Kanada vize işlemleri için doğrudan bizimle irtibata geçildiği zaman, süreç hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirme yapılmaktadır. Kuzey Amerika Kıtası’nda bulunan Kanada, ülkemizden farklı amaçlar dahilinde birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Farklı amaçlar dahilinde Kanada’ya gidecek olan kişiler, başvuru merkezleri aracılığıyla onay alarak ülkeyi ziyaret edebiliyorlar.

Kanada Vize İşlemleri Arasında Olan Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

Kanada’ya gitmek isteyen kişiler, Kanada vize işlemleri için yetki sahibi olan başvuru merkezleri üzerinden işlem yapabilir. Konsolosluk, bireysel başvuruları kabul etmemekle beraber, bu merkezler aracılığıyla işlemleri almaktadır. Gerekli evraklar temin edildikten sonra online olarak vize ücreti yatıran kişiler, vize başvuru merkezlerine evraklarını ileterek başvuruyu tamamlayabiliyor. Kanada Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen VFS Global şirketi, bütün vize başvurularını bizzat kabul ediyor. Bu merkezden kabul edilen başvurular, Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’na iletilir. Vize için gerekli onaylar bu merkezden alınır ve başvuru sahibi tarafına iletilir.

kanada bayrağı

Kanada Vize İşlemleri İçin Başvuru Evrakları

Kanada vize işlemleri için gereken başvuru evrakları, vize türüne göre değişmekle beraber; standart olarak her vatandaştan talep edilen Kanada vize belgeleri şu şekilde olacaktır:

  • Vize başvuru formu
  • Pasaport
  • Aile bilgi formu
  • Fotoğraf
  • Kimlik fotokopisi
  • Uçak ve otel rezervasyonlarını gösteren belge
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Vize ücretinin yatırıldığını gösteren dekont

Aracı kurumlara yukarıda belirtilen evraklar teslim edildikten sonra işlemler kayda alınır. Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’ndan gelen onay durumuna göre vize doğrudan aracı kurumdan teslim alınabilir.

Kanada Vize İşlemleri İçin Ücret Ne Kadar?

Ücretler, alınacak olan vizenin türüne ve süresine göre değişebiliyor. Bu bakımdan ödenmesi gereken ücreti, direkt olarak aracı kurumdan öğrenmek gerekiyor. Kanada vizesi için ortalama 100 CAD (Kanada Doları) ödenir. Bahsettiğimiz bu ücret, direkt olarak Ankara’da bulunan Kanada Başkonsolosluğu hesabına online olarak yatırılır. Yapılan online ödemenin dekontunu mutlaka çıktı olarak almak ve başvuru merkezine teslim edilecek evrak dosyasına eklemek gerekir.

Kanada Vizesi Kaç Güne Çıkar?

Vize başvurularını kabul eden aracı kurumlar, Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’na tüm dosyayı iletir. Gerekli inceleme süresi minimum 15 gündür. Yoğunluk durumuna göre başvuru inceleme süresi 30 güne kadar uzayabiliyor. Başvurunun reddedilmesi durumunda, online olarak ödenen Kanada vize işlemleri için ücretler hiçbir şekilde iade edilmemektedir.