Kuzey Avrupa topraklarında yer alan Letonya Cumhuriyeti’ne Türk vatandaşlarının seyahat etmeleri için Letonya vize onayı alınması gerekmektedir. Vizenin nereden ve nasıl alınacağı, vize ücretleri ve vize belgelerine dair tüm gerekli olan detaylar aşağıda sizler için açıklandı;

Letonya Vize Zorunluluğu

Letonya vize işlemleri seyahat planlayan kişilerin durumlarına bağlı olarak başlatılabilir. Letonya’ya ziyaret etmeyi planlayan kişi bordo pasaporta sahipse eğer vize zorunluluğu vardır ve kısa süreli ya da uzun süreli ziyaretleri için vize başvurusunda bulunulması gerekir. Ancak hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaportu olan kişilerin belirli bir süre için vize almadan Letonya’ya gitmeleri mümkündür. Bu süre ise 6 ay (180 gün) içerisinde 3 ay(90 gün) şeklindedir.

Letonya Vizesi Nasıl Alınır?

Letonya vizesi verme yetkisi Letonya Ankara Büyükelçiliği’ndedir. Ancak kısa süreli olan vizeler için başvuracak kişiler büyükelçiliğe direkt başvuru yapamazlar. Bunun için büyükelçiliğin yetkilendirdiği vize merkezlerine başvurabilirler. Başvuru merkezleri vize başvurularını kabul eder ve işlemlerin tamamlanmasını sağlar. Ancak vize için onay yetkisini büyükelçiliğe devreder. Vizeyi alabilmek için Türk vatandaşlarının vize başvuru merkezine başvurması ve vizenin sonuçlanması için gerekli süre kadar beklemesi gerekir.

letonya bayrağı

Letonya Vize Onayı İçin Başvuru Kaç Gün İçerisinde Sonuçlanır?

Letonya’ya gidiş için vize başvurusunda bulunan kişiler yaptıkları başvurunun sonucu açıklanmadan ziyaret gerçekleştiremezler. Letonya vize onayı için başvurular Letonya Büyükelçiliği’ne gönderilen evrakların incelenme süresi bittiğinde sonuçlandırılır. Bu süre 10 iş günü veya daha fazla olabilir. İşlemler sonuçlandığında başvuru sahiplerine pasaportları geri gönderilir ve başvuru sonucu bildirilir. Bu sayede olumlu yanıt alanlar Letonya seyahatine başlayabilirler.

Letonya Vizesi Almak İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Letonya vizesi alacak kişilerden vize merkezleri ve büyükelçilik vize belgeleri ister. Bu belgeler sayesinde başvuruda bulunan kişinin Letonya’ya gitmeye uygun olup olmadığı anlaşılır. Bu belgelerin incelenmesiyle başvuru sonuçlanır.

Letonya için istenilen vize belgeleri;

 • Letonya için vize başvuru formu
 • Fotoğraf
 • Ulaşım-konaklama belgeleri
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Seyahat gideri (banka hesap dökümü)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçüklerde)

Başvuru formu online olarak doldurulduktan sonra çıktı alınarak imza atılır. Ayrıca formda yer alan tarihin güncel olması gerekir. Form dışındaki belgelerinde güncel ve başvuru yapan kişiye ait gerçek bilgileri içermesi gerekir.

Letonya Vize Ücreti 2021

Letonya için vize ücretleri 2021 yılı için güncellenmiştir. Güncel vize ücretleri 105 Euro olarak belirlenmiştir. Bu ücret kısa süreli vizeler için yapılan başvurularda ödenen vize harç ücretidir. Başvuru merkezleri üzerinden yapılan başvurularda işlem ücretinin de ödenmesi gerekir. Ayrıca işlemlerinin sorunsuz gerçekleşmesi adına danışmanlık alanlar danışmanlık ücreti ödemesi de yaparlar.

Letonya Kısa Süreli Vize Çeşitleri

Letonya için alınabilecek vizeler kısa süreli vizeler ve uzun süreli vizeler olmak üzere iki grupta bulunur. Kısa süreli vizeler turistik, aile ve arkadaş ziyareti, kültürel, ticari, sportif etkinlik ve konferans vizesidir. Bu vizelerdeki gereklilikler göz önüne alınarak işlemler yapılır. Ayrıca 90 güne kadar olan kısa süreli ziyaretler schengen vizesi kapsamında değerlendirilir.

Letonya Vizesi İçin Yapılan Başvurularda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Letonya’ya vize başvurusunda bulunacak kişilerin başvuru öncesi ve başvuru esnasında birtakım konularda dikkatli olmaları gerekir.

Vatandaşların vize başvurusunda dikkat etmesi gerekenler şunlardır;

 • Vize için kullanılacak pasaportta yırtık ve yıpranmışlık olmamalıdır.
 • Pasaportun geçerlilik süresinin en az 1 yıl olmasına özen gösterilmelidir.
 • Başvuru belgeleri eksik olmadan teslim edilmelidir.
 • Başvuru belgelerinde yanlış beyana yer verilmemelidir.
 • Gelir beyanı doğru verilmelidir.
 • Belgelerin güncel olmasına dikkat edilmelidir.
 • Vize için gereken ücret ödenmelidir.

Bu konularda dikkatli davranan kişiler belgelerini zamanında teslim ettiklerinde Letonya vizesi için onay almama ihtimalleri daha düşük olur.