusturya, Letonya, Macaristan, Yunanistan, Almanya, Litvanya, Lüksemburg, İsveç, Slovakya, Malta, Norveç, Portekiz, Slovenya, Polonya, İspanya, Hollanda ve İzlanda’dır.

İsviçre Vizesi Randevu

İsviçre vize randevu alımından önce bazı yapılacak olan durumlar bulunmaktadır. İsviçre vize başvuru işlemlerinin yapılması ve bunun için hangi vize türünün seçileceği belirlenmeli ve bu karardan kesinlikle emin olunmalıdır. İsviçre vizesi için başvuru işlemlerini gerçekleştirmeden önce, İsviçre’ye yapılacak seyahatin amacı net olarak kararlaştırılmalıdır. İsviçre vize başvurusu için gerekli olan vize türü ve İsviçre seyahat amacı belirlendikten sonra, İsviçre vize randevu adımlarına geçilebilir. İsviçre vize randevu alma işlemleri ister bireysel olarak, isterse de müracaat edilen yetkili vize merkezi aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

İsviçre Vizesi Randevu İşleminin Başvuru İçin Önemi

İsviçre vize başvurusunda bulunacak Türk vatandaşlarının dikkat etmesi gereken önemli bir nokta bulunmaktadır. O da, İsviçre vizesi randevu işlemi gerçekleştirilmeden başvuru işlemlerinin yapılamayacağıdır. Çünkü randevusuz bir şekilde yapılan İsviçre vize başvuruları, İsviçre Konsolosluğu tarafından kesinlikle kabul edilmeyecek şeklinde belirtilmiştir.

İsviçre vize başvuruları randevusuz olarak ancak oldukça önemli sebepler varsa kabul edilebilmektedir. Başvurularının İsviçre vizesi randevu işlemi yapılmadan kabul edilme durumları ise; ölüm ve sağlık sorunları gibi elzem durumlardır.

İsviçre Vizesi Başvuruları İçin Yapılacak İşlem Süresi Ne Kadardır?

İsviçre vize başvuruları için gerekli olan evraklar, eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlandıktan sonra, İsviçre Konsolosluğunda vize başvurusunun sonuçlanma süresi, evraklar teslim edildikten sonra 6 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. Ancak, vize başvurularında yaşanabilecek her türlü aksilikte göz önüne alınmalıdır. Eğer vize başvurusunda bulunan kişinin, hazırladığı evraklarda bir eksiklik varsa veya evraklarında doğru bilgiler sunmadıysa, o zaman vize başvurularının sonuçlanması daha da uzayacaktır.

İsviçre Konsolosluğu Tarafından Verilen Vizenin Geçerli Olduğu Ülkeler

İsviçre bir Schengen bölge üyesi olduğundan dolayı, İsviçre vizesine sahip olan bir Türk vatandaşı, Schengen bölgesine dahil olan tüm üye ülkeleri 90 gün boyunca sıkıntısız bir şekilde gezebilmektedir. Ancak, vizeyi kullanmaya başlayabilmek için ilk olarak İsviçre’ye gitmek ve vize girişini İsviçre üzerinden gerçekleştirmek gerekmektedir.

İsviçre Konsolosluğu üzerinden alınan İsviçre Schengen vizesinin geçerli olduğu ülkelerin başlıcaları şunlardır:

 • İsviçre
 • Belçika
 • İsveç
 • İspanya
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Portekiz
 • Polonya
 • Norveç
 • Hollanda
 • Malta
 • Lüksemburg
 • Litvanya

Yukarıda yer alan tüm ülkelere ve diğer Schengen bölgesine üye ülkelere, İsviçre Schengen vizesi aldıktan sonra, rahat bir şekilde seyahat edilebilir.

İsviçre Vizesi Başvuruları Bireysel Olarak mı Gerçekleştirilmeli?

İsviçre Schengen vizesi veya başka Schengen bölgesine üye ülkelerden Schengen vize başvurusunu ilk defa yapacak kişilerin, biyometrik verilerinin ve parmak izlerinin alınabilmesi için, İsviçre vize randevu yerine bireysel olarak gitmeleri gerekmektedir. Biyometrik verileri bir kere alındıktan sonraki 5 sene içerisinde alınacak olan tüm vizelerde, bu veriler geçerli olacaktır.

Biyometrik verilerin ve parmak izlerinin alınması dışında yapılacak işlemlerde bireysel başvuru şartının aranmadığı ve vize başvurusu yapabilecek kişi ve kurumlar ise şu şekildedir:

  • Vize başvurusu yapacak kişinin kendisi
  • Vize danışmanlık acenteleri
  • Seyahat firmaları
  • Çalışan durumunda olan kişiler için firma temsilcileri

Vize başvurusunda bulunacak kişi kendi gidemeyeceği durumlarda, bu kişi veya kurumlar aracılığıyla İsviçre vize başvurusunu gerçekleştirebilir. İsviçre vize randevu adımının doğru bir şekilde atılabilmesi ve gerekli başvuru yapılarak vize sahibi olunabilmesi adına Dijital Vize olarak danışmanlık hizmetleri vermekteyiz.

İsviçre Vizesi İşlemleri

Orta Avrupa’da yer alan ve resmi adı İsviçre Konfederasyonu olan ülkeye Türk vatandaşlarının girebilmesi adına için İsviçre vize işlemleri ile birlikte vize almaları gerekmektedir. İsviçre vize işlemleri ile ilgili uygulanması gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Başvuru formu ve çeşitli evrakların konsolosluğa teslim edilmesi ile birlikte vize başvurusu yapılır. Vize işlemleri İsviçre ülkesine seyahat edebilmek için yapılması gerekenler arasında olmazsa olmazlardandır diyebiliriz. Bordo pasaportu olan Türk vatandaşlarının vize için başvuruda bulunması gerekir.

Vize işlemleri İsviçre İçin Süreler

Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu olan Türk vatandaşları 180 günlük seyahat süreci içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile vize alımından muaf tutulurlar. Vize işlemleri İsviçre için seyahat kapsamında bordo pasaportu olan tüm vatandaşların başvuru yapmaları gerekir. İsviçre ülkesi Schengen bölgesinde yer alan bir ülke olduğu için umuma husus pasaportu olan vatandaşlar 90 günü aşmamak kaydı ile vize başvurusunda bulunabilirler. Bunun yanı sıra aile birleşimi, oturma vizesi ya da çalışma vizesi gibi 90 günü aşan seyahatler için uzun süreli vize başvurusu yapılması gerekir.

İsviçre Vize İşlemleri İçin Başvuruda Gerekli Evraklar

İsviçre vize işlemleri için başvuru esnasında gerekli olan evraklar;

 • Vize talep dilekçesi
 • Vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Nüfus cüzdanının fotokopisi
 • Varsa daha önceden alınmış olan vizelerin fotokopileri
 • Biyometrik fotoğraf
 • Seyahat belgeleri
 • Konaklanacak olan yerin rezervasyon belgeleri
 • Mali durumu beyan eden kira sözleşmesi, araç tapusu vb. diğer etmenler
 • Banka hesap dokümanı ile seyahat için yeterli olan bakiye
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Çalışanlar için son 3 aylık maaş bordrosu
 • Transit geçiş yapacaklar için seyahat planının belgeleri
 • Şirket sahipleri için söz konusu işletmenin vergi levhası ve faaliyet belgesi
 • Memurlar için memuriyeti gösteren bir belge ve izin belgesi şeklindedir.

İsviçre Vizesi İşlemlerinde Başvuru Aşaması

İsviçre’ye gidebilmek için yapılacak vize başvurusunu değerlendirecek tek yetkili kurum ülkenin Türkiye’deki temsilcisi olan İsviçre konsolosluğudur. Konsolosluk uzun süreli vizeleri değerlendirmekte olup, kısa süreli Schengen vizesi alımları yetkilendirilmiş vize merkezleri tarafından değerlendirilir. Vize başvurusu yapabilmek için konsolosluğun resmi web sitesi üzerinden başvuru formunun çıktısı alınmalı ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Daha sonrasında başvuru için gerekli kişisel evrakların toplanması gerekir. Bu evraklarla ilgili bilgiler konsolosluk aranarak öğrenilebilir. Evrak teslimi esnasında biyometrik veri işlemi de yapılmaktadır.

İsviçre Vizesi Türleri

İsviçre’ye hangi sebeple gidilecekse ona uygun vize alımı yapılmalıdır. İsviçre vize türleri arasında;

 • İsviçre ticari vizesi
 • İsviçre turistik vizesi
 • İsviçre aile birleşimi vizesi
 • İsviçre aile ziyareti vizesi
 • İsviçre öğrenci vizesi
 • İsviçre transit vizesi gibi seçenekler bulunur.

Ülkeye gidiş yapabilmek için konsolosluğa başvuru işlemi sağlanırken hangi amaçla gidileceğine dair bir dilekçe verilmelidir. Bu dilekçe kapsamında çıkarılacak vize türü de belli olur. Aile birleşimi ve oturma ya da çalışma vizeleri haricindeki tüm vizeler 90 günü aşmamak kaydı ile verilir. İsviçre vize işlemleri konusundan bizden destek almak için dilerseniz formu doldurabilir veya telefon numaramız aracılığıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

İsviçre Vizesi Evrakları

Schengen bölgesine dahil olan ülkelerle birlikte vize muafiyetine sahip olan İsviçre, farklı meslek gruplarına göre değişkenlik gösteren İsviçre vizesi için gerekli evraklar listesi talebinde bulunmaktadır. İsviçre’ye seyahat etmek isteyen ve bununla birlikte İsviçre vizesi almak isteyen kişilerin hangi meslek grubu içerisinde yer alıyorlarsa, o meslek grubu için istenen vize evraklarını hazırlamaları gerekmektedir.

İşverenler İçin İsviçre Vize Evrakları

İşveren meslek grubu içerisinde yer alan Türk vatandaşlarının, İsviçre vize başvurusu için hazırlayacakları İsviçre vize evrakları listesi şu şekildedir:

 • Vize başvurusunda bulunulacak ilgili makama vize başvuru dilekçesi,
 • Bağlı bulunulan sanayi veya ticaret odasından alınacak son 3 aya ait faaliyet belgesi,
 • Sahip olunan vergi levhasının fotokopisi,
 • İmza sirkülerinin fotokopileri,
 • Sicil gazetesinin fotokopisi,
 • İşverenlerin maddi durumlarını gösterecek banka hesapları, kira kontratları gibi belgelerin fotokopileri,
 • Son 3 ay içerisinde çekilmiş ve arka fonu beyaz olması gereken 2 adet fotoğraf.

İşveren unvanına sahip Türk vatandaşlarının İsviçre vize başvurularında bu belgeleri hazırlamaları gerekmektedir.

Ücretli Çalışanlara Özel İsviçre Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Ücretli bir şekilde çalışan yani işçi, memur veya sözleşmeli personel konumunda bulunan Türk vatandaşlarının hazırlayacakları İsviçre vizesi için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Vize başvurusu için talepte bulunulacak ilgili makama vize başvuru dilekçesi,
 • Hangi iş yerinde çalışılıyorsa, o iş yerinde çalışıldığını belgeleyecek yazı,
 • İmza sirkülerinizin fotokopileri,
 • Sicil gazetesinin fotokopisi,
 • Sigortalı olarak işe giriş için yapılan bildirgenin fotokopisi,
 • Son 4 aya ait Sosyal Sigortalar Kurumu sigorta prim ödemesi.

Ücretli çalışan statüsünde yer alan Türk vatandaşlarının hazırlayacakları İsviçre vizesi evrakları bu şekildedir.

Emekli Türk Vatandaşlarının Hazırlayacakları İsviçre Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Emekli konumunda bulunan Türk vatandaşlarının, İsviçre için vize başvurularından önce hazırlamaları gereken evraklar şu şekildedir:

 • Vize başvurusunda bulunacakları ilgili makama İsviçre vize başvuru dilekçesi,
 • Emekliliklerine ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarının fotokopisi,
 • Emeklilik maaşlarını aldıkları bankadaki hesaplarına ait hesap cüzdanının fotokopisi,
 • Maddi durumlarını gösterecek banka hesaplarına vb. belgelerin fotokopileri.

Emekli durumunda yer alan Türk vatandaşları yapacakları İsviçre vize başvurusundan önce, İsviçre vizesi gerekli evraklar listesinde yer alan belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamalıdırlar.

İsviçre Vizesi İçin Gerekli Evraklar İle Vize Nasıl Alınır?

Hangi meslek grubunda yer alınıyor olursa olun, vize başvurusunda başvuru sahiplerinin hazırlamaları gereken İsviçre vize gerekli evraklar listesi genel olarak benzerdir. Ancak meslek gruplarına göre İsviçre vize belgeleri değişkenlik gösterebilmektedir.

İsviçre vizesi almak isteyen bir Türk vatandaşının ilk olarak bireysel olarak veya yetkili bir vize acentesinden İsviçre vizesi için gerekli belgeler listesini öğrenmesi gerekmektedir. Kişi bu listede yer alan belgeleri öğrendikten sonra, büyük bir titizlikle, vermiş olduğu bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde evraklarını hazırlamalıdır. İsviçre için gerekli evraklar listesi içerisinde yer alanlar eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlandıktan sonra ilgili makamlara teslim edilir ve vize sonucu beklenir.