İçindekiler

İtalya ülkesine seyahat etmek isteyen Bordo pasaportlu Türk vatandaşı olanların, İtalya vize işlemleri için İtalya konsolosluğuna başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Yeşil, siyah, kırmızı ve gri renk pasaporta sahip olan kişiler 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek bir seyahat doğrultusunda bu vizeden muaf olmaktadırlar.

Eğer ki uzun süreli bir seyahat söz konusu ise her bir Türkiye vatandaşı, İtalya vizesi başvurusunda bulunmak zorundadır. İtalya vize başvurusu direkt olarak İtalya Konsolosluğu veyahut İtalya Büyükelçiliği tarafından yapılır. Fakat kısa süreli vize başvuruları konsolosluğa yapılmamaktadır. Kısa süreli vize başvurularınızı İtalya Konsolosluğu tarafınca yetkilendirilmiş bazı kurumları veya Turizm Acentelerine yapabilirsiniz.

Vize İşlemleri İtalya İçin Yapılırken Gerekli Bilgiler

İtalya vize başvuru formu, vize başvurusu için dikkat etmeniz gereken öncelikli formdur. Vize işlemleri İtalya için yapılırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır: Vize başvuru formu hem İtalyanca hemde Türkçe olarak büyük harflerle birlikte eksiksiz doldurulmalıdır. Seyahat yapacak kişi bizzat İtalya Konsolosluğunu, planlamış oldukları İtalya seyahatinin amacı ve bu seyahatin masraflarını nasıl karşılayacağı konusunda bilgilendirmelidir. Vizenin olumlu sonuçlanması açısından, başvuru formunuzda ve diğer evraklarınız da yer alan bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olmanız tavsiye edilir.

İtalya Vizesi İşlemleri İçinde Biyometri İşlemi

Diğer bütün Schengen ülkelerinde olduğu gibi İtalya vizesi için de bazı sahteciliklerin önüne geçilmesi amacıyla biometri işlemi yani parmak izi taraması yapılması zorunlu kılınmıştır. Bu İtalya vize işlemleri arasında yer alan biyometri vize işlemi bazı durumlarda muaf kalınabilmektedir.

O durumlar aşağıdaki gibidir;

  • İtalya’ya gerçekleştirilecek olan resmi ziyaretlerde hükümet temsilcileri veya siyasi liderler biyometri işlemine zorunlu tutulmaz, muaftırlar.
  • Fiziksel durumundan mütevelli parmak izi veremeyecek kişi, bu durumunu destekleyen tıbbi bir rapor ibraz etmek şartıyla biyometri işleminden muaf tutulmaktadır.
  • Biyometri işleminden muaf olan bir başka durum ise parmak izi alınacak kişinin on üç yaşından küçük olmasıdır.
  • Eğer son 5 yılda hangisi olduğu fark etmeden herhangi bir Schengen ülkesinde vize alınmışsa bu taramadan muaf olunur. Bunun sebebi biyometrik verilerin geçerliliği 5 yıl sürmekte ve bu 5 yıl boyunca saklanmaktadır.

Biyometri işlemine tabi tutulacak kişinin, vize işlemleri sırasında bir hataya sebebiyet vermemesi için kişinin parmaklarında herhangi bir kesik veyahut bir hasarın bulunmamasına özen gösterilmelidir.

İtalya Vizesi Aracılığı ile Hangi Ülkeler Ziyaret Edilebilir?

Schengen bölgesine ilk girişinizi İtalya üzerinden yapılması şartı doğrultusunda Schengen kapsamındaki 26 ülkeye seyahat edilebilir. Estonya, Finlandiya, Macaristan, İzlanda, İtalya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Malta, Hollanda, İsveç, Liechtenstein, Lüksemburg, Norveç, Avusturya, Danimarka, Belçika, Portekiz, Letonya, Litvanya, İsviçre, İspanya Fransa, Yunanistan ve Slovenya ülkesi alınan İtalya vizesi ile ziyaret edilebilir.

İtalya Vizesi Türleri Nelerdir?

  • İtalya turistik vizesi
  • İtalya oturma vizesi
  • İtalya çalışma vizesi
  • İtalya aile ziyareti vizesi
  • İtalya ticari vizesi

İtalya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşları, başvuru için yapılacak İtalya vize işlemleri aşamalarını seyahatin türüne göre yapmalıdır.

Call Now ButtonHemen Ara