İçindekiler

İtalya’ya eğitim, aile ziyareti, turizm ve iş seyahati gibi nedenlerle gitmek isteyen kişilerin İtalya vizesi almaları zorunluluk haline gelmiştir. Vizenin alınması için gerekli olan şartların taşınması ve konsoloslukların belirlediği evrakların hazırlanarak gerekli kurumlara başvurunun yapılması önem arz etmektedir. Bu sayede ulusal (uzun süreli) veya kısa süreli İtalya vizesi alınabilir.

Türk Vatandaşlarının İtalya’ya Vize İle Gitmesi Zorunlu Mudur?

Türk vatandaşlarının İtalya’ya vize ile gitmeleri sahip oldukları pasaport türüne, seyahat amacına ve seyahat süresine bağlı olarak zorunlu hale getirilmiştir. Siyah (diplomatik), kırmızı (geçici), yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaport sahipleri 90 güne kadar ziyaretleri için vizeden muaftırlar. Ancak ziyaretlerinin 90 günü aşması durumunda İtalya’ya vize almaları gerekir. Bu pasaportlar dışında bordo (umuma mahsus) veya diğer türlerdeki pasaportları olanlar seyahat süresi fark etmeksizin vize zorunluluğuna tabidirler.

İtalya İçin Vize Başvuru Yolları Nelerdir?

Vatandaşların İtalya için vize başvurusunda bulunabilecekleri merkezler vize türüne göre değişir. Kısa süreli vize veya Schengen vizesi başvurularında İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği direkt başvuru kabul etmez. Bunun için akredite ettiği vize başvuru merkezlerine vize başvurusunda bulunulmasını talep ederler. Vatandaşlar yaşadıkları bölgeyi kapsayan vize başvuru merkezine giderek vize için işlemlerini tamamlayabilirler.

Uzun süreli olan vizelerde ise direkt olarak konsolosluğa veya büyükelçiliğe başvurmak mümkündür. Ayrıca vize onay yetkisi İtalya Büyükelçiliği’nde bulunduğundan gerekli görülmesi durumunda veya istisnalarda kısa süreli vizeler içinde başvuru kabulü gerçekleşebilir. Bunun dışında ise vize merkezleri aracılığıyla yapılan başvurularda konsolosluğun İtalya için vize almak isteyen kişileri görüşmeye çağırması mümkündür.

italya bayrağı

İtalya’ya Vize Almak İçin Başvuru Evrakları Nelerdir?

Türk vatandaşı olup İtalya’ya vize almak için vize başvurusu yapan kişilerin vize evrakı hazırlama zorunluluğu vardır. Yetkililerin belirlemiş oldukları bu İtalya vize evrakları listesi randevu zamanında teslim edilmek zorundadır.

İtalya’ya gideceklerin vize için ihtiyaç duydukları başvuru evrakları şunlardır;

 • İtalya vize başvuru formu: İtalya Büyükelçiliği’ne ait web sayfası üzerinden online olarak doldurulur. Formun Türkçe veya İtalyanca olarak doldurulması mümkündür. Aynı zamanda formun eksiksiz olarak doldurulması gerekir.
 • Kimlik fotokopisi: Başvuruda bulunan kişinin kimliğinin arkalı önlü fotokopisi çekilir.
 • Pasaport: Pasaportun en çok 10 yıl önce alınmış olması ve vize için gerekli 2 boş sayfasının bulunması gerekir. Ayrıca pasaportun seyahat bitişi itibariyle 3 aylık süresinin olması gereklidir.
 • Fotoğraf: Vize için kullanılacak fotoğraf biyometrik fotoğraf olmalıdır. Boyutları 35×45 mm ve beyaz arka fonlu olmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Sigortanın seyahatten bir gün önce başlayıp bir gün sonra bitmesi gerekir. Ayrıca sigorta poliçesi minimum 30 bin Euro teminatlı olmalıdır.
 • Vize ücreti belgesi: Vize türüne uygun olarak ödenen ücreti gösteren belge teslim edilmelidir.
 • Seyahat belgeleri: İtalya’ya yapılacak seyahati belirten uçuş rezervasyonu ile İtalya’da kalınacak yeri gösteren otel rezervasyon belgeleri sunulmalıdır.
 • Finansal belgeler: İtalya’ya gidecek kişinin mali durumunun seyahati ve İtalya’da kalma süresi için yeterli olduğunu gösterir belgeler sunulmalıdır. Bu belgeler arasında banka hesap dökümü ve maaş bordroları olabilir.

Belgelerin dışında vize için parmak izi zorunluluğu vardır. Bu nedenle vize almak isteyen kişilerin vize işlem noktalarından parmak izi kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

Alınan Vize İtalya Dışındaki Ülkelere Giriş Sağlar Mı?

İtalya seyahati için alınan vize İtalya dışındaki ülkelere giriş sağlar. Özellikle alınan kısa süreli vizeyle İtalya dışına çıkmak mümkündür. İtalya Schengen ülkelerinden birisi olduğu için Schengen vizesi alabilen kişiler diğer Schengen ülkelerine gidebilirler. Ancak bunun için seyahatin ilk olarak İtalya’ya yapılması gerekir.

Vize sahiplerinin İtalya dışında gidebilecekleri ülkeler ise şunlardır; Portekiz, Norveç, Danimarka, İsviçre, Slovenya, Fransa, Avusturya, Yunanistan, Slovakya, Çek, İspanya, İsveç, Hollanda, Belçika, Letonya, Malta, Macaristan, Estonya, İzlanda, Litvanya, Finlandiya, Lüksemburg, Polonya ve Liechtenstein’dir.

İtalya Vizesi Almak İçin Başvuru Sonrası Ne Kadar Beklenir?

İtalya’ya yapacakları seyahat için İtalya vizesi almak amacıyla vize başvuru merkezlerine başvuru gerçekleştiren kişilerin belirli bir süre sonuç için beklemesi gerekir. Vize onay yetkisi konsolosluk ve büyükelçiliklerde olduğu için onayı onlar verir ve onay süresi 5-7 iş günü arasında değişir. Ayrıca başvuru sahiplerinin mülakata çağırılması ve standart evraklar dışında evrak talebinde bulunulması gibi nedenlerle İtalya vize başvurusu işleminin sonuçlanması daha uzun sürebilir. Aynı şekilde konsolosluğun yoğun olduğu zamanlar ve resmi tatiller sonuç açıklanma süresinin uzamasını sağlar.

İtalya Vize Alma İsteği Reddedilirse Neler Yapılabilir?

İtalya’ya eğitim, turistik ve ticari nedenlerle gitmek isteyen kişilerin yaptıkları İtalya vize alma taleplerinin büyükelçilikler tarafından reddedilmesi mümkündür. Vize ret sebepleri arasında; eksik evrak, yanlış gelir beyanı, yanlış vize türüne başvuru ve geçmişte yapılan seyahatlerde vize süresinin geçirilmesi gibi sebepler bulunur. Bu sebepler nedeniyle vize başvurusuna ret yanıtı alan kişiler kendilerine gönderilen vize ret kağıdını inceleyerek sebebin ne olduğunu öğrenebilirler. Eğer haksız yere olumsuz yanıt aldıklarını düşünüyorlarsa itiraz haklarını kullanabilirler.

Vize reddine itiraz etmek için dilekçe yazılması gerekir. Dilekçe konsolosluğun mail adresine uygun dille yazılarak gönderilir. Konsolosluğun bu itiraza yanıt vermesi ve işleme alarak sonuçlandırması 1-3 ay arasında değişir. Ancak itiraz edilse bile vizenin verilmemesi mümkündür.

İtalya Vizesi Alma Zorunluluğu Olanlar Hangi Vizeleri Alabilir?

Türk vatandaşı olup İtalya ziyareti için İtalya vizesi alma zorunluluğu olan kişiler yapacakları seyahatin amacına göre vize çeşidini belirleyebilirler. İtalya vizeleri turistik, ticari, resmi, aile ziyareti ve tedavi vizelerinden oluşur. Bu vizeler kısa süreli vizeler olarak anılır ve İtalya Schengen ülkeleri arasında yer aldığı için kısa süreli vize türleri genel olarak Schengen vizesi olarak anılırlar.

İtalya seyahati için alınabilecek uzun süreli vizelerde vardır. Bu vizeler çalışma, eğitim ve aile birleşimi gibi türlere ayrılan vizelerdir. Bu vizelerin süresi 90 günden fazladır. Bunlar dışında İtalya tarafından verilen ekspres vize de vardır. Bu vizeye yapılan başvurularla 48 saat içinde vize alınması mümkündür. Bu vize acil durumlar için tercih edilebilecek vizedir.

İtalya Vizesi İçin Talep Edilen Ücretler Nelerdir?

İtalya vizeleri için talep edilen ücret 80 Euro olarak belirlenmiştir. Ancak bu ücret vizenin uzun süreli olması durumunda artar. Bunun yanı sıra vize başvurusunda bulunan kişiler vize merkezlerine başvuru ücreti ödemesi de yaparlar. Vize için talep edilen başvuru ve harç ücretlerini yatıran kişiler vizenin onaylanmaması durumunda vize ücretlerini geri alamazlar.

İtalya Vize Başvurularının Olumlu Sonuçlanması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

İtalya vize başvurularının olumlu sonuçlanması için başvuru sahiplerinin vize işlemleri yaparken dikkatli davranmaları gerekir. Bu dikkat sayesinde belgelerinde yanlışlık veya eksiklik durumu gibi önemli konularda sorun yaşanmamış olur.

İtalya vize başvurularının olumlu sonuçlanması için başvuru sahiplerinin dikkat etmesi gerekenler şunlardır;

 • İtalya vize başvurularının doğru adrese yapılmasına dikkat edilmelidir. Akredite edilmemiş vize merkezlerine veya seyahat acentelerine başvuru yapılması vizenin alınamamasına neden olur.
 • Vize evrakları, seyahat amacına uygun vize türü belirlendikten sonra vizeye uygun olarak hazırlanmaya başlamalıdır.
 • Vize randevularında sorulan sorulara doğru cevaplar verilmelidir.
 • İtalya vize evraklarının güncel tarihli olmasına dikkat edilmelidir.
 • Vize evraklarında eksik, hata veya yanlış bilgiler yer almamalıdır.
 • Vize başvuru formu doğru şekilde, yazım hatası olmadan doldurulmalıdır.

Sorun yaşamamak adına vize başvurusu için vize merkezlerinden danışmanlık hizmeti alınabilir. Ayrıca evrak hazırlama ve diğer işlemler konusunda İtalya vizesi alabilmek için, bizim gibi deneyimli ekiplere sahip olan danışmanlık firmalarından destek alınabilmektedir.

İtalya Vizesi Başvurusu

İtalya’ya seyahat etmek, turistik amaçla gitmek isteyenlerin sayısı her geçen gün artış göstermekte ve bu durum insanları İtalya’ya gidebilmek için ilk adım olan İtalya vize başvurusu işlemlerini yerine getirmeye yönlendirmektedir. Dünyanın turistik ve en güzel ülkelerinden biri olan İtalya, çok fazla kişinin rağbet gösterdiği bir ülke konumundadır. Adriyatik Denizine kıyısı olması ve Akdeniz’le bağlantısı olması insanların beğenisini arttırmaktadır. Aynı zamanda ülke Schengen anlaşmasına da tabidir. Bundan dolayı Schengen vizesi olanlar seyahatlerine, ayrıca İtalya vize başvurusu yapmadan diğer üye ülkelerde de devam edebilmektedir. Genellikle yaz aylarında seyahat edilmesi tercih edilse de, ülkeye her mevsim ziyaret yapılabilir.

Vize Başvurusu İtalya İçin Hangi Evrakları Gerektirir?

İtalya’ya gidecek olanların vize türleri ne olursa olsun mutlaka hazırlaması gereken İtalya vizesi için gerekli evraklar vardır.

Vize başvurusu İtalya için aşağıdaki evrakları gerektirir;

 • Pasaport
 • Vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Fotoğraf
 • Otel ve uçak rezervasyonları
 • Maaş bordrosu
 • Banka hesap dökümü evrakları

Bu İtalya vize başvurusu için gereken evrakları hazırladıktan sonra onaylanmasının beklenmesi gerekir. Vize evrakları kabul edildikten sonra İtalya’ya seyahat edilebilmektedir. Vizenin sonuçlanması çok uzun süreler almamaktadır.

İtalya İçin Vize Başvurusu Yapmak İsteyenler İçin Ücretler Nasıl Belirlenir?

İtalya için vize başvurusu yapmak isteyenler için ücretlerde her sene güncellemeler yapılmaktadır. Bu güncellemeler yapılırken seyahat edecek olan kişinin amacı ve mesleği çok önemlidir. İtalya’ya gemici ya da şoför vizesi ile gidilebilir. Bu vizelerin ücretleri birbirinden farklıdır. Aynı şekilde VIP vizelerinde fiyat farkları bulunmaktadır. Turistik ve ticari vizelerin ücretleri genellikle aynı olmaktadır.

İtalya’ya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya vizesi alacak olanlar ilk aşamada eksiksiz olarak vize başvuru formunu doldurmalıdır. Eksik ya da doğru olmayan başvuru formları daha kolay reddedilmektedir. İtalya’ya vize başvurusu doğru bilgilerle yapılırsa daha kolay bir şekilde sonuçlanır. Ayrıca vize müracaatını yapan kişinin kimlik fotokopisinin de olması gerekir. Pasaport süresi gibi konular da vize alınması sırasında önemlidir. Geçerli olmayan pasaportlar ya da süresi bitenler engel oluşmasına neden olabilmektedir. Çok acil durumlar için geliştirilen express vizeler daha kısa sürede hazırlanabilir. Bu da vize alma süresinin kısalmasını sağlar. İtalya vizesi alacak olanlar konsolosluklara müracaat etmelidir. Başvuru detaylarıyla ilgilenmek istemeyenler bizden danışmanlık talep edip yardım alabilirler. İtalya seyahatleri maksimum 3 ay olacak şekilde verilebilmektedir.

İtalya Vizesi Türleri

İtalya’ya gidecek olanların başvuru yaparak alabilecekleri farklı vize türleri bulunmaktadır.

Alınabilecek vize türleri şunlardır;

 • Turistik vizesi
 • Aile ziyareti vizesi
 • Ticari vizesi
 • Oturma vizesi
 • Çalışma vizesi şeklindedir.

Vize başvurusu İtalya konusu için incelemeler yapanlar bu kategorilere rastlamaktadırlar. Vize türlerine göre istenen evraklarda da değişiklikler olabilmektedir. Ayrıca gidecek olan kişinin mesleği ve seyahat amacı da çok önemlidir. Bunun doğru bir şekilde belirlenmesi vizenin alınmasını kolaylaştırmaktadır. Vize başvurularının yanlış veya eksik doldurulması sorunlara neden olabilmektedir.

İtalya Vizesini Kimler Almalıdır?

Schengen anlaşmasına dahil olan ülkelerden olan İtalya’ya seyahat edilmesi için vize şarttır. Bordo pasaportları olanlar, başvuru yaparak vize almalıdır. Yeşil, gri ya da siyah pasaport sahipleri ise vizeden muaftırlar. Bu kişiler 180 gün içerisinde 90 gün vizeden muaf tutulurlar. Bu süre boyunca İtalya’da kalmaya devam edebilmektedirler. Vize daha uzun süreler için isteniyorsa, bunun için İtalyan ulusal vize başvurusu yapılmalıdır.

İtalya Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkmaktadır?

Türk vatandaşları İtalya’ya yapacakları seyahatler için evrakları teslim ederler. Sonrasında ise vizelerinin onaylanmasını beklerler. Vizelerini almadıkları sürece İtalya’ya seyahat edememektedirler. İtalya vizelerinin sonuçlanması 7 ya da 10 gün sürmektedir. Bu sürede bazı durumlarda gecikmeler olabilmektedir. Konsolosluğun yoğun olması ekstra gecikmelere neden olabilmektedir. Başvuru süreci 30 gün önceden yapılırsa bu şekilde daha kolay sonuç alınabilmektedir. Bu sayede planlanan süre zarfında İtalya’ya gidilebilmektedir.

İtalya Vizesi Reddi Neden Olur?

Seyahat yapacak olan kişiler seyahatlerinin ilk aşamasında vize işlemleri ile ilgilenirler. Ancak vize alabilirlerse o ülkeye giriş sağlayabilirler. İtaya seyahati yapacak olanlar çok farklı nedenlerden dolayı vize reddiyle karşılaşabilmektedir. Bu da yapılacak olan seyahatin aksamasına ya da ertelenmesine neden olur.

Vize reddinin oluşmasında genellikle şu nedenler görülmektedir;

 • Eksik ya da doğru olmayan bilgilerin başvuru formuna yazılması
 • Doğru bir amaç belirtilmemesi
 • Sunulan evrakların tutarsız olması
 • Ülkeye dönüleceğine dair ön görü oluşturulamaması
 • Seyahat sağlık sigortasının uygun olmaması

Tüm bunlar için vize reddine itiraz yöntemine başvurulabilir. Schengen ülkelerine giriş yasağı olan kişilerde vize reddi alabilirler. Bu durum diğer nedenler içerisinde yer alır. Red alan kişiler, tekrar başvuru yapabilirler. Red alınması başvuru yapılmasına engel değildir. Fakat bu sefer daha dikkatli davranılması gerekir. Red sebepleri açık olarak belirtilebilir. Bu da bu konuya daha çok dikkat edilmesi gerektiğini gösterir. Red kararı verildikten 1 ay sonrasına kadar itiraz edilmesi gerekir. Vizenin kabul edilebilmesi için bu süre kaçırılmamalıdır. İtalya vize başvurusu ile birlikte sonucunun ulaşmasında kargo gecikmeleri de dikkate alınmalıdır.

İtalya Vizesi Randevu

Türk vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği ülkeler arasında olan İtalya’ya gitmek İtalya vize randevu işlemi ile alınabilen vize sayesinde mümkün olmaktadır. Vize alınabilmesi için seyahat planı olan kişilerin İtalya vizesi için randevu alımını doğru şekilde gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Randevu sayesinde evrak teslimi, mülakat ve parmak izi işlemleri gerçekleştirilebilir.

İtalya Vizesi Randevu Alımı Nereden Yapılır?

İtalya vize randevu alımı kişilerin bulundukları bölgeye bağlı olarak İtalya Büyükelçiliği ya da İtalya Konsolosluğu’ndan yapılır. Bu kurumlardan randevular telefon veya online olarak alınabilmektedir. Ancak büyükelçilik ve konsolosluk birimleri başvuru yapılan vizenin kısa süreli olması durumunda şahıslardan direkt başvuru kabul etmez. Bunun için kişilerin vize başvuru merkezleri aracıyla randevu almaları gerekir. Uzun süreli vize başvurularında bulunacak kişilerin ise kendilerinin telefon ya da online olarak randevu almaları mümkündür.

İtalya Vizesi Randevusu Ne Zaman Alınmalıdır?

İtalya gezisinin gerçekleşebilmesi için İtalya vize randevusunun zamanında alınmasının önemi vardır. İtalya vize randevu tarihi konsoloslukların yoğunluklarına bağlı olarak ileriye dönük olarak verilir. Bu nedenle başvuru itibariyle birkaç hafta sonrasına verilmesi mümkündür. Bu durumda belirli tarihte İtalya’da bulunma zorunluluğu olan kişilerin bu süreyi göz önünde bulunarak randevu talebinde bulunması gerekir. Ayrıca randevu esnasında vize evraklarının da teslim edilmesi gerektiğinden vakit kaybetmemek için evraklar hazırlandıktan sonra randevu alınmalıdır. Randevu konusunda sıkıntı yaşamamak için kişilerin en fazla 3 ay öncesinden randevu almak için başvurmaları önerilmektedir.

İtalya Vizesi Randevusuna Giderken Götürülmesi Gereken Belgeler Nelerdir?

İtalya vize randevusunun verilme sebeplerinden birisi biyometrik verilerin alınması diğeri ise vize evraklarının teslim edilmesidir.

İtalya vize randevusuna giderken götürülmesi gereken belgeler ise şunlardır;

 • Kimlik fotokopisi (T.C numarasının bulunduğu arkalı önlü fotoğraf)
 • Pasaport (En fazla 10 sene önce alınmış, seyahat sonrası 3 ay geçerli olan ve 2 adet kullanılmamış sayfası olan)
 • Seyahat sağlık sigortası (30000€ teminatı olan)
 • Başvuru formu (imzalı)
 • Biyometrik fotoğraf (6 ay içinde geçilen 3,5×4,5 cm boyutlarında)
 • Vize harç makbuzu
 • Konaklama belgeleri
 • Seyahat belgeleri (uçak rezervasyonu)
 • Nüfus kayıt belgesi (tam vukuatlı)

Başvuru merkezleriyle çalışan kişiler evraklarını başvuru merkezlerine teslim ederek onların konsolosluk makamına göndermelerini sağlarlar. Direkt yapılan başvurularda ise randevuya katılan kişi evraklarını yanında konsolosluğa götürerek vize birimi yetkilisine teslim eder.

Randevu Saati Geçtiğinde İşlem Yapmak Mümkün Mü?

Vize randevusuna tam saatinde katılmak gerekir. Özellikle konsolosluklarda katılmak gereken randevularda dakikayla randevu kaçmış bile olsa iptal gerçekleşir. Bu durumda İtalya’ya gidecek kişilerin yeniden randevu alması ve kendisine verilen tarihi beklemesi gerekir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin kendilerine bildirilen saatte ve tarihte randevu için hazır bulunmaları gerekir. Randevu vize başvuru merkezinden alındığı durumda da tam vaktinde katılmak gerekir.

İtalya Vizesi Randevularında Neler Yapılır?

Vize randevusuna katılan kişiler vize ücretlerini daha önce ödemedilerse ücretlerini ödeyebilirler. Ayrıca randevu günü için hazırladıkları İtalya vizesi için gerekli belgeler listesini vize merkezi ya da konsolosluk görevlisine teslim ederler. Vize başvurularında parmak izi verme zorunluluğu vardır. Bu nedenle İtalya vize randevu gününde kişiler VIS aracılığıyla parmak izlerini verirler. Parmak izi verme esnasında konsolosluk ve merkez görevlileri kişilere yardımcı olurlar.

İtalya Vizesi İşlemleri

İtalya ülkesine seyahat etmek isteyen Bordo pasaportlu Türk vatandaşı olanların, İtalya vize işlemleri için İtalya konsolosluğuna başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Yeşil, siyah, kırmızı ve gri renk pasaporta sahip olan kişiler 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek bir seyahat doğrultusunda bu vizeden muaf olmaktadırlar.

Eğer ki uzun süreli bir seyahat söz konusu ise her bir Türkiye vatandaşı, İtalya vizesi başvurusunda bulunmak zorundadır. İtalya vize başvurusu direkt olarak İtalya Konsolosluğu veyahut İtalya Büyükelçiliği tarafından yapılır. Fakat kısa süreli vize başvuruları konsolosluğa yapılmamaktadır. Kısa süreli vize başvurularınızı İtalya Konsolosluğu tarafınca yetkilendirilmiş bazı kurumları veya Turizm Acentelerine yapabilirsiniz.

Vize İşlemleri İtalya İçin Yapılırken Gerekli Bilgiler

İtalya vize başvuru formu, vize başvurusu için dikkat etmeniz gereken öncelikli formdur. Vize işlemleri İtalya için yapılırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır: Vize başvuru formu hem İtalyanca hemde Türkçe olarak büyük harflerle birlikte eksiksiz doldurulmalıdır. Seyahat yapacak kişi bizzat İtalya Konsolosluğunu, planlamış oldukları İtalya seyahatinin amacı ve bu seyahatin masraflarını nasıl karşılayacağı konusunda bilgilendirmelidir. Vizenin olumlu sonuçlanması açısından, başvuru formunuzda ve diğer evraklarınız da yer alan bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olmanız tavsiye edilir.

İtalya Vizesi İşlemleri İçinde Biyometri İşlemi

Diğer bütün Schengen ülkelerinde olduğu gibi İtalya vizesi için de bazı sahteciliklerin önüne geçilmesi amacıyla biometri işlemi yani parmak izi taraması yapılması zorunlu kılınmıştır. Bu İtalya vize işlemleri arasında yer alan biyometri vize işlemi bazı durumlarda muaf kalınabilmektedir.

O durumlar aşağıdaki gibidir;

 • İtalya’ya gerçekleştirilecek olan resmi ziyaretlerde hükümet temsilcileri veya siyasi liderler biyometri işlemine zorunlu tutulmaz, muaftırlar.
 • Fiziksel durumundan mütevelli parmak izi veremeyecek kişi, bu durumunu destekleyen tıbbi bir rapor ibraz etmek şartıyla biyometri işleminden muaf tutulmaktadır.
 • Biyometri işleminden muaf olan bir başka durum ise parmak izi alınacak kişinin on üç yaşından küçük olmasıdır.
 • Eğer son 5 yılda hangisi olduğu fark etmeden herhangi bir Schengen ülkesinde vize alınmışsa bu taramadan muaf olunur. Bunun sebebi biyometrik verilerin geçerliliği 5 yıl sürmekte ve bu 5 yıl boyunca saklanmaktadır.

Biyometri işlemine tabi tutulacak kişinin, vize işlemleri sırasında bir hataya sebebiyet vermemesi için kişinin parmaklarında herhangi bir kesik veyahut bir hasarın bulunmamasına özen gösterilmelidir.

İtalya Vizesi Aracılığı ile Hangi Ülkeler Ziyaret Edilebilir?

Schengen bölgesine ilk girişinizi İtalya üzerinden yapılması şartı doğrultusunda Schengen kapsamındaki 26 ülkeye seyahat edilebilir. Estonya, Finlandiya, Macaristan, İzlanda, İtalya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Malta, Hollanda, İsveç, Liechtenstein, Lüksemburg, Norveç, Avusturya, Danimarka, Belçika, Portekiz, Letonya, Litvanya, İsviçre, İspanya Fransa, Yunanistan ve Slovenya ülkesi alınan İtalya vizesi ile ziyaret edilebilir.

İtalya Vizesi Türleri Nelerdir?

 • İtalya turistik vizesi
 • İtalya oturma vizesi
 • İtalya çalışma vizesi
 • İtalya aile ziyareti vizesi
 • İtalya ticari vizesi

İtalya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşları, başvuru için yapılacak İtalya vize işlemleri aşamalarını seyahatin türüne göre yapmalıdır.

İtalya Vizesi Evrakları

İtalya’ya gidebilmek için bazı önem arz eden işlemleri yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Bunlardan ilki vize talep dilekçesini seyahat amacına göre doğru ve eksiksiz şekilde doldurmaktır. Sonraki işlem ise İtalya vize evrakları için gerekenleri toparlamaktır.

İtalya’ya gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi olarak 90 günü geçmeyecek şekilde ülkeye vizesiz giriş yapabilirler. Bordo pasaporta sahip olan vatandaşlar ise her şekilde İtalya vizesi belgeler dosyasını oluşturmalıdır.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Online olarak doldurulmuş başvuru formu
 • Süresi dolmamış pasaport
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Pasaport fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf
 • Seyahat ve konaklama bilgileri
 • Uçuş bilgileri
 • Seyahat amacını kan
 • Nüfus kayıt örneği
 • Maaş bilgisi
 • Mesleki bilgiler
 • Sigorta dökümü

Bu vize için gerekli evraklar listesinin doğru ve tam olmasına dikkat edilmelidir. Doğru beyanda bulunulan evraklar sayesinde bekleme süreci de etkilenir. İtalya vizesi gerekli evraklar eksiksiz doldurulmuş başvuru formuyla beraber dosyalanarak vize danışmanlık merkezleri aracılığıyla ve direkt olarak konsolosluğa teslim edilmelidir. Teslimden sonra belirli bir süre bekleme süreci olur.

İtalya Vizesi Başvuru Formu

İtalya vizesi için gerekli evraklar arasında dikkat edilmesi gereken vize başvuru formudur. Öncelikle bu form doldurulmalıdır. Form içerisinde başvuran ile ilgili detaylı bilgiler vardır. Bunlar doğru beyan edilmelidir.

Başvuru formu ile istenen evraklar şöyledir;

 • Vize talep dilekçesi
 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Pasaport fotokopisi
 • Maaş bordrosu
 • Mesleki bilgiler
 • Nüfus kayıt örneği
 • Gidiş-dönüş uçak rezervasyonu
 • Konaklama ve seyahat bilgisi
 • Sağlık sigortası

İtalya vizesi için gerekli belgeler eksiksiz ve doğru olarak tamamlanmalıdır. Bu belgeler ve evraklar tamamlandıktan sonra ilgili konsolosluğa veya vize danışma merkezleri aracılığıyla teslim edilmelidir. Sürecin olumlu olarak ilerlemesi için beyanlar doğru olmalıdır. Başvuru formu içerisindeki bilgiler inandırıcı olmalıdır.

Vize evrakları İtalya konsolosluğu veya elçilikler tarafından incelenir. Bilgiler yalın ve açık bir dille yazılmalıdır. İkna edici cümlelerden oluşmalıdır.

İtalya Vizesi Başvuru Süreci

İtalya vizesi evraklar dosyası tamamlandıktan sonra bekleme süreci başlar. Türkiye vatandaşları için bu süreç 5 güne kadar sonuçlanır. Türkiye dışındaki vatandaşlar için bu süreç 15 güne kadar da uzamaktadır.

İtalya’ya vize almak için başvuru formu eksiksiz doldurulduktan ve evraklarda dosyaya tam olarak yerleştirildikten sonra süreç başlar. Bu sürecin olumlu olması için evrakların doğru beyan edilmesi gerekir.

İtalya vize belgeleri vize danışma merkezlerine danışarak öğrenilebilir. Doğru beyanlar belgeler için önemlidir. Açıklayıcı bir anlatım olmalıdır.

İtalya Vizesi Evrakları Nereye Teslim Edilir?

İtalya vizesi evrakları net bir şekilde tamamlandıktan ve dosyalandıktan sonra konsolosluğa teslim edilmelidir. Konsolosluk verdilen bilgileri ve belgeleri inceleyerek olumlu veya olumsuz dönüş yapar.

İtalya için vize evrakları tam ve doğru beyanda olmalıdır. Böylece vize başka herhangi bir sorun bulunmadığında olumlu sonuçlanır. Yanlış ve eksik bilgiler vize reddi alınmasına yol açar.

İtalya Vizesi Başvuru Türleri Nelerdir?

İtalya vize gerekli evraklar seyahat amacına göre düzenlenmelidir. Vize başvuru türleri de bu seyahat amacına göre düzenlenmelidir. Ticari vize başvurusu, turistik vize başvurusu, İtalya aile vizesi, İtalya transit vize başvurusu, İtalya şoför vize başvurusu, aile birleşimi vizesi şeklinde vize türleri vardır.

Vize için gerekli evraklar İtalya konsolosluğuna eksiksiz verilmelidir. Vize başvuru türlerinde de ek evraklar gerekebilir. Bunların hızlı bir şekilde toplanması gerekir.

İtalya Vizesi Başvuru Ücreti

İtalya vizesi gerekli belgeler toplanınca vize ücreti de ödenmelidir. İtalya vize ücreti 110 € olarak güncellenmiştir. İtalya vize gerekli belgeler seyahat amacına göre ücretlendirilir. Belgeler düzenli olarak dosyalanmalıdır. Vize ücretleri için de vize merkezlerine danışılabilir.