Litvanya vize işlemleri Umuma Mahsus (bordo) pasaporta sahip kişiler tarafından vize alabilmek için yapılması gereken işlemlerdir. Diğer türlerdeki pasaportlara sahip olan kişiler ise vizeden muaftır.

Litvanya Vize İşlemleri İçin İstenen Belgeler

Her vize türüne göre farklı belgeler istenmektedir.

Fakat genel olarak;

  • Pasaport (seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay geçerliliği olan)
  • Vize başvuru formu (online olarak doldurulup çıktısı alınmalı)
  • 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Varsa son 3 yıldaki Schengen vizelerinin fotokopileri
  • Seyahat sağlık sigortası (30.000 Euro teminatlı)
  • Konaklama ve ulaşım bilgileri
  • Vize ücretinin ödendiğine dair dekont
  • Banka hesap dökümü
  • Seyahat boyunca yapılacak masrafların karşılanacağına dair belge

istenilen belgeler arasındadır. Litvanya vize işlemleri ile birlikte yapılan başvurularda büyükelçilik tarafından ek belgelerde istenebilir.

litvanya bayrağı

Litvanya Vize İşlemleri İle Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize türüne göre gerekli belgeler hazırlandıktan sonra Litvanya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapılmalıdır. Litvanya Schengen ülkeleri arasında olduğu için verilecek olan vize Schengen vizesi kapsamında yer almaktadır. Bu nedenle de biyometrik işlemlerin (parmak izi taraması) yapılması gereklidir. Bu işlemlerin tamamlanabilmesi için randevu alınmalıdır.

Litvanya Vize İşlemleri İçin Ücretler

Litvanya’ya yapılacak seyahatlerde vize ücreti 60 Euro’dur. 0-12 yaş arası çocuklardan ve Avrupa Birliği vatandaşı olan kişilerden vize ücreti talep edilmemektedir.

Vize Kaç Günde Çıkar?

Tüm evraklar eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra yapılan değerlendirmeler sonucunda herhangi bir sorun çıkmaması halinde 7-10 iş günü içerisinde vize işlemleri sonuçlanır. Bazı özel şartlarda vizenin sonuçlanması 15-30 günlük bir süreyi kapsayabilir. Bu nedenle seyahatin planlandığı tarihten en az 1 ay önce vize başvurusu yapılması gerekir.

Vize Türleri

Litvanya’da seyahat nedenine göre pek çok vize türü içeren ülkelerdendir. Vize türleri turistik, ticari, transit, ziyaret, kültürel, sportif, Erasmus, eğitim, araştırma, öğrenci, aile birleşimi, basın mensubu ve denizci vizesidir.

Vize Reddi

Litvanya tarafından vize reddi ile karşılaşmamak için mutlaka Litvanya vize başvurusu sırasında teslim edilen belgelerin eksiksiz ve beyan edilen bilgilerin doğru olması şarttır. Aksi takdirde vize reddi yapılabilir. Bu durumda da vize başvurusunda ödenmiş olunan ücretin iadesi yapılmaz. Bu durumda tüm başvuru için gereken Litvanya vize işlemleri yeniden yapılmalıdır.