İçindekiler

Lüksemburg Vize İşlemleri

Avrupa ülkesi olan Lüksemburg’a yapılan seyahatlerde vize alınması zorunlu olduğundan Lüksemburg vize işlemleri ile gerekliliklerin yapılması gerekir. Günümüzde insanlar imkanları dahilinde istedikleri ülkelere gidebilirler. Yurtiçinde yapılan seyahatlerde vize işlemlerine ihtiyaç yokken, yurtdışında yapılan seyahatlerde vize alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Lüksemburg Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

İnsanlar yurtdışında yapılan seyahatlerin amaç ve içerikleri açısından bazı uygulamalara tâbi olmaktadır. Yurtdışında yapılan seyahatlerin çoğu aile ziyareti, iş amaçlı, eğitim ve turistik amaçlı olarak yapılmaktadır. Seyahatler gerçekleştirilmek istendiğinde seyahat etmeden en geç 15 gün öncesinden veya en erken bir ay öncesinden ilgili konsolosluğa başvurulması gerekmektedir. Lüksemburg vizesi almak isteyenlerin bulunduğu yere yakın olan konsolosluk, dış temsilcilik veya elçiliğe başvurarak Lüksemburg vize işlemleri için adım atmaları gerekiyor.

Avrupa ülkelerine Seyahat

Avrupa Birliği ülkeleri kendi içerisinde serbest dolaşım söz konusu iken dışardan gelen ülkelere vize alınması şartını koşmaktadır. Avrupa Birliği üyesi Lüksemburg birlik ülkelerine vizesiz dolaşıma izin verirken diğer ülkelerin Lüksemburg vize işlemleri ile gereklilikleri yerine getirmeden girişlerine izin vermemektedir.

Schengen Vizesi Nedir?

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin kendi aralarında yapmış olduğu Schengen antlaşması sayesinde vatandaşların serbestçe dolaşmasına imkân sağlanmıştır. Avrupa’da Schengen anlaşmasına taraf olan ülkeler Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İtalya vb. ülkelerdir. Schengen üyesi olan Lüksemburg diğer yabancı ülkelere Lüksemburg vize işlemleri şartını koşar.

Aile Birleşimi İçin Nasıl Vize Alınır?

İnsanlar günümüzde aynı memlekette veya aynı ülkede olmayabiliyor. Bu durum insanlar için dezavantaj oluşturmaktadır. Aile ziyareti veya aile birleşimi için seyahat etmek zorunda kalınıyor. Bu durumda olan insanların aile ziyareti yapmaları için bazı şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Devletler de ayrı ülkelerde bulunanlar için aile birleşimi gibi yasal düzenlemeler yaparak birleşmelerine olanak sağlamıştır. Lüksemburg’ta ailesinden herhangi bir ferdi olan varsa aile birleşimi olanaklarından yararlanabilir.

Lüksemburg’ta bulunan aile yanına gitmek ve uzun süreli kalma durumu içinde Lüksemburg vize işlemleri yapılması gerekiyor. İlgili konsolosluğa başvurup, gerekli evrakların beyan edilmesi durumunda seyahat ederek Lüksemburg’ta oturum izni alabilir. Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında schengen anlaşması olduğu için aile birleşimi gibi durumlarda vize alınmasına gerek yoktur.

Lüksemburg’a seyahat etmek istenildiğinde Lüksemburg vize evrakları ile birlikte vize başvurusunda bulunmak şarttır. Schengen bölgesinde bulunan ülkeler arasında yer alan Lüksemburg’a seyahat edebilmek için kısa süreli veya uzun süreli vize başvurusunda bulunulmalıdır. Maksimum 90 gün Lüksemburg’da kalmak planlanıyorsa kısa süreli seyahat vizesi, 90 günden fazla kalmak planlanıyorsa uzun süreli vize türlerinden birisine başvurulmalıdır. Lüksemburg vize evrakları ise vize başvurusunun başarıyla sonuçlanabilmesi için tamamlanması gereken evraklardır.

Call Now ButtonHemen Ara