Avrupa topraklarında bulunan İzlanda’ya belirli amaçlar doğrultusunda gitmek isteyen Türk vatandaşlarının İzlanda vizesi almaya ihtiyaçları doğmaktadır. Vize alması gereken kişiler bordo pasaportlular olup seyahat süresine bakılmaksızın İzlanda vizesi zorunluluğu getirilmiştir. Diplomatik veya hizmet pasaportu sahiplerinin ise 90 günü aşmayan ziyaretleri için vize sahibi olmaları gerekmemektedir.

İzlanda Vize Alımı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

İzlanda vize alımı için başvuru birkaç aşamadan oluşarak yapılabilir. İlk olarak başvuru yapılması gereken konsolosluklardan vize türüne uygun başvuru formu edinilir. Sonrasında vize için başvuru sahipleri istenen evrakları hazırlanır. Evrak hazırlığı bittiğinde konsolosluk veya akredite edilen vize merkezlerinden randevu alınır. Randevuya gitme esnasında vize evrakları da götürülür. Konsolosluğun talebi doğrultusunda mülakata katılınır. Ayrıca randevu öncesinde İzlanda vize ücretinin de ödenmesi gerekir.

İzlanda’ya Vize İle Giriş İçin Gerekli Evraklar

İzlanda vatandaşı olmayan kişilerin İzlanda’ya vize ile girişi için gerekli görülen evraklar başvuru öncesinde kişilere bildirilir.

Bu evraklar arasında şunlara yer verilir;

  • Vize başvuru formu
  • Tam vukuatlı nüfus kaydı
  • Pasaport
  • Konaklama rezervasyon belgeleri
  • 3 aylık banka hesap dokümanları
  • Sağlık sigortası
  • Biyometrik fotoğraf
  • Vize için yazılan talep dilekçesi
  • Uçak rezervasyonu belgeleri

Vize evraklarının her birinin tutarlı olması ve güncel olarak hazırlanması gerekir. Tutarsızlık veya eski belgelerin teslim edilmesi durumunda İzlanda’ya vize almak için onay verilmeyebilir.

izlanda bayrağı

İzlanda Vize Çeşitleri Nelerdir?

İzlanda Schengen ülkelerindendir ve bu nedenle 90 günden az olan ziyaretler için kişilerin Schengen vizesi almaları gerekir. Seyahat için alınabilecek İzlanda vize çeşitleri ise aile ziyareti, öğrenci, transit, kültürel, turistik, çalışma, şoför, aile birleşimi ve ticari vizelerdir. Bu vize çeşitlerinin tamamı için belirlenmiş prosedürlere uygun olarak başvuru formu doldurulmalı ve evraklarla başvuru yapılmalıdır.

İzlanda Vize Ücretleri Ne Kadardır?

İzlanda vize ücretleri yetişkinlerde 110 Euro olarak belirlenmiştir. Bu ücret 6 yaşına kadar olan çocuklar için 30 Euro ve 12 yaşına kadar olan çocuklar içinse 70 Euro’dur. Bu ücretler konsolosluklara ödenecek ücrettir ve vize merkezlerinin tercih edilmesi durumunda danışmanlık ücreti de talep edileceğinden ödenecek ücret daha fazla olur. Ayrıca parmak izi, kimlik fotokopisi, başvuru formu ve dilekçe gibi ekstra işlemler için ek ücretlerin de ödenmesi gerekir.

İzlanda Vizesi Almak İçin Yapılan Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

İzlanda vizesi almak için yapılan başvuruların sonuçlanması başvuru sahipleri tarafından merakla beklenmektedir. Konsolosluklar, vize başvuru merkezleri veya seyahat acenteleri üzerinden yapılan başvuruların sonuçlanma süresi için kesin konuşmak mümkün değildir. Çünkü merkezlerin yoğunluğu işlemlere sıra gelmesine ve sonuçlanması konusunda süre farklılığının yaşanmasına neden olur. Ancak fikir vermesi adına 5-10 iş günü olarak belirtilir. Başvurunun olumlu veya olumsuz şekilde sonuçlanma süresi 30 güne kadar çıkabileceği için seyahatten 30-45 gün önceden başvurunun yapılması önerilir.

İzlanda Vizesi İçin Yapılan Başvuru Reddedildiğinde Vize Ücreti Geri Alınabilir Mi?

İzlanda vizesine konsolosluk veya vize merkezi aracılığıyla yapılan başvurularda yapılan incelemenin sonunda başvurunun reddedilmesi mümkündür. Reddedilme için pek çok sebep olabilir. İzlanda vize başvurusu reddedilen kişiler yeniden başvuruda bulunabilirler. Ancak vize ücretleri ret sonrası kendilerine iade edilmez ve başvuru için yeniden ücret ödemek zorunda kalırlar.

İzlanda’ya Vizesiz Gitmek Mümkün Müdür?

Vize işlemlerinin uzun sürmesinden dolayı insanlar İzlanda’ya vizesiz gitmenin mümkün olup olmadığını merak ederler. İzlanda’ya vizesiz gitmek mümkündür. Bunun için Türk vatandaşlarının siyah, gri, pembe ve yeşil pasaporta sahip olmaları gerekir. Bu pasaportu almayı başaran kişiler 6 aylık süre içinde 90 gün vizesiz olarak İzlanda’da kalabilirler.

Türk vatandaşı olmayan kişilerin İzlanda vizesi olmadan ülkeye giriş yapmaları mümkündür. İzlanda’nın AB ülkesi olması ve Schengen Antlaşması’nı kabul etmesi sebebiyle Schengen vize politikasını uygular. Bu politika gereğince bazı ülkelerin vatandaşlarına vize muafiyeti verir. Vize muafiyeti olan ülkelerin isimleri ise; Ukrayna, Peru, Gürcistan, Kiribati, Palau, Doğu Timor, Grenada, Samoa, Tuvalu, Marshall Adaları, Mikronezya, BAE, Dominika, Kolombiya, Vanuatu, Saint Lucia, Tonga, Saint Vincent-Grenadinler, Trinidad ve Tobago’dur.