İçindekiler

Vize başvurusunda istenilen Litvanya vizesi için gerekli belgeler seyahat amacına göre ve pasaport türüne göre farklılık gösterir. Diplomatik pasaport sahipleri maksimum 6 ay içinde 90 güne kadar vizesiz Litvanya’ya seyahat edebilir ve kalabilir. Ancak diplomatik pasaport sahibi olmayanların karşılaması gereken vize başvuru belgeleri vardır.

Litvanya vizesi için gerekli belgeler şöyledir;

  • Schengen vize başvuru formu
  • Pasaport
  • İki adet renkli fotoğraf
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Seyahat rezervasyonları ve seyahat şekline ilişkin belge
  • Vize başvuru ücreti

Yukarıda belirtilen başvuru belgeleri, vize türü fark etmeksizin Litvanya vizesi için gerekli belgeler olmaktadır.

Schengen Vize Başvuru Formu

Schengen vize başvuru formu Litvanya Cumhuriyeti Konsolosluğunun web sitesi aracılığıyla indirilmeli ve doldurulmalıdır. Başvuru formunu doldururken verilen bilgilerin doğru olmasına ve başvuru formunda hiçbir bölümün atlanılmadığına emin olunmalıdır.

Pasaport

Pasaportun geçerlilik süresi seyahat bitiş tarihinizden en az 3 ay sonrasını kapsamalı ve en az 2 sayfası boş olmalıdır. Ayrıca pasaport maksimum 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olmalıdır.

İki Adet Renkli Fotoğraf

Son altı ay içinde çekilmiş 6,5 x 4,5 ölçülerinde olmalıdır. Ayrıca beyaz ve monokrom fona sahip olmalıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası

Litvanya’da konaklama sürecinde tıbbi yardım almak gerektiğinde söz konusu seyahat sağlık sigortasına ihtiyaç olacaktır. Bu nedenle en az 30.000 € teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunludur.

Seyahat Rezervasyonları ve Seyahat Şekline İlişkin Belge

Gidiş ve dönüş tarihini kapsayan uçak rezervasyonu veya uçak bileti konsolosluğa sunulmalıdır.

Vize Başvuru Ücreti

Litvanya Cumhuriyeti’nin belirlediği vize başvuru ücreti 80 €’dur. Söz konusu ücret ödenmediği takdirde vize başvurusu işleme alınmayacaktır. Bu nedenle vize başvuru ücreti mutlaka ödenmelidir. Vize başvuru ücreti Litvanya Konsolosluğunda kredi kartıyla veya Konsolosluğun banka hesabına yatırılarak ödenebilir. Banka hesabına yatırıldığında dekont alınmalı ve bu dekont diğer Litvanya vizesi için gerekli evraklar ile beraber sunulmalıdır.

Call Now ButtonHemen Ara