Ülkeye yapılacak olan seyahatlerde umumi (bordo) pasaporta sahip olanları Letonya vize başvurusu yapmaları gereklidir. Diğer pasaport türlerinden herhangi birine sahip olanlar ise 180 günlük süre içerisinde 90 günü geçmemek koşuluyla yapacakları seyahatlerde vizeden muaf olurlar.

Letonya Vize Başvurusu Yapılırken Gerekli Belgeler

Yapılacak seyahatin nedeni ve alınacak vize türüne karar verildikten sonra istenilen belgeler hazırlanır.

Genel olarak vize başvurusu sırasında;

  • Vize başvuru formu (online olarak eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır)
  • Pasaport (10 yıldan eski olmamalı ve en az 6 ay geçerlilik süresi olmalı)
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Seyahat bilgilerini gösteren belgeler (ulaşım ve konaklama belgeleri)
  • Seyahat sağlık sigortası (en az 30.000 Euro teminatlı)
  • Banka hesap dökümü (ıslak imzalı ve kaşeli olması gereklidir. Kısa süreli yapılacak seyahatlerde hesapta var olan bakiye en az 5.000 TL olmalıdır.) istenilen belgelerdir.

Vize türlerine göre Letonya vize başvurusu sırasında istenilen belgeler farklılık gösterebilir.

letonya bayrağı

Vize Türleri

Letonya’ya yapılacak seyahatlerin sürelerine ve seyahatin amacına göre vize türleri de değişiklik gösterir. Bu vize türleri kısa ve uzun süreli, turistik, ticari, ziyaret, öğrenci, Erasmus, kültürel faaliyet ve çalışma vizesidir.

Letonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gerekli belgeler tamamlandıktan sonra vize için gerekli olan harç belgesinin yatırıldığını gösteren dekont ile birlikte Letonya Konsolosluğu’na başvuruda bulunulur. Başvuruların şahsen yapılması zorunluluğu yoktur. Bu nedenle yetki sahibi vize merkezleri aracılığıyla da vize başvurusu yapılabilir.

Letonya Vize Başvurusu Ücreti

Turistik, ticari, ziyaret ve transit vize almak isteyen kişilerin 60 Euro, 6-12 yaş arasındaki çocuklar içinse 35 Euro vize ücreti ödenmesi gerekir.

Vize Kaç Günde Çıkar?

Tüm evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesinden sonra yapılan değerlendirmeler sonucu vize yaklaşık 10 iş günü içerisinde verilmektedir. Seyahat planlarında herhangi bir aksaklık yaşanmaması için planlanan seyahat tarihinde en az 20 gün önce Letonya vize başvuru adımı atılabilir.

Vize Reddi

Letonya tarafından vize reddi almamak için hazırlanan Letonya vize evrakları eksiksiz ve doğru şekilde beyan edilmiş olmalıdır. Eğer vize reddi alınmışsa bu duruma itiraz etme hakkı vardır. Vize reddini beyan eden bildiri kişiye iletildikten sonra 4 hafta içinde redde itiraz edilebilir. Letonya vize başvurusu için yapılması gerekenleri sizin için deneyimli kadromuzla biz yapabiliriz.