İçindekiler

Türk vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği ülkeler arasında olan İtalya’ya gitmek İtalya vize randevu işlemi ile alınabilen vize sayesinde mümkün olmaktadır. Vize alınabilmesi için seyahat planı olan kişilerin İtalya vizesi için randevu alımını doğru şekilde gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Randevu sayesinde evrak teslimi, mülakat ve parmak izi işlemleri gerçekleştirilebilir.

İtalya Vizesi Randevu Alımı Nereden Yapılır?

İtalya vize randevu alımı kişilerin bulundukları bölgeye bağlı olarak İtalya Büyükelçiliği ya da İtalya Konsolosluğu’ndan yapılır. Bu kurumlardan randevular telefon veya online olarak alınabilmektedir. Ancak büyükelçilik ve konsolosluk birimleri başvuru yapılan vizenin kısa süreli olması durumunda şahıslardan direkt başvuru kabul etmez. Bunun için kişilerin vize başvuru merkezleri aracıyla randevu almaları gerekir. Uzun süreli vize başvurularında bulunacak kişilerin ise kendilerinin telefon ya da online olarak randevu almaları mümkündür.

İtalya Vizesi Randevusu Ne Zaman Alınmalıdır?

İtalya gezisinin gerçekleşebilmesi için İtalya vize randevusunun zamanında alınmasının önemi vardır. İtalya vize randevu tarihi konsoloslukların yoğunluklarına bağlı olarak ileriye dönük olarak verilir. Bu nedenle başvuru itibariyle birkaç hafta sonrasına verilmesi mümkündür. Bu durumda belirli tarihte İtalya’da bulunma zorunluluğu olan kişilerin bu süreyi göz önünde bulunarak randevu talebinde bulunması gerekir. Ayrıca randevu esnasında vize evraklarının da teslim edilmesi gerektiğinden vakit kaybetmemek için evraklar hazırlandıktan sonra randevu alınmalıdır. Randevu konusunda sıkıntı yaşamamak için kişilerin en fazla 3 ay öncesinden randevu almak için başvurmaları önerilmektedir.

İtalya Vizesi Randevusuna Giderken Götürülmesi Gereken Belgeler Nelerdir?

İtalya vize randevusunun verilme sebeplerinden birisi biyometrik verilerin alınması diğeri ise vize evraklarının teslim edilmesidir.

İtalya vize randevusuna giderken götürülmesi gereken belgeler ise şunlardır;

  • Kimlik fotokopisi (T.C numarasının bulunduğu arkalı önlü fotoğraf)
  • Pasaport (En fazla 10 sene önce alınmış, seyahat sonrası 3 ay geçerli olan ve 2 adet kullanılmamış sayfası olan)
  • Seyahat sağlık sigortası (30000€ teminatı olan)
  • Başvuru formu (imzalı)
  • Biyometrik fotoğraf (6 ay içinde geçilen 3,5×4,5 cm boyutlarında)
  • Vize harç makbuzu
  • Konaklama belgeleri
  • Seyahat belgeleri (uçak rezervasyonu)
  • Nüfus kayıt belgesi (tam vukuatlı)

Başvuru merkezleriyle çalışan kişiler evraklarını başvuru merkezlerine teslim ederek onların konsolosluk makamına göndermelerini sağlarlar. Direkt yapılan başvurularda ise randevuya katılan kişi evraklarını yanında konsolosluğa götürerek vize birimi yetkilisine teslim eder.

Randevu Saati Geçtiğinde İşlem Yapmak Mümkün Mü?

Vize randevusuna tam saatinde katılmak gerekir. Özellikle konsolosluklarda katılmak gereken randevularda dakikayla randevu kaçmış bile olsa iptal gerçekleşir. Bu durumda İtalya’ya gidecek kişilerin yeniden randevu alması ve kendisine verilen tarihi beklemesi gerekir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin kendilerine bildirilen saatte ve tarihte randevu için hazır bulunmaları gerekir. Randevu vize başvuru merkezinden alındığı durumda da tam vaktinde katılmak gerekir.

İtalya Vizesi Randevularında Neler Yapılır?

Vize randevusuna katılan kişiler vize ücretlerini daha önce ödemedilerse ücretlerini ödeyebilirler. Ayrıca randevu günü için hazırladıkları İtalya vizesi için gerekli belgeler listesini vize merkezi ya da konsolosluk görevlisine teslim ederler. Vize başvurularında parmak izi verme zorunluluğu vardır. Bu nedenle İtalya vize randevu gününde kişiler VIS aracılığıyla parmak izlerini verirler. Parmak izi verme esnasında konsolosluk ve merkez görevlileri kişilere yardımcı olurlar.

Call Now ButtonHemen Ara