İzlanda vize randevusu genelde çevrimiçi yöntemlerle yapılır, bu nedenle kolaylıkla vize randevusu alarak vize başvuru süreci başlatılabilir. Ancak bazı ülkeler vize randevusunu bizzat almaktadır.

İzlanda Vize Randevusu Sonrasında Neler Yapılır?

İzlanda’ya seyahat etmeye karar verildiği zaman vize başvurusunda bulunmak şarttır. İlk olarak ise İzlanda vize randevusu işlemi gerçekleştirilmelidir. Vize randevu alma işleminden sonra İzlanda Konsolosluğu tarafından gerekli görülen evraklar hazır hale getirilmeli ve randevu gününde konsolosluğa ibraz edilmelidir.

İzlanda Vize Evrakları Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vize başvuru evraklarının eksiksiz ve doğru hazırlanması son derece önemlidir. İzlanda Konsolosluğu tarafından istenilen evraklardan herhangi birinin eksik olması veya yanlış olması vize başvurusunun reddedilmesi ile sonuçlanır. Bu nedenle Konsolosluğun istediği belgeler eksiksiz tamamlanmalıdır.

Vize evrakları, vize türüne göre farklılık gösterir. Bu nedenle hangi vize türüne başvurmak gerektiğini belirlemeli ve başvurulan vize türü için istenilen evraklar toplanmalıdır.

izlanda bayrağı

İzlanda Vize Başvuru Formu

İzlanda vize başvuru formu, hangi vize türüne başvurulursa başvurulsun karşılanması gereken bir evraktır. Vize başvuru formuna İzlanda Konsolosluğunun resmi sitesinden ulaşılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta söz konusu formu eksiksiz ve doğru olacak şekilde doldurmuş olmaktır. Formda istenilen bilgilerden herhangi birinin eksik olması veya yanlış doldurulması vize başvurusunun reddedilmesine sebep olabilir.

İzlanda Vize Randevusu ile Başvuru Kaç Günde Sonuçlanır?

İzlanda vize randevusu ile başvurunun sonuçlanma süresi tamamen İzlanda Konsolosluğunun elindedir. Yine de vize başvuru sürecini etkileyen birtakım faktörlerin olduğunu söyleyebiliriz. Başvurulan vize türü, vatandaşı olunan ülke ve seyahat amacı başvuru sürecini etkiler. Kısa süreli vize başvurularında ise başvurunun sonuçlanması genelde 10 ile 15 gün arasında sürer.

İzlanda Vize Başvuru Ücreti

Vize başvuru ücretini ödemeden başvurun işleme alınmayacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle vize başvuru ücreti ödenmelidir. Vize başvuru ücreti her yıl kura bağlı olarak değişir. Ayrıca başvurulan vize türüne göre de vize başvuru ücreti farklılık gösterir.

İzlanda İçin Standart Vize Evrakları Nelerdir?

Vize türü fark etmeksizin hazırlanması gereken vize evrakları şöyledir;

  • İzlanda vize başvuru formu
  • Biyometrik fotoğraf
  • Nüfus kayıt örneği
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Banka hesap dökümü
  • Pasaport
  • Uçak bileti
  • Konaklama rezervasyonu

Yukarıda belirtilen evrakların her biri hazırlanmalı ve başvuru gününde vize türüne göre farklılık gösteren ek evraklarla beraber İzlanda Konsolosluğuna ibraz edilmelidir.