Kuzey Amerika kıtasında yer alan Kanada’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları aldıkları Kanada vizesi ile ülkeye rahat bir şekilde gidebilirler. Kanada ile Türkiye arasında vize anlaşması bulunmadığından tüm Türk vatandaşlarının vize alma zorunluluğu bulunmaktadır. Zorunluluk gereğinde Kanada’da bulunma amacına uygun olarak vizeye sahip olmaları gerekir.

Kanada vizesi çeşitleri ise şunlardır; transit vize, turistik vize, çalışma vizesi, aile birleşimi vizesi, aile ve akraba ziyareti vizesi, oturum izni vizesi, uzun süreli eğitim vizesi ve Kanada can plus vizesidir.

Kanada Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Kanada vize başvurusu resmi olarak Türkiye’de bulunan Kanada Konsolosluğu’na veya Kanada Büyükelçiliği’ne yapılabilir. Ayrıca başvurular için Kanada Cumhuriyeti tarafından vize işlem yetkisi verilen vize başvuru merkezleri de bulunur. Başvuru için bu merkezlerde tercih edilebilir. Başvuru merkezleri Kanada vize başvurularını kabul ederek Kanada Büyükelçiliği’ne evrakları gönderir ve büyükelçiliğin onay vermesiyle vizeleri başvuru sahiplerine teslim eder. Ancak başvuru merkezleriyle çalışmak istendiğinde yetkili olup olmadıkları araştırılmalıdır.

Kanada Vizesi Almak İçin Randevu Nasıl Alınır?

Kanada vizesi almak için başvuru yapacak olan kişilerin randevu almaları gerekir. Bu randevu evrakların teslim edileceği, parmak izinin verileceği bir randevudur. Kanada vize randevusu için başvuru sahipleri büyükelçilik ve konsolosluk iletişim numaralarını kullanabilirler. Bu numaralarla vize işlemlerine ulaşıp randevu alabilirler. Ayrıca randevu almak için konsolosluk ya da büyükelçiliğin internet sitelerinden yararlanabilirler.

Vize için randevu alan kişilerin aldıkları tarih ve saatte mutlaka randevuya katılmaları gerekir. Randevunun ertelenmesi mümkün olmadığından katılmamaları durumunda Kanada vizesi almak için tekrar randevu almaları gerekir. Ayrıca vize randevusu alan kişilerin mutlaka vize evraklarıyla birlikte randevuya katılmaları gerekir.

kanada bayrağı

Kanada’ya Vize İle Gitmek İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

Kuzey Amerika kıtasında bulunan Kanada’ya vize ile gitmek zorunda olan kişiler vize başvurularının işleme alınabilmesi ve onaylanması için evrak tesliminde bulunmalıdır. Bu evraklar konsolosluk, büyükelçilik veya yetkili vize merkezleri tarafından başvuru sahiplerine bildirilir. Bu sayede vize için gerekli evraklar randevu zamanına kadar hazırlanarak randevu esnasında teslim edilir.

Kanada vizesine başvuruda bulunan kişilerin hazırlamaları gereken evraklar şunlardır;

 • Vize başvuru formu (Form Türkçe olarak eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış olmalıdır.)
 • Pasaport (Pasaportun maksimum 10 yıl içerisinde alınmış olması zorunluluğu bulunur. Ayrıca vize için kullanılacak olan pasaportta iki boş sayfanın bulunması gerekmektedir.)
 • Biyometrik fotoğraf (Başvuru sahibine ait 2 adet biyometrik fotoğraf gereklidir. Bu fotoğraf beyaz arka fonda 35×45 mm ölçülerinde çekilmiş olmalıdır. Ayrıca kişinin yüzü net bir şekilde görünmelidir.)
 • Geçmişte kullanılan pasaportların fotokopileri
 • Kimlik fotokopisi (iki yönünde ve TC numarası belirli olmalıdır)
 • Uçak rezervasyonu (Kanada’ya yapılacak yolculuğun tarih ve saatinin yazması gerekir.)
 • Otel rezervasyonu (Kanada’da bulunulacak süre içerisinde kalınacak otele ait bilgiler yer almalıdır. Ailenin yanında kalınması durumunda adres bilgileri konaklama kanıtı olarak sunulabilir.)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Örnekte başvuru sahibi, anne, baba, eş ve çocuklara dair tüm bilgiler yer almalıdır.)
 • Finansal belgeler (Kanada’da bulunma sürecinde maddi ihtiyacın karşılanabileceği belgelenmelidir. Banka hesabında en az 7000 TL bulunduğuna dair belge sunulur.)
 • Vize ücreti makbuzu (Vize için talep edilen ücretin ödendiğini gösteren makbuz verilmelidir.)
 • Kanada için talep edilen vize dilekçesi
 • Kanada’da sponsor sayesinde kalınacaksa sponsor tarafından yazılan davet mektubu ve sponsorun maddi durumunu gösteren belgeler
 • Kişisel gelir belgeleri (Araç ruhsatı, kira geliri belgesi ve tapu belgeleri)
 • Çalışma durumu belgeleri (Çalışan kişinin iş durumunu gösteren evraklar, son 3 aylık maaş bordrosu, SGK giriş belgesi, çalışma izin belgesi)
 • Eğitim belgeleri (Eğitim vizesi başvurularında ise okula kabul belgesi, öğrencilik belgesi ve Türkiye’de okula devam edilmesi durumunda izin belgesi)

Kanada’ya vize alabilmek için bu evrakları hazırlayan kişiler evrakların güncel olmasına dikkat etmelidir. Ayrıca evraklarda yer alan bilgilerin benzerlik göstermesine özen göstermelidir. Aksi takdirde çelişkili bilgiler vize başvurusunun kabul edilmesini güçleştirir.

Kanada’ya Vize Almak İçin Taşınması Gereken Şartlar Nelerdir?

Kanada ülkesi Kanada’ya vize almak isteyen kişilerde bir takım şartların varlığını arar. Bu şartların taşınması durumunda başvuru hakkı ve vize başvurusunun onaylanması mümkün olur. Kişilerin Kanada’ya vize almak için taşımaları gereken şartlar şunlardır; düzenli gelirin olması, banka hesabında minimum 7000 TL bulunması, geliri olmayanların sponsoru bulunması, herhangi bir suçtan mahkumiyet almamış olması ve geçmişte vize ihlali yapmamış olması. Bu şartlar dışında başvurulan vize türüne bağlı olarak vize birimlerinin aradıkları şartlarda vardır.

Kanada İçin Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

Türk vatandaşlarının yaptıkları Kanada için vize başvurularının sonuçlanma süresi önemlidir. Çünkü bu süre dikkate alınarak başvurunun yapılması ve vizenin seyahatten önce alınabilmesi gerekir. Vize başvurularının sonuçlanma süresi 15-35 gün arasında değişir. Ayrıca sürenin konsoloslukların yoğunluğu ve başvuru sahibinin hangi ülke vatandaşı olmasına bağlı olarak değişiklik göstermesi mümkündür. Bu nedenle Kanada için vize almak isteyen kişilerin en az 30 gün öncesinden vize başvurusu yapmaları gerekir.

Kanada Vizesine Sahip Olmak İçin Ödenecek Ücretler

Kanada vizesine sahip olmak isteyenlerin vize başvuruları sırasında vize işlemleri için kendilerine bildirilen ücretleri ödemeleri gerekir. Bu ücretleri Kanada Konsolosluğu’na ait hesap numaraları üzerinden online olarak ödeyebilirler. Vizelerin ücretleri ise alınmak istenen Kanada vizesi türüne göre belirlenir. Ayrıca vizenin süresi de fiyat üzerinde etkilidir.

Kanada vizeleri için başvuru sahiplerinin ödemeleri gereken ücretler şunlardır;

 • Turistik vize ücreti 100 CAD
 • Ticari vize ücreti 100 CAD
 • Aile ve arkadaş ziyareti vize ücreti 100 CAD
 • Uzun süreli eğitim vizesi ücreti 150 CAD
 • Çalışma vizesi ücreti 155 CAD
 • Aile birleşimi vize ücreti 1050 CAD
 • Yabancı uyruklular için elektronik vize 7 CAD
 • Açık çalışma izni bedeli 100 CAD
 • Geçici oturum izni bedeli 200 CAD

Bu ücretlere ek olarak başvuru yapan kişiler, konsoloslukta parmak izi için talep edilen 85 CAD tutarındaki ücreti öderler. Aynı zamanda vize işlem ücretini de ödemeleri gerekir.

Kanada Vize Sonucunda Red Almak Mümkün Mü?

Kanada vize işlemleri sonucunda vize başvurusunun reddedilmesi mümkündür. Konsolosluk gibi yetkili kurumların yaptıkları inceleme sonrasında ret yanıtı vermiş olmaları mümkün olmaktadır. Vize başvurusunun neden ret edildiği başvuru sahibinin vermiş olduğu adrese bir mektupla gönderilir. Bu mektup İngilizce dilindedir ve vizenin neden onaylanmadığı yazar.

Ret mektubuna bağlı olarak başvuru sahiplerinin yanıta itiraz etme hakkı vardır. Ancak itiraz etme hakkını kullanmadan önce vize başvurusunun kabul edilmemesinde gerçekten bir hata olup olmadığına kesin olarak karar vermeleri gerekir. Ayrıca ret cevabı alındıktan sonra gerekli işlemleri tamamlayarak tekrar başvurmak ta mümkündür. Ret cevabı alan kişilerin Kanada vizeleri için ödedikleri Kanada vize başvuru ve işlem ücretlerini geri alamayacaklarını bilmeleri gerekir.

Kanada’ya Vizesiz Gidilebilir Mi?

Kanada’ya vizesiz olarak gitmek mümkündür. Bunun için Kanada’nın vize muafiyeti uyguladığı ülkelerin vatandaşı olmak gerekir. Vize muafiyeti bulunan ülke vatandaşlarının 6 ay süreyle ülkeye vizesiz giriş hakları vardır. Kanada’nın vize muafiyeti uyguladığı ülkeler şunlardır; Barbados, Andora, Bahamalar, Brezilya, Avustralya, Şili, Güney Kore, Hong Kong, İsviçre, Brunei, Meksika, Tayvan, Vatikan, ABD, Yeni Zelanda, Singapur, Norveç, San Marino, İzlanda, Japonya vs. Kanada aynı zamanda AB vatandaşlarına da vizesiz giriş imkanı sağlar. Ancak Türk vatandaşlarının Kanada vizesi için muafiyet hakkı yoktur.