Schengen bölgesi olan İzlanda’ya seyahat edebilmek için İzlanda vize işlemleri ile birlikte vize başvurusu yapılması gerekmektedir. İzlanda vize işlemleri başvurunun reddedilmemesi için üzerinde titizlikle durulması gereken bir konu olmaktadır. İzlanda Konsolosluğu tarafından gerekli görülen evraklar toplandıktan sonra İzlanda Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunulabilir.

İzlanda Vize İşlemleri İle Kimler Vize Almalıdır?

Bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ülkeye seyahat edebilmek için İzlanda vize işlemleri sonucunda vize almalıdır. Yeşil, gri veya siyah pasaport sahipleri ise 180 günlük süreçte 90 günü aşmamak kaydıyla İzlanda’ya vizesiz seyahat edebilir.

İzlanda Vize İşlemleri İçinde Olan İzlanda’ya Gitmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İzlanda Başkonsolosluğu tarafından belirlenen İzlanda’ya gitmek için gerekli belgeler şöyledir;

  • Pasaport
  • Finansal belgeler
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Uçuş bilgileri
  • Vize başvuru formu
  • Konaklama bilgileri

Yukarıda belirtilen belgeler standarttır ve vize türüne göre çeşitlenebilir.

izlanda bayrağı

Pasaport

İzlanda Konsolosluğu pasaportun seyahat bitiş tarihinizden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmasını şart kılar. Ayrıca pasaportun en az 2 sayfası boş olmalıdır.

Finansal Belgeler

İzlanda Konsolosluğu seyahat için ve İzlanda’da kalınan süre boyunca gerekli finansal yeterliliğe sahip olunduğunu görmek ister. Bunun için 4 aylık maaş bordrosu ve kişisel banka hesabının hesap hareket bilgisini ister. Söz konusu belgeler dışında finansal yeterliliği gösteren herhangi bir belge de İzlanda Konsolosluğuna sunulabilir.

Uçuş Bilgileri

İzlanda’ya nasıl gideceğini göstermek adına uçak bileti veya uçuş rezervasyonu İzlanda Konsolosluğuna sunulmalıdır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta İzlanda Konsolosluğunun uçuş rezervasyonunu kabul edip etmediğidir. İzlanda Konsolosluğu uçuş rezervasyonunu kabul ediyorsa uçak bileti almak yerine rezervasyon yaptırmak çok daha ekonomik olacaktır.

Konaklama Bilgileri

İzlanda’ya seyahat edildiğinde nerede kalınacağını gösteren belgeler, İzlanda vize başvuru evraklarının arasına eklenmelidir. Otel de ya da kiralık bir evde kalınacaksa ilgili belgeler başvuru gününde diğer evraklarla beraber İzlanda Konsolosluğuna sunulmalıdır.

Vize Başvuru Formu

Vize Başvuru Formu İzlanda Konsolosluğunun web sitesinden indirilebilir. Başvuru formu indirildikten sonra el ile ya da online olarak doldurulabilir. Vize başvuru formunun amacı İzlanda Konsolosluğunun seyahat süresini, seyahat kapsanı ve seyahat içeriğini öğrenmektir. Bu nedenle istenilen bilgiler eksiksiz ve doğru biçimde doldurulmalıdır. Aksi halde İzlanda vize işlemleri arasında yer alan yapılan başvuru işlemi reddedilebilir.