İçindekiler

Avrupa topraklarında bulunan İzlanda’ya belirli amaçlar doğrultusunda gitmek isteyen Türk vatandaşlarının İzlanda vizesi almaya ihtiyaçları doğmaktadır. Vize alması gereken kişiler bordo pasaportlular olup seyahat süresine bakılmaksızın İzlanda vizesi zorunluluğu getirilmiştir. Diplomatik veya hizmet pasaportu sahiplerinin ise 90 günü aşmayan ziyaretleri için vize sahibi olmaları gerekmemektedir.

İzlanda Vizesi Alımı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

İzlanda vize alımı için başvuru birkaç aşamadan oluşarak yapılabilir. İlk olarak başvuru yapılması gereken konsolosluklardan vize türüne uygun başvuru formu edinilir. Sonrasında vize için başvuru sahipleri istenen evrakları hazırlanır. Evrak hazırlığı bittiğinde konsolosluk veya akredite edilen vize merkezlerinden randevu alınır. Randevuya gitme esnasında vize evrakları da götürülür. Konsolosluğun talebi doğrultusunda mülakata katılınır. Ayrıca randevu öncesinde İzlanda vize ücretinin de ödenmesi gerekir.

İzlanda’ya Vize İle Giriş İçin Gerekli Evraklar

İzlanda vatandaşı olmayan kişilerin İzlanda’ya vize ile girişi için gerekli görülen evraklar başvuru öncesinde kişilere bildirilir.

Bu evraklar arasında şunlara yer verilir;

 • Vize başvuru formu
 • Tam vukuatlı nüfus kaydı
 • Pasaport
 • Konaklama rezervasyon belgeleri
 • 3 aylık banka hesap dokümanları
 • Sağlık sigortası
 • Biyometrik fotoğraf
 • Vize için yazılan talep dilekçesi
 • Uçak rezervasyonu belgeleri

Vize evraklarının her birinin tutarlı olması ve güncel olarak hazırlanması gerekir. Tutarsızlık veya eski belgelerin teslim edilmesi durumunda İzlanda’ya vize almak için onay verilmeyebilir.

izlanda bayrağı

İzlanda Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

İzlanda Schengen ülkelerindendir ve bu nedenle 90 günden az olan ziyaretler için kişilerin Schengen vizesi almaları gerekir. Seyahat için alınabilecek İzlanda vize çeşitleri ise aile ziyareti, öğrenci, transit, kültürel, turistik, çalışma, şoför, aile birleşimi ve ticari vizelerdir. Bu vize çeşitlerinin tamamı için belirlenmiş prosedürlere uygun olarak başvuru formu doldurulmalı ve evraklarla başvuru yapılmalıdır.

İzlanda Vizesi Ücretleri Ne Kadardır?

İzlanda vize ücretleri yetişkinlerde 110 Euro olarak belirlenmiştir. Bu ücret 6 yaşına kadar olan çocuklar için 30 Euro ve 12 yaşına kadar olan çocuklar içinse 70 Euro’dur. Bu ücretler konsolosluklara ödenecek ücrettir ve vize merkezlerinin tercih edilmesi durumunda danışmanlık ücreti de talep edileceğinden ödenecek ücret daha fazla olur. Ayrıca parmak izi, kimlik fotokopisi, başvuru formu ve dilekçe gibi ekstra işlemler için ek ücretlerin de ödenmesi gerekir.

İzlanda Vizesi Almak İçin Yapılan Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

İzlanda vizesi almak için yapılan başvuruların sonuçlanması başvuru sahipleri tarafından merakla beklenmektedir. Konsolosluklar, vize başvuru merkezleri veya seyahat acenteleri üzerinden yapılan başvuruların sonuçlanma süresi için kesin konuşmak mümkün değildir. Çünkü merkezlerin yoğunluğu işlemlere sıra gelmesine ve sonuçlanması konusunda süre farklılığının yaşanmasına neden olur. Ancak fikir vermesi adına 5-10 iş günü olarak belirtilir. Başvurunun olumlu veya olumsuz şekilde sonuçlanma süresi 30 güne kadar çıkabileceği için seyahatten 30-45 gün önceden başvurunun yapılması önerilir.

İzlanda Vizesi İçin Yapılan Başvuru Reddedildiğinde Vize Ücreti Geri Alınabilir Mi?

İzlanda vizesine konsolosluk veya vize merkezi aracılığıyla yapılan başvurularda yapılan incelemenin sonunda başvurunun reddedilmesi mümkündür. Reddedilme için pek çok sebep olabilir. İzlanda vize başvurusu reddedilen kişiler yeniden başvuruda bulunabilirler. Ancak vize ücretleri ret sonrası kendilerine iade edilmez ve başvuru için yeniden ücret ödemek zorunda kalırlar.

İzlanda’ya Vizesiz Gitmek Mümkün Müdür?

Vize işlemlerinin uzun sürmesinden dolayı insanlar İzlanda’ya vizesiz gitmenin mümkün olup olmadığını merak ederler. İzlanda’ya vizesiz gitmek mümkündür. Bunun için Türk vatandaşlarının siyah, gri, pembe ve yeşil pasaporta sahip olmaları gerekir. Bu pasaportu almayı başaran kişiler 6 aylık süre içinde 90 gün vizesiz olarak İzlanda’da kalabilirler.

Türk vatandaşı olmayan kişilerin İzlanda vizesi olmadan ülkeye giriş yapmaları mümkündür. İzlanda’nın AB ülkesi olması ve Schengen Antlaşması’nı kabul etmesi sebebiyle Schengen vize politikasını uygular. Bu politika gereğince bazı ülkelerin vatandaşlarına vize muafiyeti verir. Vize muafiyeti olan ülkelerin isimleri ise; Ukrayna, Peru, Gürcistan, Kiribati, Palau, Doğu Timor, Grenada, Samoa, Tuvalu, Marshall Adaları, Mikronezya, BAE, Dominika, Kolombiya, Vanuatu, Saint Lucia, Tonga, Saint Vincent-Grenadinler, Trinidad ve Tobago’dur.

Avrupa topraklarında bulunan ve bir ada ülkesi konumunda olan İzlanda’ya seyahat gerçekleştirmek isteyen Türklerin, bordo pasaportları olması durumunda İzlanda vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Ancak İzlanda’nın Türkiye’de resmi temsilciliği bulunmadığından başvurular Danimarka Konsolosluğu üzerinden veya vize için yetkilendirilmiş vize merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır.

İzlanda Vizesi Başvuru İşlemleri İçin Evrak Gerekir Mi?

Türk vatandaşları İzlanda vize başvuru işlemleri için vize başvuru merkezlerine veya konsolosluğa evrak teslim etmekle mükelleftir. Teslim edilen bu belgeler sayesinde vizenin alınıp alınamayacağı belli olur.

İzlanda vizesinin alınabilmesi için vize başvuru merkezi görevlilerine verilmesi gereken başvuru evrakları;

 • Pasaport ve renkli fotokopileri
 • Standartlara uygun biyometrik fotoğraf
 • İzlanda vizesine başvuru formu
 • Vukuatlı nüfus örneği (onaylı)
 • Banka hesap hareket bilgisi (güncel)
 • Seyahat belgeleri
 • Eski pasaport ve vizelerin fotokopileri
 • İzlanda vize talep dilekçesi
 • Schengen ülkeleri seyahat planı
 • Kimlik fotokopisi
 • 30000 Euro teminatı olan seyahat sağlık sigortası
 • Konaklama belgeleri

Vize belgelerinin tamamının güncel olması zorunludur. Ayrıca belirtilen standartlara da uygun olarak hazırlanmış olmaları gerekir.

İzlanda Vizesi Başvurusu İle Sonuç Ne Zaman Çıkar?

İzlanda için vize onay yetkisi Danimarka Konsolosluğu’nda bulunduğundan onay süresi görevli konsolosluğun iş yoğunluğuna göre farklılık gösterir. Vize merkezi tarafından teslim alınan belgeler Danimarka Konsolosluğu’na gönderilir ve vize bölümü tarafından işleme alınır. Vize evrakları ve İzlanda vize başvurusu yapan hakkında yapılan inceleme sonrasında 5-10 iş günü içerisinde vize sonuçlanabilir. Ancak sürenin uzama ihtimali olduğundan seyahatten minimum 1 ay önce vize başvurusu yapılması gerekir.

Hangi İzlanda Vizesi Türleri İçin Başvuru Yapılır?

İzlanda için alınabilecek vizeler C tipi (kısa süreli) ve D tipi (uzun süreli) olmak üzere ikiye ayrılırlar. C tipi vizeler aynı zamanda Schengen vizesi olarak anılan vizelerdir. İzlanda Schengen bölgesinde yer aldığı için bu tip vizeyi alan kişiler bölge içinde bulunan diğer ülkelere de ziyaret gerçekleştirebilirler.

İzlanda için alınabilecek vize türleri ise şunlardır; turistik, çalışma, kültürel, ticari, aile birleşimi, aile ziyareti, oturum izni, öğrenci, transit ve şoför vizeleridir.

İzlanda Vizesi Başvuru Ücretleri 2023 Yılında Ne Kadardır?

İzlanda vizesi için ücretler 2021 yılı itibariyle yenilenmiştir. İzlanda için alınabilecek ticari, transit, turistik, ziyaret ve kültürel vize ücretleri yetişkinler için 110 Euro’dur. İzlanda vize başvuru işleminin 0-6 yaş arası çocuklar için yapılması durumunda ödenecek ücret 30 Euro olurken 6-12 yaş arası çocuklar için ödenecek ücret 70 Euro’dur. Bu ücretler vize için belirlenen harç ücretleridir. Ayrıca vize merkezlerinde işlem ücreti ve parmak izi beyanı için ek ücret talebi olmaktadır.

İzlanda vize randevusu genelde çevrimiçi yöntemlerle yapılır, bu nedenle kolaylıkla vize randevusu alarak vize başvuru süreci başlatılabilir. Ancak bazı ülkeler vize randevusunu bizzat almaktadır.

İzlanda Vizesi Randevusu Sonrasında Neler Yapılır?

İzlanda’ya seyahat etmeye karar verildiği zaman vize başvurusunda bulunmak şarttır. İlk olarak ise İzlanda vize randevusu işlemi gerçekleştirilmelidir. Vize randevu alma işleminden sonra İzlanda Konsolosluğu tarafından gerekli görülen evraklar hazır hale getirilmeli ve randevu gününde konsolosluğa ibraz edilmelidir.

İzlanda Vizesi Evrakları Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vize başvuru evraklarının eksiksiz ve doğru hazırlanması son derece önemlidir. İzlanda Konsolosluğu tarafından istenilen evraklardan herhangi birinin eksik olması veya yanlış olması vize başvurusunun reddedilmesi ile sonuçlanır. Bu nedenle Konsolosluğun istediği belgeler eksiksiz tamamlanmalıdır.

Vize evrakları, vize türüne göre farklılık gösterir. Bu nedenle hangi vize türüne başvurmak gerektiğini belirlemeli ve başvurulan vize türü için istenilen evraklar toplanmalıdır.

İzlanda Vizesi Başvuru Formu

İzlanda vize başvuru formu, hangi vize türüne başvurulursa başvurulsun karşılanması gereken bir evraktır. Vize başvuru formuna İzlanda Konsolosluğunun resmi sitesinden ulaşılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta söz konusu formu eksiksiz ve doğru olacak şekilde doldurmuş olmaktır. Formda istenilen bilgilerden herhangi birinin eksik olması veya yanlış doldurulması vize başvurusunun reddedilmesine sebep olabilir.

İzlanda Vizesi Randevusu ile Başvuru Kaç Günde Sonuçlanır?

İzlanda vize randevusu ile başvurunun sonuçlanma süresi tamamen İzlanda Konsolosluğunun elindedir. Yine de vize başvuru sürecini etkileyen birtakım faktörlerin olduğunu söyleyebiliriz. Başvurulan vize türü, vatandaşı olunan ülke ve seyahat amacı başvuru sürecini etkiler. Kısa süreli vize başvurularında ise başvurunun sonuçlanması genelde 10 ile 15 gün arasında sürer.

İzlanda Vizesi Başvuru Ücreti

Vize başvuru ücretini ödemeden başvurun işleme alınmayacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle vize başvuru ücreti ödenmelidir. Vize başvuru ücreti her yıl kura bağlı olarak değişir. Ayrıca başvurulan vize türüne göre de vize başvuru ücreti farklılık gösterir.

İzlanda İçin Standart Vize Evrakları Nelerdir?

Vize türü fark etmeksizin hazırlanması gereken vize evrakları şöyledir;

 • İzlanda vize başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Nüfus kayıt örneği
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Banka hesap dökümü
 • Pasaport
 • Uçak bileti
 • Konaklama rezervasyonu

Yukarıda belirtilen evrakların her biri hazırlanmalı ve başvuru gününde vize türüne göre farklılık gösteren ek evraklarla beraber İzlanda Konsolosluğuna ibraz edilmelidir.

Schengen bölgesi olan İzlanda’ya seyahat edebilmek için İzlanda vize işlemleri ile birlikte vize başvurusu yapılması gerekmektedir. İzlanda vize işlemleri başvurunun reddedilmemesi için üzerinde titizlikle durulması gereken bir konu olmaktadır. İzlanda Konsolosluğu tarafından gerekli görülen evraklar toplandıktan sonra İzlanda Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunulabilir.

İzlanda Vizesi İşlemleri İle Kimler Vize Almalıdır?

Bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ülkeye seyahat edebilmek için İzlanda vize işlemleri sonucunda vize almalıdır. Yeşil, gri veya siyah pasaport sahipleri ise 180 günlük süreçte 90 günü aşmamak kaydıyla İzlanda’ya vizesiz seyahat edebilir.

İzlanda Vizesi İşlemleri İçinde Olan İzlanda’ya Gitmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İzlanda Başkonsolosluğu tarafından belirlenen İzlanda’ya gitmek için gerekli belgeler şöyledir;

 • Pasaport
 • Finansal belgeler
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Uçuş bilgileri
 • Vize başvuru formu
 • Konaklama bilgileri

Yukarıda belirtilen belgeler standarttır ve vize türüne göre çeşitlenebilir.

Pasaport

İzlanda Konsolosluğu pasaportun seyahat bitiş tarihinizden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmasını şart kılar. Ayrıca pasaportun en az 2 sayfası boş olmalıdır.

Finansal Belgeler

İzlanda Konsolosluğu seyahat için ve İzlanda’da kalınan süre boyunca gerekli finansal yeterliliğe sahip olunduğunu görmek ister. Bunun için 4 aylık maaş bordrosu ve kişisel banka hesabının hesap hareket bilgisini ister. Söz konusu belgeler dışında finansal yeterliliği gösteren herhangi bir belge de İzlanda Konsolosluğuna sunulabilir.

Uçuş Bilgileri

İzlanda’ya nasıl gideceğini göstermek adına uçak bileti veya uçuş rezervasyonu İzlanda Konsolosluğuna sunulmalıdır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta İzlanda Konsolosluğunun uçuş rezervasyonunu kabul edip etmediğidir. İzlanda Konsolosluğu uçuş rezervasyonunu kabul ediyorsa uçak bileti almak yerine rezervasyon yaptırmak çok daha ekonomik olacaktır.

Konaklama Bilgileri

İzlanda’ya seyahat edildiğinde nerede kalınacağını gösteren belgeler, İzlanda vize başvuru evraklarının arasına eklenmelidir. Otel de ya da kiralık bir evde kalınacaksa ilgili belgeler başvuru gününde diğer evraklarla beraber İzlanda Konsolosluğuna sunulmalıdır.

Vize Başvuru Formu

Vize Başvuru Formu İzlanda Konsolosluğunun web sitesinden indirilebilir. Başvuru formu indirildikten sonra el ile ya da online olarak doldurulabilir. Vize başvuru formunun amacı İzlanda Konsolosluğunun seyahat süresini, seyahat kapsanı ve seyahat içeriğini öğrenmektir. Bu nedenle istenilen bilgiler eksiksiz ve doğru biçimde doldurulmalıdır. Aksi halde İzlanda vize işlemleri arasında yer alan yapılan başvuru işlemi reddedilebilir.

İzlanda’ya gitmek için gerekli belgeler İzlanda Konsolosluğu yetkisi dahilinde belirlenir. Vize türüne göre ve mensup olunan ülkeye göre İzlanda vize evrakları farklılık gösterebilir. Ancak kısa süreli seyahatlerde talep edilen bazı belgeler standart belgeler olmaktadır.

İzlanda’ya Gitmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Hazırlanması gereken İzlanda’ya gitmek için gerekli belgeler şöyledir;

 • Pasaport: Seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalı ve en az iki boş sayfası bulunmalıdır.
 • İzlanda Vize Başvuru Formu: Eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
 • İzlanda Vize Talep Dilekçesi: Vize almak istenildiği ve seyahatin detayları hakkında kısaca bilgi vermelidir.
 • Biyometrik Fotoğraf: Konsolosluğun belirlediği ölçülerde iki adet biyometrik fotoğraf.
 • Kimlik Fotokopisi
 • Nüfus Kayıt Örneği
 • Finansal Yeterliliği Gösteren Belgeler: İzlanda’ya seyahat edebilmek için ve İzlanda’da kalabilmek için gerekli ekonomik yeterliliğe sahip olunduğu kanıtlanmalıdır.
 • Konaklama Belgeleri: İzlanda’da nerede kalınacağı gösterilmelidir.
 • Uçuş Bilgileri: İzlanda’ya nasıl gidileceği gösterilmelidir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: En az 30.000 € teminatlı olmalıdır.

Yukarıda belirtilen belgeler eksiksiz karşılanmalı ve İzlanda Konsolosluğuna ibraz ettirilmelidir.

İzlanda’ya Gitmek İçin Gerekli Belgeler Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İzlanda’ya gitmek için gerekli belgeler eksiksiz biçimde hazırlanmalıdır. Vize evraklarından herhangi birinin eksik olması büyük olasılıkla vize başvurusunun reddedilmesine neden olacaktır ve vize başvuru süreci uzayacaktır. Bu nedenle İzlanda Konsolosluğunun istediği belgeler önceden öğrenilmeli ve başvuru gününde eksiksiz olarak teslim edilmelidir.

İzlanda vize evrakları, başvurulan vize türüne göre farklılık gösterdiğinden vize türüne göre hangi evrakların ek olarak istendiği öğrenilmelidir.

İzlanda Vizesi Başvuru Formu Nedir?

İzlanda vize başvuru formu, İzlanda’ya neden seyahat etmek istediğini gösteren bir belgedir. Söz konusu belge İzlanda Konsolosluğunun resmi sitesinden ulaşılabilir ve online olarak doldurulabilir. Vize başvuru formu doldurulurken istenilen bilgiler eksiksiz ve doğru girilmelidir. Aksi halde İzlanda Konsolosluğu uyuşmazlık olduğunu düşünebilir ve vize başvurusunu reddedebilir.

İzlanda Vizesi Başvuru Süreci Ne Kadar Sürer?

Vize başvurusunun işleme alınabilmesi için vize başvuru ücretini ödemek şarttır. Vize başvuru ücretinin ödendiği tarihten itibaren 10 ile 15 gün içerisinde başvuru sonuçlanacaktır. Ancak belirtilen süreler farklılık gösterebilir. Vize başvuru sürecinin ne kadar süreceği İzlanda Konsolosluğunun inisiyatifindedir.

Call Now ButtonHemen Ara