Türk vatandaşları için; siyah, yeşil ve gri pasaporta sahip olan kişiler 90 güne kadar Litvanya vize ihtiyacı olmadan ülkede kalabilirler. Bordo pasaporta sahip olan kişiler ise her şekilde vize almadırlar. Litvanya’ya farklı seyahat amacıyla gitmek isteyen kişiler vize almak zorundadırlar. Litvanya vize başvurusu için bazı evrakların ve başvuru formunun toplanması gerekir.

Litvanya Vizesi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Litvanya vizesi için başvuru yapmak isteyen vatandaşların öncelikle pasaportlarının olması gerekir. Bundan daha önemli olan öncelikle vize talep dilekçesinin yazılmasıdır. Bu talep dilekçesinde seyahat amacının doğru bir şekilde tanımlanmasına dikkat edilmelidir. İkna edici ve net açıklamalar olmalıdır. Başvuru formu Litvanya Konsolosluğu veya büyükelçiliğinden temin edilerek eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır. Islak imzalı, barkod ve referans numaralı olarak teslim edilmelidir. Gerekli evraklar da tamamlanınca teslim edilmelidir. Bu işlemlerle ilgili hizmet veren bizim gibi vize danışmanlık şirketleri de başvuru işlemlerinde destek vermektedir.

litvanya bayrağı

Litvanya Vize Çeşitleri Nelerdir?

Litvanya’ya gitmek isteyen kişilerin farklı farklı seyahat amacı bulunmaktadır. Bunun için farklı vize talep dilekçesi doldurulur. Evraklara ek olarak bazı belgeler gerekebilir.

Bu vize çeşitleri şöyledir;

 • Litvanya ticari vizesi; ticari eylemde bulunacak kişilerin yararlandığı vize türüdür.
 • Litvanya turistik vizesi; belirli bir süreye kadar kalacak kişilerin kullandığı vizedir. 90 güne kadar vizesiz olarak kalınabilir.
 • Litvanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi; aile yakını ziyareti için kullanılan vize türüdür. Davet eden tarafın vize talep dilekçesi doldurması gerekir.
 • Litvanya bilimsel-kültürel faaliyet vizesi; sportif faaliyetler için kullanılan vize türüdür.
 • Litvanya aile birleşimi vizesi; eş veya aile durumundan dolayı kullanılan kalıcı ve özel bir vize türüdür. Bu vize türü kalıcı oturum sağlar. Bu vize türünde bazı ek evraklar vardır. Kalıcı oturum sağladığı için işlemler biraz daha uğraştırıcı ve zaman alan işlemlerdir.
 • Litvanya erasmus-öğrenci vizesi; belirli bir süre için giden öğrenciler için kullanılan vize türüdür.

Vize çeşitlerine bağlı olarak istenen ek evraklar da değişmektedir. Bu evrakların temin edilerek eksiksiz şekilde beyan edilmesi gerekir. Konsolosluk incelemeler yaptıktan sonra vize onayı veya reddi verebilir.

Litvanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Litvanya vizesi almak için başvuru formunun yanında bazı gerekli evrakların da olması gerekir. Seyahat amacına göre bu evraklara ek evraklar da eklenebiliyor. Genel olarak bazı evraklar vardır.

 • İlgili konsolosluk veya büyükelçilikten alınan başvuru formu
 • Vize talep dilekçesi
 • Geçerliliğe sahip pasaport
 • Pasaport fotokopisi
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Maaş döküm belgesi
 • Mesleki bilgiler
 • Sigorta döküm belgesi
 • Biyometrik fotoğraf

Bu evrakların doğru bir şekilde beyan edilmesi gerekir. Eksiksiz ve tam olmasına dikkat edilmelidir. Litvanya vizesi için gerekli evraklar tam bir şekilde dosyalandıktan sonra vize danışma merkezleri aracılığıyla veya başvuru sahibi tarafından konsolosluğa teslim edilebilir. Bundan sonra bekleme süreci başlar.

Litvanya Vize Alımı İçin Başvuru Süreci

Litvanya’ya vize almak için ilgili konsolosluğa başvurulmalıdır. Konsolosluğun online olarak sunduğu başvuru formunu doldurmak gerekir. Bu başvuru formu doldurulduktan sonra gerekli evraklarla beraber teslim edilmelidir. Başvuru onayı 7 veya 10 gün içinde sonuçlanır.

Litvanya Vizesi Başvuru Formu Ve Ücretleri

Litvanya vize başvuru formu ve talep dilekçesi doldurmak gerekir. Bu başvuru formu içerisinde; kimlik ve kişisel bilgiler, pasaport bilgisi, fotoğraf, konaklama ve seyahat bilgileri ve uçuş bilgileri olmalıdır. Bu bölümler doğru olarak doldurulmalıdır.

Vize başvurusu için ücretler seyahat amacına göre değişmektedir. Vize evraklarıyla beraber vize danışma merkezlerine uğrayarak vize ücretleri öğrenilebilir. Vize harç ücreti 80 € olarak belirlenmiştir. Bunun dışındaki ücretler ek evrak ücretine girmektedir.