İçindekiler

İtalya’ya seyahat etmek, turistik amaçla gitmek isteyenlerin sayısı her geçen gün artış göstermekte ve bu durum insanları İtalya’ya gidebilmek için ilk adım olan İtalya vize başvurusu işlemlerini yerine getirmeye yönlendirmektedir. Dünyanın turistik ve en güzel ülkelerinden biri olan İtalya, çok fazla kişinin rağbet gösterdiği bir ülke konumundadır. Adriyatik Denizine kıyısı olması ve Akdeniz’le bağlantısı olması insanların beğenisini arttırmaktadır. Aynı zamanda ülke Schengen anlaşmasına da tabidir. Bundan dolayı Schengen vizesi olanlar seyahatlerine, ayrıca İtalya vize başvurusu yapmadan diğer üye ülkelerde de devam edebilmektedir. Genellikle yaz aylarında seyahat edilmesi tercih edilse de, ülkeye her mevsim ziyaret yapılabilir.

Vize Başvurusu İtalya İçin Hangi Evrakları Gerektirir?

İtalya’ya gidecek olanların vize türleri ne olursa olsun mutlaka hazırlaması gereken İtalya vizesi için gerekli evraklar vardır.

Vize başvurusu İtalya için aşağıdaki evrakları gerektirir;

 • Pasaport
 • Vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Fotoğraf
 • Otel ve uçak rezervasyonları
 • Maaş bordrosu
 • Banka hesap dökümü evrakları

Bu İtalya vize başvurusu için gereken evrakları hazırladıktan sonra onaylanmasının beklenmesi gerekir. Vize evrakları kabul edildikten sonra İtalya’ya seyahat edilebilmektedir. Vizenin sonuçlanması çok uzun süreler almamaktadır.

İtalya İçin Vize Başvurusu Yapmak İsteyenler İçin Ücretler Nasıl Belirlenir?

İtalya için vize başvurusu yapmak isteyenler için ücretlerde her sene güncellemeler yapılmaktadır. Bu güncellemeler yapılırken seyahat edecek olan kişinin amacı ve mesleği çok önemlidir. İtalya’ya gemici ya da şoför vizesi ile gidilebilir. Bu vizelerin ücretleri birbirinden farklıdır. Aynı şekilde VIP vizelerinde fiyat farkları bulunmaktadır. Turistik ve ticari vizelerin ücretleri genellikle aynı olmaktadır.

İtalya’ya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya vizesi alacak olanlar ilk aşamada eksiksiz olarak vize başvuru formunu doldurmalıdır. Eksik ya da doğru olmayan başvuru formları daha kolay reddedilmektedir. İtalya’ya vize başvurusu doğru bilgilerle yapılırsa daha kolay bir şekilde sonuçlanır. Ayrıca vize müracaatını yapan kişinin kimlik fotokopisinin de olması gerekir. Pasaport süresi gibi konular da vize alınması sırasında önemlidir. Geçerli olmayan pasaportlar ya da süresi bitenler engel oluşmasına neden olabilmektedir. Çok acil durumlar için geliştirilen express vizeler daha kısa sürede hazırlanabilir. Bu da vize alma süresinin kısalmasını sağlar. İtalya vizesi alacak olanlar konsolosluklara müracaat etmelidir. Başvuru detaylarıyla ilgilenmek istemeyenler bizden danışmanlık talep edip yardım alabilirler. İtalya seyahatleri maksimum 3 ay olacak şekilde verilebilmektedir.

İtalya Vizesi Türleri

İtalya’ya gidecek olanların başvuru yaparak alabilecekleri farklı vize türleri bulunmaktadır.

Alınabilecek vize türleri şunlardır;

 • Turistik vizesi
 • Aile ziyareti vizesi
 • Ticari vizesi
 • Oturma vizesi
 • Çalışma vizesi şeklindedir.

Vize başvurusu İtalya konusu için incelemeler yapanlar bu kategorilere rastlamaktadırlar. Vize türlerine göre istenen evraklarda da değişiklikler olabilmektedir. Ayrıca gidecek olan kişinin mesleği ve seyahat amacı da çok önemlidir. Bunun doğru bir şekilde belirlenmesi vizenin alınmasını kolaylaştırmaktadır. Vize başvurularının yanlış veya eksik doldurulması sorunlara neden olabilmektedir.

İtalya Vizesini Kimler Almalıdır?

Schengen anlaşmasına dahil olan ülkelerden olan İtalya’ya seyahat edilmesi için vize şarttır. Bordo pasaportları olanlar, başvuru yaparak vize almalıdır. Yeşil, gri ya da siyah pasaport sahipleri ise vizeden muaftırlar. Bu kişiler 180 gün içerisinde 90 gün vizeden muaf tutulurlar. Bu süre boyunca İtalya’da kalmaya devam edebilmektedirler. Vize daha uzun süreler için isteniyorsa, bunun için İtalyan ulusal vize başvurusu yapılmalıdır.

İtalya Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkmaktadır?

Türk vatandaşları İtalya’ya yapacakları seyahatler için evrakları teslim ederler. Sonrasında ise vizelerinin onaylanmasını beklerler. Vizelerini almadıkları sürece İtalya’ya seyahat edememektedirler. İtalya vizelerinin sonuçlanması 7 ya da 10 gün sürmektedir. Bu sürede bazı durumlarda gecikmeler olabilmektedir. Konsolosluğun yoğun olması ekstra gecikmelere neden olabilmektedir. Başvuru süreci 30 gün önceden yapılırsa bu şekilde daha kolay sonuç alınabilmektedir. Bu sayede planlanan süre zarfında İtalya’ya gidilebilmektedir.

İtalya Vizesi Reddi Neden Olur?

Seyahat yapacak olan kişiler seyahatlerinin ilk aşamasında vize işlemleri ile ilgilenirler. Ancak vize alabilirlerse o ülkeye giriş sağlayabilirler. İtaya seyahati yapacak olanlar çok farklı nedenlerden dolayı vize reddiyle karşılaşabilmektedir. Bu da yapılacak olan seyahatin aksamasına ya da ertelenmesine neden olur.

Vize reddinin oluşmasında genellikle şu nedenler görülmektedir;

 • Eksik ya da doğru olmayan bilgilerin başvuru formuna yazılması
 • Doğru bir amaç belirtilmemesi
 • Sunulan evrakların tutarsız olması
 • Ülkeye dönüleceğine dair ön görü oluşturulamaması
 • Seyahat sağlık sigortasının uygun olmaması

Tüm bunlar için vize reddine itiraz yöntemine başvurulabilir. Schengen ülkelerine giriş yasağı olan kişilerde vize reddi alabilirler. Bu durum diğer nedenler içerisinde yer alır. Red alan kişiler, tekrar başvuru yapabilirler. Red alınması başvuru yapılmasına engel değildir. Fakat bu sefer daha dikkatli davranılması gerekir. Red sebepleri açık olarak belirtilebilir. Bu da bu konuya daha çok dikkat edilmesi gerektiğini gösterir. Red kararı verildikten 1 ay sonrasına kadar itiraz edilmesi gerekir. Vizenin kabul edilebilmesi için bu süre kaçırılmamalıdır. İtalya vize başvurusu ile birlikte sonucunun ulaşmasında kargo gecikmeleri de dikkate alınmalıdır.

Call Now ButtonHemen Ara