Seyahat etmeyi seven ya da bir takım sebeplerle Letonya’ya seyahat etmesi gereken kişiler Letonya vize randevu alımını gerçekleştirmek durumundadırlar. Bu ülkeden vize alabilmek için Konsolosluklardan randevu oluşturulması zorunlu hale gelmiştir. Birçok ülke aralarında Letonya da dahil olmak üzere Türk vatandaşlarından vize talebinde bulunmaktadırlar. Bu nedenle bu ülkeye yapılacak olan her türlü seyahatlerde seyahat türüne uygun olan vizelerin alınması zorunludur.

Letonya Vize Randevu Alımı Zorunlu Mu?

Türkiye’den Letonya’ya gitmek isteyen vatandaşlar vize alabilmek için Letonya vize randevu alımyla yükümlüdür. Bu vizenin alınabilmesi için ülkenin konsolosluğuna yapılan başvuru sonucunda yetkili kişiler tarafından randevu oluşturulur. Bu randevu alma işlemleri kişinin konsolosluklara şahsen başvuru yapması şeklinde olabileceği gibi aynı zamanda yetkili turizm firmaları tarafından da yapılabilmektedir. Randevu alınmadan hiçbir şekilde vize alma işlemleri yapılamayacaktır. Bu nedenle seyahat tarihinden ortalama bir ay önceden vize randevusu oluşturmak yararlı olacaktır. Ne kadar erken randevu oluşturulursa vize o kadar erken onaylanacak ve seyahat planında aksaklıklar oluşmayacaktır.

letonya bayrağı

Letonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Letonya vizesi alabilmek için ilk yapılması gereken işlem hiç kuşkusuz Letonya vize randevusu oluşturmak olmalıdır. Ancak bu şekilde vize işlemleri yapılabilmektedir. Dolayısıyla erken randevu oluşturmak vizenin kısa sürede onay alması için oldukça önemlidir.

Letonya vize işlemleri ortalama olarak:

  • Tüm vize evraklarının pürüz olmaması halinde
  • Vize evrak dosyasının eksiksiz şekilde Letonya Büyükelçiliğine teslimi halinde

10 gün içinde olumlu sonuçlanacaktır. Konsolosluklarda yaşanabilecek her türlü aksaklık ve tatil günleri düşünüldüğünde vize için seyahat tarihinden ortalama 1 ay veya 45 gün öncesinden vize başvurusu yapmak sağlıklı olacaktır.

Letonya Vize Başvuru Formu

Letonya’ya yapılacak olan seyahat öncesinde Letonya vize randevu alma adımı oldukça önemli olup, aynı zamanda evrak dosyasında yer alan Letonya vize başvurusu için form da eksiksiz doldurulmalıdır. Bu başvuru formunda seyahatin süresi, seyahatin nedeni ve konaklama izni talep belgeleri yer alabilir.

Letonya Vize Ücreti

Letonya vize ücretleri Letonya konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Ülkeye seyahat edecek olan kişilerin yaş aralığı da ücretlerde etkendir. Bizler Dijital Vize olarak Letonya vize randevu alımında her zaman yanınızdayız.