İçindekiler

Lihtenştayn prensliği umuma mahsus pasaportu olan Türk vatandaşlarına Lihtenştayn vize zorunluluğu getirmiştir. Bu zorunluluk sebebiyle 90 günden uzun veya kısa süreli ziyaretler için vatandaşların Lihtenştayn vize onayı almaları şarttır. Umuma mahsus pasaport dışında pasaportu olan kişilerinse 3 ay (90 gün) süreli ziyaretlerinde vize almalarına gerek yoktur.

Lihtenştayn Vizesi İçin İşlemler

Lihtenştayn vizesi için yapılan işlemler alınması gereken vize türüne bağlı olarak başlatılır. Kısa süreli vizelerde konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize servislerine başvuru yapılır. Uzun süreli vizelerde ise konsolosluk tercih edilir. Ancak vize servisinden yararlanılsa dahi vize verme yetkisi konsolosluklardadır. Vize verme yetkisi Lihtenştayn adına İsviçre Konsolosluğu tarafında bulunmaktadır.

Vize işlemleri başvuru formunun doldurulmasıyla başlar. Sonrasında vize için gerekli randevu hazırlanır. Lihtenştayn vizesi için gerekli olan evraklar hazırlanır. Vize servisi veya konsolosluğa evraklar randevu zamanında teslim edilir. Ayrıca konsolosluklara parmak izi kaydı yaptırılması gerekir. Bu işlemlerin tamamı gerçekleştirildiğinde vize başvurusu tamamlanır.

Lihtenştayn Vize Çeşitleri Nelerdir?

Vatandaşlar Lihtenştayn seyahati için seyahat amacını, planını ve süresini kapsayan farklı vizeleri alabilirler. Hangi vizenin alınması gerektiği seyahat detaylarına göre anlaşılabilir. Lihtenştayn vize alımı yapmak isteyenler D tipi (uzun süreli) C tipi (kısa süreli) vizelerden yararlanabilirler.

D tipi vizeler; oturum vizesi, aile birleşimi vizesi, çalışma vizesi ve eğitim vizesidir. Bu vizeler 90 günden uzun süreli olarak Lihtenştayn’da bulunma durumunda alınabilecek vizelerdir.

C tipi vizeler; aile ve akraba ziyareti vizesi, turistik vize ve ticari vizedir. Bu vizeler ise 90 günü aşmayan ziyaretler için alınır. C tipi vizeler kısa süreli olmalarından dolayı Schengen vize gerekliliklerine uygun şekilde düzenlenir.

lihtenstayn bayrağı

Lihtenştayn Schengen Vizesi Başvuru Evrakları

Lihtenştayn Schengen vizesi almak isteyenlerin başvurularını tamamlayabilmeleri için başvuru evrakı toplamaları ve vize merkezlerine bu evrakları vermeleri gerekir. Bu evrakların vizenin verilmesinde etkisi büyüktür. Çünkü evraklara bakılarak Lihtenştayn’a gitmek için uygun olunup olunmadığı anlaşılır.

Lihtenştayn Schengen vizesi başvuru evrakları şunlardır;

 • Fotoğraf (2 adet 35×45 mm boyutlarında biyometrik fotoğraf)
 • Pasaport (geçerlilik kriterlerine uygun)
 • Seyahat rezervasyonu (konaklayacak yer ve uçak bileti rezervasyonu)
 • Seyahat sigortası (30 bin €- en az)
 • Finansal belgeler (banka hesabında en az 2500 TL bakiye)
 • Schengen vizesi talep dilekçesi
 • Çalışanları yaptığı başvurularda maaş bordrosu, vergi levhası, imza sirküleri fotokopisi ve resmi izin yazısı
 • Emeklilerin başvurularında emeklilik maaşı kanıtı
 • İşyeri sahibinin başvurularında şirket faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopisi ve gelir kaynakları (araç ruhsatı ve tapu gibi)
 • Öğrencilerin başvurularında öğrenci belgesi ve sponsor belgeleri
 • Reşit olmayan çocukların başvurularında muvafakatname, finansal belgeler ve velisine ait nüfus kayıt örneği

Vize evraklarının ticari, turistik veya aile ziyareti türünde vize alınmasına bağlı olarak belirlenen kriterlerde hazırlanması gerekir. Bu kriterler başvuru esnasında kişilere bildirilir ve evrakların o şekilde hazırlanması sağlanır. Aksi takdirde uygun olmayan evraklarla yapılan başvuruların kabul edilmesi mümkün olmaz.

Lihtenştayn Vizesi İçin Ne Zaman Başvuru Yapılır? Sonuçlanma Zamanı Kaç Gündür?

Lihtenştayn ziyareti düşünen kişilerin Lihtenştayn vizesi başvurularının en fazla 3 ay önce yapılmaya başlanması gerekir. Bu sayede vizenin reddedilmesi veya vize evraklarının tamamlanması için yeterli süre olur. Ayrıca vizenin sonuçlanma süresi uzayabileceğinden seyahatte aksama yaşanmamış olur. En az ise 1 ay önce vize başvurusu yapılmalıdır. Lihtenştayn vizesine yapılan başvurunun sonuçlanması ise 10 iş günüdür ancak belirtildiği gibi bu sürenin çeşitli nedenlerden dolayı daha fazla olması mümkündür.

Lihtenştayn Vize Başvurusunun Reddi

Lihtenştayn vize başvurusu büyükelçilik ve konsolosluğun incelemesi sonrasında reddedilebilir. Bu durumda başvuru sahiplerinin yeniden başvuru işlemlerini tamamlamaları ve gerekli ücreti ödemeleri gerekir. Ret sebebi vatandaşlara bildirilir ve bu ret durumu düzeltilerek yeniden işlem yapılabilir. Ancak işlemler esnasında başvurunun reddedildiği belgenin de teslim edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra Lihtenştayn için yapılan vize başvurusu reddinde kişilerin itiraz hakları da bulunur.

Call Now ButtonHemen Ara