İçindekiler

Vize türüne göre gerekli belgeler hazırlandıktan sonra Litvanya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapılmalıdır. Litvanya Schengen ülkeleri arasında olduğu için verilecek olan vize Schengen vizesi kapsamında yer almaktadır. Bu nedenle de biyometrik işlemlerin (parmak izi taraması) yapılması gereklidir. Bu işlemlerin tamamlanabilmesi için randevu alınmalıdır.

Litvanya Vize İşlemleri İçin Ücretler

Litvanya’ya yapılacak seyahatlerde vize ücreti 60 Euro’dur. 0-12 yaş arası çocuklardan ve Avrupa Birliği vatandaşı olan kişilerden vize ücreti talep edilmemektedir.

Vize Kaç Günde Çıkar?

Tüm evraklar eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra yapılan değerlendirmeler sonucunda herhangi bir sorun çıkmaması halinde 7-10 iş günü içerisinde vize işlemleri sonuçlanır. Bazı özel şartlarda vizenin sonuçlanması 15-30 günlük bir süreyi kapsayabilir. Bu nedenle seyahatin planlandığı tarihten en az 1 ay önce vize başvurusu yapılması gerekir.

Vize Türleri

Litvanya’da seyahat nedenine göre pek çok vize türü içeren ülkelerdendir. Vize türleri turistik, ticari, transit, ziyaret, kültürel, sportif, Erasmus, eğitim, araştırma, öğrenci, aile birleşimi, basın mensubu ve denizci vizesidir.

Vize Reddi

Litvanya tarafından vize reddi ile karşılaşmamak için mutlaka Litvanya vize başvurusu sırasında teslim edilen belgelerin eksiksiz ve beyan edilen bilgilerin doğru olması şarttır. Aksi takdirde vize reddi yapılabilir. Bu durumda da vize başvurusunda ödenmiş olunan ücretin iadesi yapılmaz. Bu durumda tüm başvuru için gereken Litvanya vize işlemleri yeniden yapılmalıdır.

Litvanya Cumhuriyetine seyahat etmek istenildiğinde vize başvuruları Litvanya vizesi için gerekli evraklar ile birlikte Ankara’da bulunan Litvanya Cumhuriyeti Konsolosluğuna yapılmalıdır.

Litvanya vizesi için gerekli evraklar ise Litvanya Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından belirlenir. Özel diplomatik veya hizmet pasaportuna sahip olmayanların Litvanya’ya seyahat edebilmek için vize almaları şarttır.

Call Now ButtonHemen Ara