Lihtenştayn prensliği umuma mahsus pasaportu olan Türk vatandaşlarına Lihtenştayn vize zorunluluğu getirmiştir. Bu zorunluluk sebebiyle 90 günden uzun veya kısa süreli ziyaretler için vatandaşların Lihtenştayn vize onayı almaları şarttır. Umuma mahsus pasaport dışında pasaportu olan kişilerinse 3 ay (90 gün) süreli ziyaretlerinde vize almalarına gerek yoktur.

Lihtenştayn Vizesi İçin İşlemler

Lihtenştayn vizesi için yapılan işlemler alınması gereken vize türüne bağlı olarak başlatılır. Kısa süreli vizelerde konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize servislerine başvuru yapılır. Uzun süreli vizelerde ise konsolosluk tercih edilir. Ancak vize servisinden yararlanılsa dahi vize verme yetkisi konsolosluklardadır. Vize verme yetkisi Lihtenştayn adına İsviçre Konsolosluğu tarafında bulunmaktadır.

Vize işlemleri başvuru formunun doldurulmasıyla başlar. Sonrasında vize için gerekli randevu hazırlanır. Lihtenştayn vizesi için gerekli olan evraklar hazırlanır. Vize servisi veya konsolosluğa evraklar randevu zamanında teslim edilir. Ayrıca konsolosluklara parmak izi kaydı yaptırılması gerekir. Bu işlemlerin tamamı gerçekleştirildiğinde vize başvurusu tamamlanır.

Lihtenştayn Vize Çeşitleri Nelerdir?

Vatandaşlar Lihtenştayn seyahati için seyahat amacını, planını ve süresini kapsayan farklı vizeleri alabilirler. Hangi vizenin alınması gerektiği seyahat detaylarına göre anlaşılabilir. Lihtenştayn vize alımı yapmak isteyenler D tipi (uzun süreli) C tipi (kısa süreli) vizelerden yararlanabilirler.

D tipi vizeler; oturum vizesi, aile birleşimi vizesi, çalışma vizesi ve eğitim vizesidir. Bu vizeler 90 günden uzun süreli olarak Lihtenştayn’da bulunma durumunda alınabilecek vizelerdir.

C tipi vizeler; aile ve akraba ziyareti vizesi, turistik vize ve ticari vizedir. Bu vizeler ise 90 günü aşmayan ziyaretler için alınır. C tipi vizeler kısa süreli olmalarından dolayı Schengen vize gerekliliklerine uygun şekilde düzenlenir.

lihtenstayn bayrağı

Lihtenştayn Schengen Vizesi Başvuru Evrakları

Lihtenştayn Schengen vizesi almak isteyenlerin başvurularını tamamlayabilmeleri için başvuru evrakı toplamaları ve vize merkezlerine bu evrakları vermeleri gerekir. Bu evrakların vizenin verilmesinde etkisi büyüktür. Çünkü evraklara bakılarak Lihtenştayn’a gitmek için uygun olunup olunmadığı anlaşılır.

Lihtenştayn Schengen vizesi başvuru evrakları şunlardır;

 • Fotoğraf (2 adet 35×45 mm boyutlarında biyometrik fotoğraf)
 • Pasaport (geçerlilik kriterlerine uygun)
 • Seyahat rezervasyonu (konaklayacak yer ve uçak bileti rezervasyonu)
 • Seyahat sigortası (30 bin €- en az)
 • Finansal belgeler (banka hesabında en az 2500 TL bakiye)
 • Schengen vizesi talep dilekçesi
 • Çalışanları yaptığı başvurularda maaş bordrosu, vergi levhası, imza sirküleri fotokopisi ve resmi izin yazısı
 • Emeklilerin başvurularında emeklilik maaşı kanıtı
 • İşyeri sahibinin başvurularında şirket faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopisi ve gelir kaynakları (araç ruhsatı ve tapu gibi)
 • Öğrencilerin başvurularında öğrenci belgesi ve sponsor belgeleri
 • Reşit olmayan çocukların başvurularında muvafakatname, finansal belgeler ve velisine ait nüfus kayıt örneği

Vize evraklarının ticari, turistik veya aile ziyareti türünde vize alınmasına bağlı olarak belirlenen kriterlerde hazırlanması gerekir. Bu kriterler başvuru esnasında kişilere bildirilir ve evrakların o şekilde hazırlanması sağlanır. Aksi takdirde uygun olmayan evraklarla yapılan başvuruların kabul edilmesi mümkün olmaz.

Lihtenştayn Vizesi İçin Ne Zaman Başvuru Yapılır? Sonuçlanma Zamanı Kaç Gündür?

Lihtenştayn ziyareti düşünen kişilerin Lihtenştayn vizesi başvurularının en fazla 3 ay önce yapılmaya başlanması gerekir. Bu sayede vizenin reddedilmesi veya vize evraklarının tamamlanması için yeterli süre olur. Ayrıca vizenin sonuçlanma süresi uzayabileceğinden seyahatte aksama yaşanmamış olur. En az ise 1 ay önce vize başvurusu yapılmalıdır. Lihtenştayn vizesine yapılan başvurunun sonuçlanması ise 10 iş günüdür ancak belirtildiği gibi bu sürenin çeşitli nedenlerden dolayı daha fazla olması mümkündür.

Lihtenştayn Vize Başvurusunun Reddi

Lihtenştayn vize başvurusu büyükelçilik ve konsolosluğun incelemesi sonrasında reddedilebilir. Bu durumda başvuru sahiplerinin yeniden başvuru işlemlerini tamamlamaları ve gerekli ücreti ödemeleri gerekir. Ret sebebi vatandaşlara bildirilir ve bu ret durumu düzeltilerek yeniden işlem yapılabilir. Ancak işlemler esnasında başvurunun reddedildiği belgenin de teslim edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra Lihtenştayn için yapılan vize başvurusu reddinde kişilerin itiraz hakları da bulunur.

Lihtenştayn Vize Başvurusu

Ülkeye yapılması planlanan seyahatler de Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahibi kişilerin Lihtenştayn vize başvurusu yapmaları gerekir. Diplomatik (siyah), Hususu (yeşil) ve Hizmet (gri) pasaportuna sahip olan kişiler ise 1 yıl içerisinde 90 günü geçmeyecek seyahatleri için vizeden muaftır. Daha uzun süreli yapılacak seyahatlerde D tipi vize başvurusunda bulunulması gerekir.

Lihtenştayn Vize Başvurusu İçin Yapılması Gerekenler

Lihtenştayn’a yapılacak seyahatlerde vize başvurusu için İsviçre Konsolosluğu’na başvuru yapılmalıdır. Yetkili vize başvuru merkezleri aracılığıyla da vize başvurusu yapılabilir. Başvuru esnasında herhangi bir sorun yaşanmaması için istenilen belgelerin eksiksiz olması önemlidir. Ayrıca işlemler randevu alınmadan yapılmamaktadır.

Alınacak vize, Schengen vizesi kapsamında olduğundan dolayı parmak izi kayıt işleminin yapılması gereklidir. 5 yıl içinde bu biyometrik işlem gerçekleştirilmiş ise tekrarlanmasına gerek yoktur.

Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Gerekli evrakların teslim edilmesiyle birlikte yapılan incelemelerin sonucu farklılık göstermektedir. Bu nedenle Lihtenştayn’a yapılacak seyahatlerde planlanan seyahat tarihinden en az 20 gün en fazla ise 3 ay öncesinden başvuru da bulunulmalıdır.

Lihtenştayn Vize Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar

Alınacak vize türüne göre istenilen başvuru belgelerinde farklılık olmakla birlikte genel olarak istenilen vize evrakları şunlardır;

 • Pasaport (en az 3 ay geçerliliği olan)
 • Vize başvuru dilekçesi (seyahat amacını ifade eden)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Vize başvuru formu
 • Ulaşım ve konaklama belgeleri
 • Kimlik fotokopisi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Banka hesap dökümü (en az 3 aylık bankadan alınmış ıslak imzalı, kaşeli ve hesap bakiyesi en az 2.500 TL olmalı)
 • Mali durumu gösteren belge

Vize türüne göre konsolosluk tarafından ek belgeler de istenilebilir.

Vize Türleri

Lihtenştayn’a yapılacak seyahat nedenine göre vize türleri de çeşitlilik gösterir.

Vize türleri şunlardır;

 • Turistik
 • Ticari
 • Transit ve ziyaret vizesi

Vize Reddi

Lihtenştayn tarafından vize reddi almamak için hazırlanan belgelerin eksiksiz olması ve belgelerde verilmiş olan bilgilerin doğru beyan edilmiş olması da büyük önem taşır.

Vizenin red aldığı durumlar da vize başvurusu için ödenen ücretler geri iade edilmez. Vizenin neden red olduğu kişiye iletilen belgede yazmaktadır. Buna uygun olarak red sebebi ortadan kaldırılıp yeniden vize başvurusu yapılabilir.

Lihtenştayn Vize Randevusu

Lihtenştayn’a yapılacak seyahatler için vize merkezlerinden vize randevusu alınarak gerekli evrakların teslimi gerekmektedir. Vize randevusu için işlemler İstanbul İsviçre Konsolosluğu tarafından yürütülüyor. Online olarak vize başvuru formu doldurulduktan sonra biyometrik parmak izi kaydı yaptırılması gerekiyor. Biyometrik kayıt sistemine yapılan kayıtlar 5 yıl boyunca aktif kalmaktadır.

Lihtenştayn Vize Randevusu Sonucunda Başvuru Nasıl Yapılır?

Online olarak vize randevusu alan kişilerin, sonraki aşamada gerekli evrakları hazırlaması gerekiyor. Söz konusu evraklar hazırlandıktan sonra doğrudan İstanbul’da bulunan İsviçre Konsolosluğu’na gidilmesi gerekmektedir. Evrakların tesliminin ardından inceleme süresi sonunda vize sonucu iletilmektedir.

Lihtenştayn Vize Başvurusunda Gereken Evraklar

Vize başvuruları için konsolosluk tarafından istenen evraklar şu şekildedir:

 • Vize başvuru formu (online olarak doldurulacak)
 • Fotoğraf (2 adet)
 • Seyahat rezervasyonu
 • Pasaport
 • Seyahat sigortası
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Finansal belgeler

Adı geçen evraklar hazırlandıktan sonra İsviçre Konsolosluğu üzerinden başvurular sonlandırılabilir. Finansal belgeler hususunda bahsedilen ise, başvuruyu yapan kişinin hesap dökümleridir. Banka hesaplarına ait son 3 aylık hesap dökümünü konsolosluğa iletmek yeterli olacaktır. Şu an için Lihtenştayn vize başvurusu İstanbul dışında herhangi bir yerden yapılamıyor.

Lihtenştayn Vizesi Kaç Güne Çıkar?

Lihtenştayn’a yapılacak seyahatler için alınması gereken vize Schengen’dir. Bütün evraklar eksiksiz şekilde hazırlandıktan sonra ortalama olarak 10 gün içerisinde vize sonucu ulaştırılmaktadır. Ancak garantili şekilde vize edinebilmek için, seyahatlerden 30 gün önce başvuru yapılması tavsiye edilir. Vize evraklarında herhangi bir sorun olması durumunda vizeye ret cevabı geleceği için, yeniden vizeye başvurmak gerekebilir. Bu açıdan 30 gün öncesinden Lihtenştayn vize randevusu alarak başvuruları tamamlamak daha garantili sonuçlar doğuracaktır.

Lihtenştayn Vize Ücreti Ne Kadardır?

Lihtenştayn’a yapılacak seyahatler için alınan vizeler farklı şekilde gruplandırılır. Bu süreçte vize için ödenmesi gereken ücret, vizenin süresine ve türüne göre değişkenlik arz eder. Schengen vizesi maksimum 90 gün olmaktadır. 90 günü aşan ziyaretler için Lihtenştayn D tipi vizesi alınması gerekiyor. Bu vizenin başvuruları ise daha teferruatlı olmaktadır. Şu an için Lihtenştayn vizesi için ödenecek en düşük fiyat ortalama 120 Euro civarındadır. Lihtenştayn vize randevusu için gerekli olan işlemleri dilerseniz, sizin için biz yapabiliriz. Bu konuda tecrübe sahibi olan kadromuzla yanınızdayız. Vize işlemleri ikamet edilen yerdeki temsilciliklerden yapılmaktadır. 90 gün ve altı için konaklamalarda Schengen vizesi gereklidir. Türkiye’de bulunan temsilcilikler: İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Balıkesir, Bursa, Tekirdağ, Edirne, Konya, Kayseri, Adana, Trabzon ve Bodrum’da bulunmaktadır.

Lihtenştayn Vize İşlemleri Arasında Olan Lihtenştayn Vize Başvuru Formunun Doldurulması

Seyahat süresi, kapsamı ve plana bağlı bir şekilde Lihtenştayn vize işlemleri yapılmalıdır. 90 gün ve altı için alınan vizeler; turistik vize, ticari vize ve aile, arkadaş ziyareti vizesi olarak alınmaktadır. 90 gün üzeri için alınan vizeler ise oturum vizesi, çalışma vizesi, eğitim vizesi ve aile birleşimi vizesi olarak alınmaktadır. Bunlar D tipi vize kapsamına girmektedir.

Konsolosluğa parmak izi verilmişse, geçerlilik süresi 5 yıldır. 5 yılı aşmış ise tekrar parmak izi verilmesi gerekmektedir.

Lihtenştayn vize işlemleri ile birlikte vizenin sonuçlanması 20 gün ile 3 ay arasında değişiklik göstermektedir. Bu yüzden erken almak önemlidir.

Vize Türlerine Göre Lihtenştayn Vize İşlemleri İçin Gerekli Olan Evraklar

1.Turistik Vize

 • Pasaport: Seyahatten dönüldüğü andan itibaren en az 3 ay daha geçerlilik süresi olması gerekmektedir. 10 yıldan daha eski olmamalıdır. Daha önce Schengen vizesi alınmış ise pasaport fotokopileri de dosyaya eklenmelidir.
 • Uçak bileti
 • SGK hizmet dökümü
 • Son 3 aylık hesap bilgileri
 • Seyahat sağlık sigortası

2.Ticari Vize

 • Pasaport: Seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay geçerlilik süresi olması zorundadır. 2 boş sayfası olmalıdır.
 • Vize başvuru formu: Eksik doldurulmaması gerekmektedir. Seyahat amacına uygun şekilde doldurulmalıdır. Bilgiler doğru olmalıdır.
 • Davet mektubu
 • Ziyaret edilecek yerlerin biletleri
 • Rezervasyon bilgileri
 • Sağlık sigortası
 • SGK hizmet dökümü
 • 3 aylık hesap hareketleri

3.Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Pasaport: Seyahatten dönüldüğü andan itibaren 3 ay daha geçerli olmalıdır. 2 tane boş sayfası olması gerekmektedir. Geçerlilik tarihi son bulmuş olmamalıdır.

 • Başvuru formu: Doğru bilgiler girilmelidir. Eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Kimlik bilgileri
 • İş, eğitim, seyahat bilgileri
 • Kalınacak yerin adresi
 • İletişim bilgileri

Tüm vize tipleri için istenen belgeler mutlaka eksiksiz bir şekilde olmalıdır. Bilgiler yanlış girilmemelidir. Aksi halde vize onaylanmayıp vize reddi olacaktır. Lihtenştayn vize evrakları istenildiği şekilde, istenilen süre içerisinde hazırlanmış olmalıdır. Vizenin onaylanması için vize işlemleri gerektiği gibi yapılmalıdır.

Lihtenştayn Vize Evrakları

Lihtenştayn vize evrakları başvurulacak vize türüne göre farklılık gösterir. Bu nedenle seyahat amacını karşılayan vize türüne başvurulmalıdır. Lihtenştayn Schengen bölgesi kapsamında yer aldığı için çok girişli vize alındığında diğer Schengen bölgeleri de ziyaret edilebilmektedir.

Lihtenştayn Vize Evrakları Nelerdir?

Vize evrakları başvurulacak vize türüne göre değişiklik gösterse de her vize türünde karşılanması gereken standart evraklar vardır. Söz konusu vize evrakları vize türü fark etmeksizin karşılanmalıdır.

Standart Lihtenştayn vize evrakları şöyledir;

 • Pasaport
 • Lihtenştayn Schengen vize başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Ulaşım ve konaklama rezervasyonları
 • Finansal belgeler
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kimlik fotokopisi

Yukarıda belirtilen evraklardan herhangi birinin eksik olması vize başvurusunun reddedilmesine sebep olur. Bu nedenle başvuru evrakları temin edilirken son derece dikkatli olunmalıdır.

Pasaport

Pasaportun veriliş tarihi 10 yıldan eski olmamalı ve en az iki boş sayfası bulunmalıdır. Ayrıca seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.

Lihtenştayn Schengen Vize Başvuru Formu

Kısa süreli seyahatlerde Lihtenştayn Schengen vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalı, ilgili yerlere mutlaka imzalattırılmalıdır. Vize başvuru formuna Lihtenştayn Konsolosluğunun resmi sitesinden ulaşılabilir ve online olarak doldurulabilir.

Biyometrik Fotoğraf

35×45 ölçülerinde iki adet biyometrik fotoğraf, vize başvurusu için gereklidir.

Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahatin tamamını kapsayan ve Schengen bölgelerinde geçerli olan seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır. Ayrıca seyahat sağlık sigortası en az 30.000 € teminatlı olmalıdır.

Ulaşım ve Konaklama Rezervasyonları

Lihtenştayn Konsolosluğu nasıl seyahat edileceğini ve Lihtenştayn’da nerede kalınacağını bilmek ister. Bu nedenle uçak bileti ve Lihtenştayn’da kalınacak yeri gösteren konaklama belgeleri gereklidir.

Finansal Belgeler

Lihtenştayn’da kalınacak süre boyunca yeterli finansal yeterliliğe sahip olunduğu kanıtlanmalıdır. Bu nedenle son 3 aya ait banka hesap özeti ve finansal yeterliliği gösteren diğer belgeler Lihtenştayn Konsolosluğuna sunulmalıdır.

Lihtenştayn Vize Başvuruları Kaç Günde Sonuçlanır?

Vize başvurusunun sonuçlanması Lihtenştayn Konsolosluğunun yoğunluğuna bağlı olarak değişir. Ayrıca seyahat amacı, başvuru sahibinin uyruğu ve başvurulan vize türüne göre de başvuru süresi değişmektedir. Yine de ortalama 15-20 gün içinde vize başvurusunun sonuçlanacağı söylenebilir. Lihtenştayn vize evrakları konusunda sizi doğru şekilde yönlendirerek başvuru sürecinize katkı sağlamamızı isterseniz, bizimle dilediğiniz zaman iletişim kurabilirsiniz.