İçindekiler

Kuzey Avrupa topraklarında yer alan Letonya Cumhuriyeti’ne Türk vatandaşlarının seyahat etmeleri için Letonya vizesi onayı alınması gerekmektedir. Vizenin nereden ve nasıl alınacağı, vize ücretleri ve vize belgelerine dair tüm gerekli olan detaylar aşağıda sizler için açıklandı;

Letonya Vizesi Zorunluluğu

Letonya vizesi işlemleri seyahat planlayan kişilerin durumlarına bağlı olarak başlatılabilir. Letonya’ya ziyaret etmeyi planlayan kişi bordo pasaporta sahipse eğer vize zorunluluğu vardır ve kısa süreli ya da uzun süreli ziyaretleri için vize başvurusunda bulunulması gerekir. Ancak hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaportu olan kişilerin belirli bir süre için vize almadan Letonya’ya gitmeleri mümkündür. Bu süre ise 6 ay (180 gün) içerisinde 3 ay(90 gün) şeklindedir.

Letonya Vizesi Nasıl Alınır?

Letonya vizesi verme yetkisi Letonya Ankara Büyükelçiliği’ndedir. Ancak kısa süreli olan vizeler için başvuracak kişiler büyükelçiliğe direkt başvuru yapamazlar. Bunun için büyükelçiliğin yetkilendirdiği vize merkezlerine başvurabilirler. Başvuru merkezleri vize başvurularını kabul eder ve işlemlerin tamamlanmasını sağlar. Ancak vize için onay yetkisini büyükelçiliğe devreder. Vizeyi alabilmek için Türk vatandaşlarının vize başvuru merkezine başvurması ve vizenin sonuçlanması için gerekli süre kadar beklemesi gerekir.

letonya bayrağı

Letonya Vize Onayı İçin Başvuru Kaç Gün İçerisinde Sonuçlanır?

Letonya’ya gidiş için vize başvurusunda bulunan kişiler yaptıkları başvurunun sonucu açıklanmadan ziyaret gerçekleştiremezler. Letonya vizesi onayı için başvurular Letonya Büyükelçiliği’ne gönderilen evrakların incelenme süresi bittiğinde sonuçlandırılır. Bu süre 10 iş günü veya daha fazla olabilir. İşlemler sonuçlandığında başvuru sahiplerine pasaportları geri gönderilir ve başvuru sonucu bildirilir. Bu sayede olumlu yanıt alanlar Letonya seyahatine başlayabilirler.

Letonya Vizesi Almak İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Letonya vizesi alacak kişilerden vize merkezleri ve büyükelçilik vize belgeleri ister. Bu belgeler sayesinde başvuruda bulunan kişinin Letonya’ya gitmeye uygun olup olmadığı anlaşılır. Bu belgelerin incelenmesiyle başvuru sonuçlanır.

Letonya için istenilen vize belgeleri;

Başvuru formu online olarak doldurulduktan sonra çıktı alınarak imza atılır. Ayrıca formda yer alan tarihin güncel olması gerekir. Form dışındaki belgelerinde güncel ve başvuru yapan kişiye ait gerçek bilgileri içermesi gerekir.

Letonya Vizesi Başvurusu: İşlemler, Süreç ve Gerekli Evraklar

Letonya Vize Başvuru Formu ve Süreci

Başvuru formunu doldurarak ilk adımı atın

Letonya vizesi almak isteyenler, öncelikle Letonya vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalıdır. Başvuru formu, Letonya’nın resmi konsolosluk web sitesinden veya başvuru merkezlerinden temin edilebilir. Formda, kişisel bilgiler, seyahat planı ve diğer önemli detaylar yer almalıdır.

Letonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Letonya vize başvurunuzun sonuçlanma süresi

Letonya vizesi başvuruları, genellikle 7 ila 15 gün arasında sonuçlanır. Ancak, yoğun dönemlerde veya başvuruda eksik evrak bulunması durumunda süreç uzayabilir. Bu nedenle, seyahatten en az 1 ay önce başvuru yapılması önerilir.

Letonya Vize İçin Gerekli Evraklar

Letonya vizesi başvurusunda bulunurken hazırlamanız gereken belgeler

Belirtilen evrakların eksiksiz ve güncel olması, başvurunuzun olumlu sonuçlanma ihtimalini artırır. Ayrıca, evrakların İngilizce veya Letonca olarak sunulması gerekmektedir. Başvuru sürecinde istenebilecek ek belgelere de hazırlıklı olmakta fayda vardır.

Latvia Vize Başvurusu İçin Önemli İpuçları

Başvuru sürecinde dikkat edilmesi gerekenler

  1. Letonya vizesi başvurusu yaparken seyahat tarihlerinizi göz önünde bulundurarak başvuru süresine dikkat edin.
  2. Belgelerinizi eksiksiz ve güncel olarak sunun, bu başvurunuzun hızlı ve olumlu sonuçlanmasını sağlayacaktır.
  3. Seyahat sağlık sigortası yaptırarak, Letonya’da gerçekleşebilecek olası sağlık sorunlarına karşı önlem alın.
  4. Letonya vizesi almak istediğinizde, başvurunuzu Letonya’nın resmi konsoloslukları veya akredite başvuru merkezlerine yapın.
  5. Letonya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Schengen vizesi alarak, Schengen bölgesindeki diğer ülkelere de seyahat edebilirler. Bu nedenle, başvuru sürecinde Schengen vize prosedürlerini de göz önünde bulundurmalısınız.

Letonya vize başvurusu sürecini başarıyla tamamlamak için dikkat etmeniz gereken tüm detayları ve ipuçlarını bu makalede bulabilirsiniz. Başvurunuzu eksiksiz ve doğru bir şekilde gerçekleştirerek, Letonya seyahatinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Letonya Vizesi Ücreti 2023

Letonya için vize ücretleri 2021 yılı için güncellenmiştir. Güncel vize ücretleri 105 Euro olarak belirlenmiştir. Bu ücret kısa süreli vizeler için yapılan başvurularda ödenen vize harç ücretidir. Başvuru merkezleri üzerinden yapılan başvurularda işlem ücretinin de ödenmesi gerekir. Ayrıca işlemlerinin sorunsuz gerçekleşmesi adına danışmanlık alanlar danışmanlık ücreti ödemesi de yaparlar.

Letonya Kısa Süreli Vize Çeşitleri

Letonya için alınabilecek vizeler kısa süreli vizeler ve uzun süreli vizeler olmak üzere iki grupta bulunur. Kısa süreli vizeler turistik, aile ve arkadaş ziyareti, kültürel, ticari, sportif etkinlik ve konferans vizesidir. Bu vizelerdeki gereklilikler göz önüne alınarak işlemler yapılır. Ayrıca 90 güne kadar olan kısa süreli ziyaretler schengen vizesi kapsamında değerlendirilir.

Letonya Vizesi İçin Yapılan Başvurularda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Letonya’ya vize başvurusunda bulunacak kişilerin başvuru öncesi ve başvuru esnasında birtakım konularda dikkatli olmaları gerekir.

Vatandaşların vize başvurusunda dikkat etmesi gerekenler şunlardır;

Bu konularda dikkatli davranan kişiler belgelerini zamanında teslim ettiklerinde Letonya vizesi için onay almama ihtimalleri daha düşük olur.

Ülkeye yapılacak olan seyahatlerde umumi (bordo) pasaporta sahip olanları Letonya vize başvurusu yapmaları gereklidir. Diğer pasaport türlerinden herhangi birine sahip olanlar ise 180 günlük süre içerisinde 90 günü geçmemek koşuluyla yapacakları seyahatlerde vizeden muaf olurlar.

Letonya Vizesi Başvurusu Yapılırken Gerekli Belgeler

Yapılacak seyahatin nedeni ve alınacak vize türüne karar verildikten sonra istenilen belgeler hazırlanır.

Genel olarak vize başvurusu sırasında;

Vize türlerine göre Letonya vize başvurusu sırasında istenilen belgeler farklılık gösterebilir.

Vize Türleri

Letonya’ya yapılacak seyahatlerin sürelerine ve seyahatin amacına göre vize türleri de değişiklik gösterir. Bu vize türleri kısa ve uzun süreli, turistik, ticari, ziyaret, öğrenci, Erasmus, kültürel faaliyet ve çalışma vizesidir.

Letonya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gerekli belgeler tamamlandıktan sonra vize için gerekli olan harç belgesinin yatırıldığını gösteren dekont ile birlikte Letonya Konsolosluğu’na başvuruda bulunulur. Başvuruların şahsen yapılması zorunluluğu yoktur. Bu nedenle yetki sahibi vize merkezleri aracılığıyla da vize başvurusu yapılabilir.

Letonya Vize Başvurusu Ücreti

Turistik, ticari, ziyaret ve transit vize almak isteyen kişilerin 60 Euro, 6-12 yaş arasındaki çocuklar içinse 35 Euro vize ücreti ödenmesi gerekir.

Vize Kaç Günde Çıkar?

Tüm evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesinden sonra yapılan değerlendirmeler sonucu vize yaklaşık 10 iş günü içerisinde verilmektedir. Seyahat planlarında herhangi bir aksaklık yaşanmaması için planlanan seyahat tarihinde en az 20 gün önce Letonya vizesi başvuru adımı atılabilir.

Vize Reddi

Letonya tarafından vize reddi almamak için hazırlanan Letonya vize evrakları eksiksiz ve doğru şekilde beyan edilmiş olmalıdır. Eğer vize reddi alınmışsa bu duruma itiraz etme hakkı vardır. Vize reddini beyan eden bildiri kişiye iletildikten sonra 4 hafta içinde redde itiraz edilebilir. Letonya vize başvurusu için yapılması gerekenleri sizin için deneyimli kadromuzla biz yapabiliriz.

Seyahat etmeyi seven ya da bir takım sebeplerle Letonya’ya seyahat etmesi gereken kişiler Letonya vize randevu alımını gerçekleştirmek durumundadırlar. Bu ülkeden vize alabilmek için Konsolosluklardan randevu oluşturulması zorunlu hale gelmiştir. Birçok ülke aralarında Letonya da dahil olmak üzere Türk vatandaşlarından vize talebinde bulunmaktadırlar. Bu nedenle bu ülkeye yapılacak olan her türlü seyahatlerde seyahat türüne uygun olan vizelerin alınması zorunludur.

Letonya Vizesi Randevu Alımı Zorunlu Mu?

Türkiye’den Letonya’ya gitmek isteyen vatandaşlar vize alabilmek için Letonya vize randevu alımıyla yükümlüdür. Bu vizenin alınabilmesi için ülkenin konsolosluğuna yapılan başvuru sonucunda yetkili kişiler tarafından randevu oluşturulur. Bu randevu alma işlemleri kişinin konsolosluklara şahsen başvuru yapması şeklinde olabileceği gibi aynı zamanda yetkili turizm firmaları tarafından da yapılabilmektedir. Randevu alınmadan hiçbir şekilde vize alma işlemleri yapılamayacaktır. Bu nedenle seyahat tarihinden ortalama bir ay önceden vize randevusu oluşturmak yararlı olacaktır. Ne kadar erken randevu oluşturulursa vize o kadar erken onaylanacak ve seyahat planında aksaklıklar oluşmayacaktır.

Letonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Letonya vizesi alabilmek için ilk yapılması gereken işlem hiç kuşkusuz Letonya vize randevusu oluşturmak olmalıdır. Ancak bu şekilde vize işlemleri yapılabilmektedir. Dolayısıyla erken randevu oluşturmak vizenin kısa sürede onay alması için oldukça önemlidir.

Letonya vize işlemleri ortalama olarak:

10 gün içinde olumlu sonuçlanacaktır. Konsolosluklarda yaşanabilecek her türlü aksaklık ve tatil günleri düşünüldüğünde vize için seyahat tarihinden ortalama 1 ay veya 45 gün öncesinden vize başvurusu yapmak sağlıklı olacaktır.

Letonya Vizesi Başvuru Formu

Letonya’ya yapılacak olan seyahat öncesinde Letonya vize randevu alma adımı oldukça önemli olup, aynı zamanda evrak dosyasında yer alan Letonya vize başvurusu için form da eksiksiz doldurulmalıdır. Bu başvuru formunda seyahatin süresi, seyahatin nedeni ve konaklama izni talep belgeleri yer alabilir.

Letonya Vizesi Ücreti

Letonya vize ücretleri Letonya konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Ülkeye seyahat edecek olan kişilerin yaş aralığı da ücretlerde etkendir. Bizler Dijital Vize olarak Letonya vize randevu alımında her zaman yanınızdayız.

Letonya ülkesine yapılacak olan seyahatlerde ülkenin konsolosluğu tarafından Letonya vize işlemleri sonucunda kişilerden vize beklenmektedir. Vize işlemleri Letonya Konsolosluğu’nun belirlemiş olduğu birtakım evrakları toparlama sürecinden oluşmaktadır. Bu evrakların listesine ülkenin Konsolosluğuna yapılacak olan başvurularda ulaşılabilir ya da vize işlemleri hizmeti sunan firmalardan temin edilebilir. Letonya vize işlemleri bilindiği üzere randevu esasına dayalı olarak yapılmaktadır. Bu nedenle ülkeye yapılacak olan gezilerden ortalama bir ay öncesi baz alınarak vize randevusu oluşturmak sağlıklı olacaktır.

Letonya Vize İşlemleri İle Vize Nasıl Alınır?

Letonya konsolosluğu tarafından belirlenen koşullara göre Türk vatandaşları Letonya vize işlemleri başvurusu yapmak zorundadırlar. 180 günle sınırlandırılmış olan kısa süreli vizeler alınmak istenirse eğer vize işlemleri başvurusunda seyahatin türü, amacı net şekilde belirtilmelidir. Schengen vizesi olarak gerçekleşecek kısa süreli geziler için vize başvurularında son 5 yıl içinde parmak izi kaydını yetkililerle paylaşan kişiler başvuru sırasında konsolosluğa gitmeyebilirler. Böyle bir zorunlulukları yoktur. Bu anlamda profesyonel hizmet veren firmalar aracılığıyla başvuruda bulunabilirler.

Letonya Vizesi İle İlgili Genel Bilgiler

Letonya’ya yapılacak olan her türlü seyahatlerde seyahatin türüne uygun olan vizenin alınması gereklidir. Letonya vize işlemleri konsolosluklardan randevu alınarak kolaylıkla yapılabilir. Vize randevusu oluşturduktan sonra vize için gerekli evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Evraklarda herhangi bir pürüz olmaması halinde vize işlemleri kısa sürede olumlu sonuçlanacaktır. Letonya ülkesine yapılacak olan seyahatlerde hususi ve hizmet pasaportuna sahip kişilerle Diplomatik pasaport sahipleri bu vizeden 180 gün boyunca muaf tutulacaktır. Ancak bu sürenin sonunda vize işlemleri ile başvuruda bulunmaları gereklidir.

Letonya Vizesi Kaç Günde Çıkabilir?

Letonya vizesi için yapılan başvurular konsolosluk tarafından belirlenen evraklarda herhangi bir pürüz yaşanmaması durumunda yaklaşık 7 ile 10 gün arasında sonuçlanmaktadır.

Fakat bu başvurularda:

Gibi durumların yaşanması olası olduğundan seyahat tarihinizden yaklaşık 30 ile 45 gün öncesinden vize başvurusunda bulunulması yararlı olacaktır.

Letonya Vize Ücretleri

Ülkenin konsolosluğu tarafından belirlenen kriterlere göre vize ücretleri her yıl güncellenmektedir. Dolayısıyla güncel evrak listesine ve vize ücretlerine bizim gibi Letonya vize işlemleri yapan firmalardan ulaşılabilir.

Letonya vize evrakları başvurulması kararlaştırılan vize türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Başvuru evrakları arasında standart bir takım belgeler yer alsa da vize türüne göre evrakların çeşitlilik oluşturabileceği söylenebilir. Bu nedenle seyahat etme nedeninin hangi vize türü içerisinde olduğu öğrenilmelidir.

Letonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Letonya vizesi için gerekli evraklar kısa süreli seyahatlerde farklı, uzun süreli vize türlerine başvururken farklıdır.

Standart olarak Letonya vizesi için gerekli evraklar şöyledir;

Belirtilen evraklar standarttır, bu nedenle söz konusu evraklar hangi vize türüne başvurulursa başvurulsun karşılanmalıdır.

Letonya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Letonya vizesi için gerekli belgeler vize türüne göre değiştiğinden hangi vize türüne başvurulması gerektiğini tespit etmek şarttır. Toplanılan vize evrakları başvurulan vize türünü kapsamaması durumunda vize başvurusu reddedilecektir ve vize başvuru ücreti yanacaktır. Bu nedenle başvuru evrakları toplanırken son derece dikkatli olunmalıdır.

Letonya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ticari amaçla Letonya’ya seyahat etmek istenildiğinde Letonya ticari vizesine başvurulmalıdır. Ticari vize için gerekli görülen evraklar Letonya konsolosluğu tarafından belirlenmiştir.

Letonya ticari vize evrakları şöyledir;

Bağkur hizmet dökümü, A4 hizmet dökümü ve 4B hizmet dökümü belgeleri e-devlet üzerinden temin edilebilmektedir.

Letonya Vizesi Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Letonya’ya seyahat etmek için vize başvurusunda bulunulduğunda başvurunun işleme alınabilmesi için Letonya vize başvuru ücretini ödemek şarttır. Başvuru ücretinin ödenmesi ardından Letonya konsolosluğu yetkilileri gerekli incelemeleri gerçekleştirecektir. Söz konusu süreç vize türüne ve uyruğunuza bağlı olarak değişiyor olsa da ortalama 10 ile 15 gün içinde tamamlanmaktadır. Letonya vizesi için gerekli belgeler belirtilen şekilde ve eksiksiz biçimde teslim edildiğinde büyük olasılıkla vize başvurusu onaylanacaktır. Yine de başvuru sürecinin değerlendirme yetkilerinin tümüyle Letonya konsolosluğunun elinde olduğu unutulmamalıdır. Başvurunun reddedilme ihtimali her zaman vardır.

Call Now ButtonHemen Ara