Kanada’ya turistik amaçlı, ticari amaçlı, eğitim amaçlı veya kalıcı olarak gidebilmek için Kanada vize başvurusu yapmak bir zorunluluk olmaktadır. Schengen üye ülkesi olmadığından sadece girişler için bu vize geçerli konumdadır.

Kanada Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada vize başvurusu için form ilgili konsolosluklardan veya bu işlemlerle ilgilenen vize danışma merkezlerinden temin edilmelidir. Bu başvuru formu internet üzerinden online olarak doldurulmalıdır. İçerisinde istenilen bilgilerin tam ve eksiksiz doldurulması vize durumunu ve süreci etkiler. Bu başvuru formu ıslak imzalı, barkod ve referans numarasıyla beraber teslim edilir. Başvuru formunun yanında neden seyahat edilmek istendiğine dair vize talep dilekçesi de doldurulmalıdır.

Pasaport ayrımı olmadan herkesin yapabileceği bir işlemdir. Yapılan seyahatin amacına uygun olarak vize başvurusu yapılmalıdır. Vize başvurusunda cümleler ikna edici ve doğru olmalıdır. Konsolosluk 3 ay önceden vize işlemlerini değerlendirmeye alır. Bundan dolayı vize başvurusu yapmadan önce bu süreci de hesaba katmak gerekir. Vize için randevu alarak başvuru formu doğru doldurulmalıdır. Bu işlemlerle ilgilenen ve takibe alan bizim gibi birçok vize danışma merkezi bulunmaktadır. Vize işlemi yaparken bizden destek alabilirsiniz.

Kanada Vizesi Başvuru İşlemi Nereye Yapılır?

Kanada vizesi başvuru işlemi Kanada Konsolosluğuna veya ilgili büyükelçiliğe yapılmalıdır. Konsolosluktan temin edilen başvuru formu doğru doldurulduktan sonra ilgili yere teslim edilmelidir.

kanada bayrağı

Kanada Vizesi Başvuru Adımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada vizesi başvuru adımında bulunmak için pasaportun yanında önemli evrakları da toplamak gerekir. Seyahat amacınıza göre oluşturulan Kanada vizesi için gerekli evraklar bir dosya haline getirerek konsolosluğa veya vize merkezlerine teslim edilerek süreç oluşturulmuş olur.

Bu evraklar şunlardır;

 • Seyahat amacını dile getiren vize talep dilekçesi
 • Başvuru formu
 • Aile üyelerinin bilgileri
 • Geçerliliğe sahip pasaport (en az 6 ay)
 • Pasaportun fotokopisi
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • 2 adet güncel fotoğraf
 • Nüfus kayıt örneği
 • Konaklama bilgileri
 • Seyahat ve uçak bilgileri

Genel olarak evraklar bu şekildedir, fakat aile birleşimi, ticari amaçlı yapılan vizelerde ek evraklarda istenir. Maaş ve sigorta dökümü, evlenme ve doğum belgeleri, kalınacak yerin bilgisi, kira bilgileri, çalışma belgesi gibi ek evraklar da istenir.

Kanada’ya Vize Başvurusu İçin Süreç

Konsolosluğa Kanada’ya vize başvurusu girişiminde bulunduktan sonra 3 ay gibi belirli bir bekleme süreci başlar. Bu sürecin olumlu sonuçlanabilmesi için verilen bilgilerin eksiksiz ve doğru olması süreci etkilemektedir.

Kanada’ya Vize Başvurusu İçin Formda Olması Gerekenler

Öncelikle olarak yapılması gereken Kanada’ya vize başvurusu için formu doğru doldurmaktır. Online olarak yapılması gerekir. Formda olması gereken ve başvurucuyu tanıtan bazı detaylar vardır.

Bunlar;

 • Kişisel ve kimlik bilgileri
 • Fotoğraf
 • Pasaport bilgileri
 • Seyahat edilecek yer
 • Konaklama adresi
 • Uçak ve rezervasyon bilgisi

Bu bölümlerin doğru doldurulması gerekir. Beyanlar başvuru sürecine olumlu veya olumsuz şekilde yansır.

Kanada Vizesi Başvuru Çeşitleri

Kanada’ya seyahat amacı kişilere göre değişmektedir. Kanada vizesi talep dilekçeleri de seyahat amacına göre oluşturulmaktadır.

Kanada vizesi başvuru çeşitleri şunlardır;

 • Kanada turistik vize başvurusu; tek girişli veya çok girişli olmak üzere süresi en fazla 6 aydır. Bu süreçte giriş-çıkış yaparken tekrar tekrar vize almaya ihtiyaç duyulmaz. Ziyaretçi vizesi olarak da bilinir. 11- 15 gün içerisinde vize işlemi sonuçlanır. Amerika vizesi olması durumunda bu zaman 5 güne inmektedir.
 • Kanada ticari vize başvurusu; 6 ay olarak sınırlıdır. 6 aydan daha fazla kalımlarda ise geçici işçi belgeleri alınmalıdır. Kanada’da ticari faaliyetler yapılacağına dair belgeler de olmalıdır.
 • Kanada transit vize başvurusu; bu vizenin pasaportta damgalı olması gerekir. Kara veya deniz yolu ile geçiş yapılacaksa ziyaretçi vizesi almak gerekir. Bu vizenin anlamı, bir havalimanından buraya ulaşılacaksa verilir. Aktarmalı olarak da düşünülebilir.
 • Kanada aile ziyareti vize başvurusu; ziyaretçi vizesi kapsamındadır. Kanada’da bulunan aile üyelerini ziyaret etmek amacıyla bu vize kullanılır. Kanada’da bulunan kişinin veya aile üyesinin davetiye mektubu yazması gerekir. Bu davetiye de evraklara eklenerek başvuru yapılabilir.
 • Kanada aile birleşimi vize başvurusu; eş durumundan veya aile durumundan dolayı başvurulan vize türüdür. Bu vize kalıcı özelliğe sahip özel bir vizedir. Bundan dolayı uzun işlemlerden geçer. Daha fazla evraka ihtiyaç duyulur.

Bunun gibi farklı vize başvuru çeşitleri de vardır. Bunların amacına uygun olarak dilekçeler hazırlanmalıdır. Gerekli evraklar da buna göre düzenlenmelidir.

Kanada Vize Başvurusu Reddi

Kanada vize başvurusu sonucunda bazen red cevabıyla karşılaşılabilir. Bunun bazı nedenleri vardır. Doğru şekilde açıklanmamış seyahat amacı red cevabı alınmasına yol açar. Vize talep dilekçelerinde bu durum açık ve net bir şekilde açıklanmalıdır.

Kanada ülkesi için seyahat geçmişi en önemli kriterlerdendir. Önceki yıllarda farklı bir ülke içinde seyahat yoksa Kanada konsolosluğu Kanada’da yasadışı yollarla eylemler sergilenebileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak vize reddi verebilir.

Ekonomik yetersizliklerden dolayı da red cevabı alınabilir. Giderlerin karşılanamayacağı düşünülürse red cevabı alınabilir. Banka hesabında tanımlanamayacak miktarda para varsa red cevabı alınabilir.

Red cevabından sonra tekrar başvuru yapılabilir, fakat aynı hataların tekrarlanmaması gerekir. Alınan vize reddinin nedenleri öğrenilmelidir. Bu tür hataların önüne geçebilmek için uzman kişilerden yardım alarak bu durum halledilmelidir. Online olarak sorular ve sorunları anlatarak cevap oluşturmaları beklenebilir.

Kanada Vizesi Başvuru Ücreti

Kanada vizesi başvuru ücreti seyahat türüne göre değişmektedir. Turistik, ticari ve aile vizelerinde 100 CAD harç bedeli vardır. Başvuru merkezine de 57,50 TL ödenmelidir. Uzun süreli eğitimlerde ise 150 CAD harç bedeli vardır. Aynı şekilde başvuru merkezi için 57,50 TL ödenmelidir. Çalışma izni başvurularında 155 CAD harç miktarı vardır. 57,50 TL Kanada vizesi başvuru merkezi ücreti bulunur. Tüm vize çeşitlerinde 85 CAD biyometrik işlem kayıt bedeli vardır.