İçindekiler

Lüksemburg’a seyahat edecek Türk vatandaşları siyah, yeşil ve gri pasaport ayrımı olmaksızın 90 gün boyunca ülkede vizesiz kalıp gezebilirken, bordo pasaportlu vatandaşlar ise Lüksemburg vize onayı almak zorundadırlar. Başvuru formu, vize talep dilekçesi ve evrakların olması gerekir. Bu belgeler belirli bir süre içinde teslim edilmelidir. Farklı seyahat amacına göre vize talep dilekçeleri oluşturulur. Bu talep dilekçeleri ikna edici cümlelerden oluşmalıdır. Açık ve net olarak belirtilen cümleler olmalıdır. Başvuru formu konsolosluklar veya vize merkezleri aracılığıyla alınmalıdır. Online olarak internet üzerinden doldurularak eksiksiz teslim edilmelidir. Başvuru formunda eksiklik veya yanlışlık belirlenirse vize red cevabı alabilir. Bunun için beyanlar doğru olmalıdır.

Lüksemburg Vizesi İçin Müracaat Nereye Yapılır?

Lüksemburg vizesi için müracaat Lüksemburg Konsolosluğuna yapılmalıdır. Başvuru formu teminiyle beraber işlem başlar. İstenilen başvuru formu internet üzerinden doldurularak gönderilir. Bu formu eksiksiz olarak doldurmak gerekir. Kısa süreli kalımlarda Schengen vizesinden yararlanılabilir. Uzun süre kalımlarda ise; çalışma, oturum, eğitim ve aile birleşim vizelerinden amaca uygun olanı alınmalıdır. Başvuru formu evrakların içine eklenerek teslim edilmelidir. Vize işlemleri için vize merkezlerine başvurarak destek alınabilir. Evrak ve başvuru eksiksiz olarak işlenmelidir. Sürecin uzamaması için bu durum önem arz eder.

Lüksemburg Vize Türleri Nelerdir?

Lüksemburg vize çeşitleri seyahat amaçlarına göre değişir. Vize türleri de buna göre şekillenmektedir. Vize türleri kısa ve uzun dönem kalımlara göre değişir. Ticari, turistik, öğrenim, araştırma, eğitim, bilim-kültür, aile birleşimi, aile ve arkadaş ziyareti, tır şoförleri için vize çeşitleri vardır. Bu vizelerde farklı farklı evraklar istenmektedir.

lüksemburg bayrağı

Lüksemburg Vizesi İçin Talep Dilekçesi Ve Başvuru Formu

Lüksemburg vizesi için başvuru formu ve vize talep dilekçesi çok önemlidir. Bu belgelerin içindeki boşlukların amacına uygun olarak doldurulması gerekir. Talep dilekçesinde tarih, nereye yollandığı, seyahat amacına belirten net cümleler, isim, soyisim, irtibat numarası, imza bulunmalıdır. Bu ayrıntılar amaca göre de çeşitlenmektedir.

Vize başvuru formunda ise; kişisel bilgiler, kimlik bilgileri, pasaport bilgileri, fotoğraf, kalınacak yerle ilgili bilgiler, uçak rezervasyon bilgileri, gidiş-dönüş tarihleri olmalıdır.

Lüksemburg Vizesi İçin Evraklar Nelerdir?

Lüksemburg vizesi için toplanması gereken bazı evraklar vardır. Bunların düzgün bir şekilde dosyalanması ve iletilmesi gerekir.

Bu belgeler şöyledir;

 • Başvuru formu
 • Amacına uygun yazılmış vize talep dilekçesi
 • Süresi dolmayan pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Geçim kaynağını belirten belge
 • Sigorta döküm belgesi
 • Vukuatlı nüfus cüzdan kayıt örneği
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Pasaport fotokopisi
 • İkametgah adresi
 • Sağlık sigortası
 • Konaklama bilgisi

Genel olarak bu belgeler istenmektedir. Vize türüne göre bu evraklardan başka evraklar da istenmektedir. Bunların da toplanması gerekir.

Lüksemburg İçin Vize Ücretleri Ve Vize Reddi

Vize işlemlerinde evraklardan hariç başvuru için harç bedeli vardır. Kısa süreli gezilerde bu ücret 60 € olarak güncellenmiştir. 6 yaşından 12 yaşına kadar olan bireylerde 35 € olarak harç ücreti vardır. Sportif faaliyet, eğitim, kültür, araştırma amaçlı seyahat eden 25 yaş üstü olan kişilerden ücret alınmaz.

Yapılan vize başvurularda eksik veya yanlış beyanda bulunulduğu takdirde vize red cevabı alır. Seyahat amacını yeterli düzeyde açıklamamış olmak vize reddi alınmasına yol açar. İkna edici ve yalın ifadelerin olması gerekir. Geçimi sağlayacak derecede para olmaması red cevabı alınmasına yol açar. Hesapta açıklanamayacak düzeyde paranın olması da red cevabı alınmasına sebep olur. Vize reddi alan kişi bunun sebebini iyi araştırmalıdır. Buna göre eksiklerini ve yanlışlarını düzeltmelidir. İtirazlar ilgili konsolosluğa yapılmalıdır. Lüksemburg vize reddine itirazlar 4 hafta içinde yazılı olarak bildirilmelidir.

Call Now ButtonHemen Ara