Letonya ülkesine yapılacak olan seyahatlerde ülkenin konsolosluğu tarafından Letonya vize işlemleri sonucunda kişilerden vize beklenmektedir. Vize işlemleri Letonya Konsolosluğu’nun belirlemiş olduğu birtakım evrakları toparlama sürecinden oluşmaktadır. Bu evrakların listesine ülkenin Konsolosluğuna yapılacak olan başvurularda ulaşılabilir ya da vize işlemleri hizmeti sunan firmalardan temin edilebilir. Letonya vize işlemleri bilindiği üzere randevu esasına dayalı olarak yapılmaktadır. Bu nedenle ülkeye yapılacak olan gezilerden ortalama bir ay öncesi baz alınarak vize randevusu oluşturmak sağlıklı olacaktır.

Letonya Vize İşlemleri İle Vize Nasıl Alınır?

Letonya konsolosluğu tarafından belirlenen koşullara göre Türk vatandaşları Letonya vize işlemleri başvurusu yapmak zorundadırlar. 180 günle sınırlandırılmış olan kısa süreli vizeler alınmak istenirse eğer vize işlemleri başvurusunda seyahatin türü, amacı net şekilde belirtilmelidir. Schengen vizesi olarak gerçekleşecek kısa süreli geziler için vize başvurularında son 5 yıl içinde parmak izi kaydını yetkililerle paylaşan kişiler başvuru sırasında konsolosluğa gitmeyebilirler. Böyle bir zorunlulukları yoktur. Bu anlamda profesyonel hizmet veren firmalar aracılığıyla başvuruda bulunabilirler.

letonya bayrağı

Letonya Vizesi İle İlgili Genel Bilgiler

Letonya’ya yapılacak olan her türlü seyahatlerde seyahatin türüne uygun olan vizenin alınması gereklidir. Letonya vize işlemleri konsolosluklardan randevu alınarak kolaylıkla yapılabilir. Vize randevusu oluşturduktan sonra vize için gerekli evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Evraklarda herhangi bir pürüz olmaması halinde vize işlemleri kısa sürede olumlu sonuçlanacaktır. Letonya ülkesine yapılacak olan seyahatlerde hususi ve hizmet pasaportuna sahip kişilerle Diplomatik pasaport sahipleri bu vizeden 180 gün boyunca muaf tutulacaktır. Ancak bu sürenin sonunda vize işlemleri ile başvuruda bulunmaları gereklidir.

Letonya Vizesi Kaç Günde Çıkabilir?

Letonya vizesi için yapılan başvurular konsolosluk tarafından belirlenen evraklarda herhangi bir pürüz yaşanmaması durumunda yaklaşık 7 ile 10 gün arasında sonuçlanmaktadır.

Fakat bu başvurularda:

  • Konsoloslukların yoğunluk durumu
  • Konsoloslukların tatil ve izin günleri

Gibi durumların yaşanması olası olduğundan seyahat tarihinizden yaklaşık 30 ile 45 gün öncesinden vize başvurusunda bulunulması yararlı olacaktır.

Letonya Vize Ücretleri

Ülkenin konsolosluğu tarafından belirlenen kriterlere göre vize ücretleri her yıl güncellenmektedir. Dolayısıyla güncel evrak listesine ve vize ücretlerine bizim gibi Letonya vize işlemleri yapan firmalardan ulaşılabilir.