İçindekiler

Batı Avrupa’da bulunan Lüksemburg’a Türkler seyahat gerçekleştirmek istediklerinde ülkeye giriş yapabilmeleri için Lüksemburg vize başvuru işlemini yapmaları gerekir. Ancak Türk vatandaşlarının vize zorunluluğu sahip oldukları pasaport türüne göre belirlenir. Bordo pasaportluların vize alması zorunluyken diğer renklerde pasaportu bulunanlar vize muafiyeti hakkına sahiptir. Ancak bu hak 180 gün içerisinde gerçekleşecek 90 günlük kalışları kapsamaktadır.

Lüksemburg Vize Başvurusu Yapılabilecek Yerler

Lüksemburg vize başvurusu yapılabilecek yerler vize alma zorunluluğu olan kişiler tarafından merak edilmektedir.

Lüksemburg vize başvurusu yapılabilecek yerler:

  • Lüksemburg Ankara Büyükelçiliği
  • Lüksemburg İstanbul Fahri Konsolosluğu
  • Akredite vize başvuru merkezleri

Vize başvuru merkezleri İzmir, İstanbul ve Ankara’da bulunur. Ayrıca turistik seyahatler için turizm acenteleri aracılığıyla da başvuru yapmak mümkündür.

Lüksemburg Vize Başvuru Formunun Doldurulması

Vize alması gereken kişilerin Lüksemburg vize başvurusu için form doldurmaları gerekir. Bu form seyahat edecek kişinin kimlik, eğitim, iş ve aile bilgilerini içerir. Bunun yanı sıra pasaport türü ve bilgileri ile hangi amaçla seyahat edileceği gibi bilgiler formda bulunur. Bu bilgileri başvuru sahiplerinin doğru olarak yazması gerekir. Aksi takdirde vize onayının alınmasında sorunlar yaşanabilir. Bilgileri tam olarak dolduran kişiler forma tarih ve imza atarak teslim etmeye hazır hale getirirler. Form dışında Lüksemburg vize evrakları ve vize ücret dekontuyla birlikte başvuru merkezlerine ya da konsolosluklara teslim ederler.

Lüksemburg Vizesi İşlem Süresi

Başvuru için diplomatik yetkisi bulunan Lüksemburg Konsolosluğu işlem süresi 15 iş günüdür. Bu süre zarfından yapılan incelemeyle vize için olumsuz ya da olumlu yanıt verilir. Ancak bazı durumlarda işlem süresinin 1 aya kadar sürdüğü görülür. Bu nedenle başvuruların seyahatten en geç 1-1,5 ay önce başlanması önerilir.

Lüksemburg Vize Ücretleri

Vize ücretleri Lüksemburg vize başvuru işleminde bulunan kişilerin yaşına ve Lüksemburg’a gitme amacına göre değişir. Ücret 12 yaş üzerindeki kişiler için 103 Euro, 6 yaştan 12 yaşa kadar olan çocuklar için 63 Euro ve 6 yaşa kadar olan çocuklar için 23 Euro’dur. Bilimsel araştırma, seminer ve spor etkinlikleri için yapılan seyahatlerde vize ücreti alınmaz. Ancak bu etkinliklerin kar amacı gütmemesi gerekir.

Call Now ButtonHemen Ara