Kanada vize randevu işlemleri Kanada Konsolosluğunun resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Kanada Konsolosluğunun resmi sitesi ziyaret edildiğinde randevu işlemleri için belirtilen ilgili bölüme girmeli ve randevu işlemi için gerekli olan aşamalar yapılmalıdır.

Kanada Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Kanada Konsolosluğu eskiden vize başvurularında parmak izi istemiyordu, bu durum vize başvurusunda bulunurken Kanada vize randevusu alma gerekliliğini ortadan kaldırıyordu. Ancak Ağustos 2021 itibariyle Kanada Konsolosluğu vize başvurularında parmak izini zorunlu hale getirdi. Bu nedenle parmak izinin alınabilmesi için randevu almak şart oldu.

Kanada vize randevusu almak için ilk olarak VFS Global Kanada vize başvuru merkezinin web sitesi ziyaret edilmelidir. Ardından sitede bulunan Biyometri işlemlerim menüsüne tıklamalı ve ‘’Randevu Almak İçin Tıklayın’’ yazısının altında bulunan Ankara veya İstanbul seçeneklerinden birini seçip belirttiğimiz yazıya tıklanmalıdır. Daha önce VFS Global internet sitesinde bir kayıt bulunuyor ise tekrar kayıt yaptırmaya gerek yoktur. Ancak söz konusu kayıtların sadece 30 gün sitede muhafaza edildiğini belirtelim.

kanada bayrağı

Kanada Vizesi Randevu İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kanada vizesi randevu işleminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Randevu işlemi doğru yapılmadığı takdirde randevu alınamadığı gibi vize başvuru sürecinin de uzamasına neden olunabilir. İlk olarak randevu almadan önce gerekli başvuru evrakları eksiksiz biçimde tamamlanmalıdır. Kanada Konsolosluğu tarafından istenilen belgelerin herhangi birinin eksik veya yanlış olması başvurunun iptal edilmesine neden olabilir. Özellikle Kanada gibi gelişmiş ülkeler vize başvurularını dikkatle inceler ve hiçbir hatayı kabul etmez. Vize başvurunuzun reddedilmemesi için Kanada Konsolosluğu tarafından istenilen belgeler ve adımları eksiksiz uygulanmalıdır.

Kanada vize randevusu almak için VFS Global Kanada vize başvuru merkezinin sitesini kullanmak gerekir. VFS Global, Kanada tarafından yetkilendirilmiş münhasır hizmet sağlayıcısıdır. Bu nedenle randevu işlemini belirttiğimiz site üzerinden yapmak gerektiği unutulmamalıdır. Site ziyaret edildiğinde daha önce belirttiğimiz adımlar izlenmeli ve sitenin yönlendirmeleri eksiksiz uygulanmalıdır. Özellikle kişisel bilgiler girilen sayfaya gelindiğinde pasaportla uyumlu olacak şekilde bilgiler girilmelidir. Bilgiler pasaportta yazıldığı gibi olmasa dahi pasaportta ne yazıyorsa onu girmek gerekmektedir. Aksi halde vize randevu alma işlemi gerçekleşmeyecektir.

Kanada Vize Randevusu Ne Kadar Sürer?

Kanada vize randevusu online yapıldığı için oldukça kısa sürer diyebiliriz. Burada önemli olan randevu alınan tarihten sonra vize başvuru sürecinin başlamasıdır. Vize başvuru süreci tamamen Kanada Konsolosluğu inisiyatifindedir diyebiliriz. Ancak başvuru belgelerini eksiksiz tamamlamak, vize için gerekli koşulları karşılıyor olmak gibi durumlar vize başvuru sürecinin aksamadan tamamlanmasını sağlayabilir. Yine de vize türüne göre ve mensup olunan ülkenin uyruğuna göre vize başvuru sürecinin farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Vize başvurusunun onaylanması tamamen Kanada Konsolosluğunun elinde olduğundan başvuru sürecine titizlikle yaklaşmalı ve gereken özen gösterilmelidir. Aksi halde yapılan ufak bir hata nedeniyle vize başvurusu reddedilebilir.

Dileyenler için Kanada vize randevu işlemini VFS Global Kanada vize başvuru merkezi resmi sitesi aracılığıyla biz gerçekleştirebiliriz.