İçindekiler

İsviçre’ye seyahat etmeyi planlayan kişiler için İsviçre vizesi başvurularının bilinçli bir şekilde yapılmaması halinde olumsuz sonuç alınması kaçınılmaz bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Birçok ülkenin vize için oluşturduğu kriterler farklı olduğundan başvuru aşamasında beklenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınabilir. İsviçre, ülkemizden çok sayıda vize başvurusu alan bir ülkedir. Bu nedenle İsviçre vize kriterlerini açıklamaya çalışalım. İsviçre vizesi birçok ülkenin vize başvurusu ile aynı kriterleri taşısa da bazı farklılıklar da olabilmektedir.

İsviçre Vizesi Başvurusu Hakkında

İsviçre vizesi başvuru aşamasında bir sorun yaşamak istenmiyorsa vize merkezleri ile iletişime geçmek faydalı olacaktır. İsviçre vize başvuru işlemleri için her türlü konuda destek veren bizim gibi danışmanlık firmaları bulunuyor. Tabi ki güvenilir firmaları seçmek önemli olacaktır. İsviçre vizesi için ülkemizden başvuracak olan bordro pasaportlu kişilerin vize prosedürüne uygun bir şekilde hareket etmeleri istenmektedir.

Yani umuma mahsus pasaporta sahip olanlar vize prosedürlerine tabii tutulmaktadır. Hususi pasaport, hizmet pasaportu, diplomatik pasaport sahibi olan kişiler 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilmektedirler. İsviçre seyahati için vize başvurusunda şahsen başvurunun Konsolosluklara ya da Büyükelçiliğe yapılması gerekmektedir. Vize işlemleri için gerekli olan evrakların vize başvuru sırasında doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması başvuru aşamasında çok önemlidir.

İsviçre İçin Vize Türleri

İsviçre için vize evrakları başvuracak vizenin türüne göre değişiklik göstermektedir. Vize türüne göre vize evrakları da farklı olabilmektedir.

İsviçre için vize türlerini iki şekilde gruplandırabiliriz;

 • Göçmen vizeler (Uzun süreli vizeler)
 • Göçmen olmayan vizeler (Kısa süreli vizeler)

Göçmen vizeleri, aile birleşimi, eğitim vizeleri, çalışma izni, evlilik öncesi vize gibi durumları kapsamaktadır. 90 günden daha fazla İsviçre’de kalma durumu varsa bu durumda uzun süreli vize için başvuru yapmak gerekmektedir. Uzun süreli vize başvurusu olacaksa bunun için İsviçre Konsolosluğu ya da İsviçre Büyükelçiliği’ne şahsen başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Göçmen olmayan yani kısa süreli vizeler de İsviçre’de 90 günden daha az kalınması halinde başvuruda bulunulması gereken vize türüdür. Turistik vize, ticari işlemler, arkadaş ya da aile ziyareti, kültürel geziler gibi durumlar için bu tür vizeye başvurmak gerekiyor. Kısa süreli vizelerde herhangi bir Schengen ülkesine giriş yapılabilmesi için yolcuya verilen 180 gün içinde 90 günden fazla kalınmaması şartı aranmaktadır. Konsolosluğun takdirine göre bu süre için bir ya da birkaç vize verilebilir. Vize geçerlilik süresi yine Konsolosluğun kararına göre 1-5 yıl geçerli olabilmektedir.

isviçre bayrağı

İsviçre Vizesi Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İsviçre vizesi almak için süreç öncelikle gidiş amacının belirlenmesiyle başlar. Sonrasında başvuracak vize türü ve başvuru evrakları ile süreç devam ettirilmiş olur. Giriş amacınıza göre evraklar farklılık göstereceği için öncelikle bunu belirlemek gerekiyor. Sonrasında zaten bizimle yola devam edilebilmektedir.

İsviçre vizesi almak için hazırlanması gereken güncel evrak listelerine Konsolosluklardan ya da Büyükelçiliklerden ulaşılabilir. Bütün evraklar doğru bir şekilde hazırladıktan sonra İsviçre vize başvuru formunu doldurmak gerekmektedir. Tüm bu işlemlerden sonra da vize başvurusu için randevu alınmalıdır. Online bir şekilde doldurulacak vize başvuru formu başvurunun olumlu bir şekilde doldurulması açısından oldukça önemlidir.

Vize başvuru merkezine evraklar teslim edilmeye gidildiğinde öncelikle başvuru formu incelenmektedir. Eğer evraklar ve pasaporttaki bilgiler ile başvuru formunda ki bilgilerde bir değişiklik ya da bir uyuşmazlık var ise formun tekrar doldurulması istenir. Ayrıca evraklar da bir sıkıntı varsa randevu gününde bir sorun yaşanabilir. Bu da ekstra bir maliyet getirir. Bu nedenle vize konusunda hizmet veren bizim gibi danışmanlık firmaları ile ilerlemek oldukça kolaylık sağlayacaktır. Tüm prosedürlerin eksiksiz bir şekilde olması halinde vize işlemleri de kolaylıkla sonuçlanacaktır.

İsviçre Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İsviçre vizesi için gerekli evraklar öncelikli olarak doğru olmalıdır, yanıltıcı ve yanlış bilgilere ya da evraklara asla yer verilmemelidir. Evraklar ülkemizdeki maddi kazancı gösterir nitelikte olmalı, ayrıca seyahatten sonra ülkeye dönülmeyi gerektirecek olan kalıcı bağların da bu evraklarda yer alması önemlidir.

Tüm evraklar başvurulacak vize türüne ve konuma göre değişiklik gösterir. Özel sektör ya da kamu çalışanı olmak bile İsviçre vizesi için gerekli evraklar farklılıklar oluşturacaktır. İsviçre vizesi için pasaportun seyahat dönüş tarihinizden 3 ay sonrasına kadar geçerliliğinin olması zorunludur.

İsviçre vizesi için başvuru evrakları arasında olması gereken evrak listesi şu şekilde sıralanabilir;

 • 2 adet biyometrik fotoğraf, 3,5 x 4,5 cm ölçülerinde olması gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Adres bilgileri içeren bilgiler
 • Çalışılan şirketten verilen yazı, şirket antetli kağıda yazılmış, kaşe ve ıslak imzalı olmalıdır.
 • Şirkete ait evrakla, imza sirküleri, şirket vergi levhası, faaliyet belgesi
 • Maaş bordrosu, son 3 aya ait kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.
 • SGK dökümü, e-devletten barkodlu bir şekilde çıktı alınabilir.
 • Banka hesap özeti, son 3 aya ait ayı zamanda banka kaşe ve ıslak imzası olmalıdır.

Tüm bu evraklar zaman zaman güncellenebilmektedir. Farklı özellikte evraklar da talep edilebilmektedir. Bu nedenle en güncel bilgilere göre hareket edilmelidir.

İsviçre Vizesi İçin Davet Mektubu

Kısa süreli vize başvurusu için gerekli olan en önemli evraklardan birisi davet mektubudur. Bu seyahat için İsviçre’de bulunan başvuru yapan kişi yakınınızdan davet mektubu talep etmelidir. Davet mektubu, davetiyenin amacını, kişinin adres ve iletişim bilgilerini içermelidir. Davet gönderen kişi İsviçre vatandaşı ise bu durumda İsviçre oturma iznini de davet mektubuna eklemelidir.

İsviçre Vizesi Ücreti

İsviçre vize başvurusu için bir vize başvuru ücreti yatırmak gerekmektedir. İsviçre vize ücreti için 2021 yılı harç bedeli 80 Euro olarak belirlenmiştir. Bunu Türk Lirası karşılığında ödeyebilmek mümkün olmaktadır. 6 yaşın altında olan çocuklar için harç bedeli ücreti alınmamaktadır. 6-12 yaş çocuklar için ise harç bedeli 40 Euro’dur. Aynı zamanda İsviçre başvuru merkezi bedeli yaş farkı gözetilmeksizin 129 TL olarak belirlenmiştir. Başvurunun olumsuz sonuçlanması halinde ödenmiş olan tüm bu bedellerin iadesi yapılmamaktadır. Daha önce Shengen vizesi alındıysa ve parmak izi verilmişse bile vize merkezine servis ücreti olarak 129 TL yatırmak gerekmektedir. Tüm bu ödemeler randevu alınan gün içerisinde ödenmektedir.

İsviçre Vizesi Randevusu

İsviçre vize başvuru aşamasında verilecek parmak izleri gizlilik içerisinde yapılmaktadır. 10 parmağın da izinin alınması gerekmektedir. Herhangi bir sıkıntı yaşamaması adına başvuru aşamasında parmak izinin verileceği zamanda parmaklarda herhangi bir yara, kesik, ya da kına olmaması istenmektedir. Shengen vizesi olan kişilerin 5 yıl boyunca parmak izi vermesi talep edilmez ancak bazı durumlarda kontrol amaçlı parmak izi vermesi talep edilebilir.

Vize Sonucu Ne Kadar Sürede Çıkar?

Vize süreçleri Konsolosluk yoğunluklarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Tüm evrakların sağlıklı bir şekilde incelenmesi ve herhangi bir ihmale sebebiyet verilmemesi adına tüm başvurular titizlikle incelenmektedir. Eğer yoğun bir döneme denk gelindiyse bu durumda başvuru ortalama 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. İsviçre vize randevu tarihleri genellikle yoğunluk dönemlerinde çok ileri tarihlere verilmektedir. Bu nedenle seyahat planlama tarihinden en az 5-6 hafta öncesinde İsviçre vizesi için başvurusu yapmak ve randevu belirlemek daha iyi olacaktır.

Call Now ButtonHemen Ara