Lüksemburg’a seyahat edecek Türk vatandaşları siyah, yeşil ve gri pasaport ayrımı olmaksızın 90 gün boyunca ülkede vizesiz kalıp gezebilirken, bordo pasaportlu vatandaşlar ise Lüksemburg vize onayı almak zorundadırlar. Başvuru formu, vize talep dilekçesi ve evrakların olması gerekir. Bu belgeler belirli bir süre içinde teslim edilmelidir. Farklı seyahat amacına göre vize talep dilekçeleri oluşturulur. Bu talep dilekçeleri ikna edici cümlelerden oluşmalıdır. Açık ve net olarak belirtilen cümleler olmalıdır. Başvuru formu konsolosluklar veya vize merkezleri aracılığıyla alınmalıdır. Online olarak internet üzerinden doldurularak eksiksiz teslim edilmelidir. Başvuru formunda eksiklik veya yanlışlık belirlenirse vize red cevabı alabilir. Bunun için beyanlar doğru olmalıdır.

Lüksemburg Vizesi İçin Müracaat Nereye Yapılır?

Lüksemburg vizesi için müracaat Lüksemburg Konsolosluğuna yapılmalıdır. Başvuru formu teminiyle beraber işlem başlar. İstenilen başvuru formu internet üzerinden doldurularak gönderilir. Bu formu eksiksiz olarak doldurmak gerekir. Kısa süreli kalımlarda Schengen vizesinden yararlanılabilir. Uzun süre kalımlarda ise; çalışma, oturum, eğitim ve aile birleşim vizelerinden amaca uygun olanı alınmalıdır. Başvuru formu evrakların içine eklenerek teslim edilmelidir. Vize işlemleri için vize merkezlerine başvurarak destek alınabilir. Evrak ve başvuru eksiksiz olarak işlenmelidir. Sürecin uzamaması için bu durum önem arz eder.

Lüksemburg Vize Türleri Nelerdir?

Lüksemburg vize çeşitleri seyahat amaçlarına göre değişir. Vize türleri de buna göre şekillenmektedir. Vize türleri kısa ve uzun dönem kalımlara göre değişir. Ticari, turistik, öğrenim, araştırma, eğitim, bilim-kültür, aile birleşimi, aile ve arkadaş ziyareti, tır şoförleri için vize çeşitleri vardır. Bu vizelerde farklı farklı evraklar istenmektedir.

lüksemburg bayrağı

Lüksemburg Vizesi İçin Talep Dilekçesi Ve Başvuru Formu

Lüksemburg vizesi için başvuru formu ve vize talep dilekçesi çok önemlidir. Bu belgelerin içindeki boşlukların amacına uygun olarak doldurulması gerekir. Talep dilekçesinde tarih, nereye yollandığı, seyahat amacına belirten net cümleler, isim, soyisim, irtibat numarası, imza bulunmalıdır. Bu ayrıntılar amaca göre de çeşitlenmektedir.

Vize başvuru formunda ise; kişisel bilgiler, kimlik bilgileri, pasaport bilgileri, fotoğraf, kalınacak yerle ilgili bilgiler, uçak rezervasyon bilgileri, gidiş-dönüş tarihleri olmalıdır.

Lüksemburg Vizesi İçin Evraklar Nelerdir?

Lüksemburg vizesi için toplanması gereken bazı evraklar vardır. Bunların düzgün bir şekilde dosyalanması ve iletilmesi gerekir.

Bu belgeler şöyledir;

 • Başvuru formu
 • Amacına uygun yazılmış vize talep dilekçesi
 • Süresi dolmayan pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Geçim kaynağını belirten belge
 • Sigorta döküm belgesi
 • Vukuatlı nüfus cüzdan kayıt örneği
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Pasaport fotokopisi
 • İkametgah adresi
 • Sağlık sigortası
 • Konaklama bilgisi

Genel olarak bu belgeler istenmektedir. Vize türüne göre bu evraklardan başka evraklar da istenmektedir. Bunların da toplanması gerekir.

Lüksemburg İçin Vize Ücretleri Ve Vize Reddi

Vize işlemlerinde evraklardan hariç başvuru için harç bedeli vardır. Kısa süreli gezilerde bu ücret 60 € olarak güncellenmiştir. 6 yaşından 12 yaşına kadar olan bireylerde 35 € olarak harç ücreti vardır. Sportif faaliyet, eğitim, kültür, araştırma amaçlı seyahat eden 25 yaş üstü olan kişilerden ücret alınmaz.

Yapılan vize başvurularda eksik veya yanlış beyanda bulunulduğu takdirde vize red cevabı alır. Seyahat amacını yeterli düzeyde açıklamamış olmak vize reddi alınmasına yol açar. İkna edici ve yalın ifadelerin olması gerekir. Geçimi sağlayacak derecede para olmaması red cevabı alınmasına yol açar. Hesapta açıklanamayacak düzeyde paranın olması da red cevabı alınmasına sebep olur. Vize reddi alan kişi bunun sebebini iyi araştırmalıdır. Buna göre eksiklerini ve yanlışlarını düzeltmelidir. İtirazlar ilgili konsolosluğa yapılmalıdır. Lüksemburg vize reddine itirazlar 4 hafta içinde yazılı olarak bildirilmelidir.

Lüksemburg Vize Başvuru

Batı Avrupa’da bulunan Lüksemburg’a Türkler seyahat gerçekleştirmek istediklerinde ülkeye giriş yapabilmeleri için Lüksemburg vize başvuru işlemini yapmaları gerekir. Ancak Türk vatandaşlarının vize zorunluluğu sahip oldukları pasaport türüne göre belirlenir. Bordo pasaportluların vize alması zorunluyken diğer renklerde pasaportu bulunanlar vize muafiyeti hakkına sahiptir. Ancak bu hak 180 gün içerisinde gerçekleşecek 90 günlük kalışları kapsamaktadır.

Lüksemburg Vize Başvurusu Yapılabilecek Yerler

Lüksemburg vize başvurusu yapılabilecek yerler vize alma zorunluluğu olan kişiler tarafından merak edilmektedir.

Lüksemburg vize başvurusu yapılabilecek yerler:

 • Lüksemburg Ankara Büyükelçiliği
 • Lüksemburg İstanbul Fahri Konsolosluğu
 • Akredite vize başvuru merkezleri

Vize başvuru merkezleri İzmir, İstanbul ve Ankara’da bulunur. Ayrıca turistik seyahatler için turizm acenteleri aracılığıyla da başvuru yapmak mümkündür.

Lüksemburg Vize Başvuru Formunun Doldurulması

Vize alması gereken kişilerin Lüksemburg vize başvurusu için form doldurmaları gerekir. Bu form seyahat edecek kişinin kimlik, eğitim, iş ve aile bilgilerini içerir. Bunun yanı sıra pasaport türü ve bilgileri ile hangi amaçla seyahat edileceği gibi bilgiler formda bulunur. Bu bilgileri başvuru sahiplerinin doğru olarak yazması gerekir. Aksi takdirde vize onayının alınmasında sorunlar yaşanabilir. Bilgileri tam olarak dolduran kişiler forma tarih ve imza atarak teslim etmeye hazır hale getirirler. Form dışında Lüksemburg vize evrakları ve vize ücret dekontuyla birlikte başvuru merkezlerine ya da konsolosluklara teslim ederler.

Lüksemburg Vizesi İşlem Süresi

Başvuru için diplomatik yetkisi bulunan Lüksemburg Konsolosluğu işlem süresi 15 iş günüdür. Bu süre zarfından yapılan incelemeyle vize için olumsuz ya da olumlu yanıt verilir. Ancak bazı durumlarda işlem süresinin 1 aya kadar sürdüğü görülür. Bu nedenle başvuruların seyahatten en geç 1-1,5 ay önce başlanması önerilir.

Lüksemburg Vize Ücretleri

Vize ücretleri Lüksemburg vize başvuru işleminde bulunan kişilerin yaşına ve Lüksemburg’a gitme amacına göre değişir. Ücret 12 yaş üzerindeki kişiler için 103 Euro, 6 yaştan 12 yaşa kadar olan çocuklar için 63 Euro ve 6 yaşa kadar olan çocuklar için 23 Euro’dur. Bilimsel araştırma, seminer ve spor etkinlikleri için yapılan seyahatlerde vize ücreti alınmaz. Ancak bu etkinliklerin kar amacı gütmemesi gerekir.

Lüksemburg Vize Randevusu

Ülkeye yapılacak seyahatler de vize başvuru işlemleri için yetkili makamlardan Lüksemburg vize randevusu alınması gerekir. Vize başvurusunda bulunması gerekenler Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahipleridir. Diğer pasaport türü sahipleri 180 gün içerisinde seyahatleri 90 günü geçmeyecek ise vizeden muaftır.

Lüksemburg Vize Randevusu Alımında Vize Türleri

Lüksemburg vize türleri seyahat nedenine ve giriş-çıkış sayılarına göre çeşitlilik gösterir. Bu vizeler turistik, ticari, kültürel, aile birleşimi, ziyaret, tır şoförü, araştırma, eğitim, transit, tek ve çok girişli vizelerdir.

Lüksemburg Vize Randevusu ve Başvurusu İçin İstenilen Belgeler

Seyahat amacına göre alınması gereken vize türü belirlendikten sonra istenilen belgeler hazırlanmalıdır.

Vize türlerine göre istenilen belgeler farklılık gösterse de genel olarak;

 • Pasaport (en az 3 ay geçerliliği olan ve en az 2 boş sayfası bulunan)
 • Vize başvuru formu
 • Dilekçe (seyahat nedeninin net bir şekilde ifade edildiği)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası (en az 30.000 Euro teminatlı)
 • Seyahat belgeleri (konaklama ve ulaşım bilgileri)
 • Kimlik fotokopisi
 • Mali durumu gösteren belgeler (araç ruhsatı ve taşınmaz tapusu gibi) istenilmektedir.

Konsolosluk tarafından vize türüne göre ek vize belgeleri de istenebilir.

Vize Başvurusu

İstenilen tüm belgeler hazırlandıktan sonra Lüksemburg Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu’na başvuru da bulunulması gerekir. Lüksemburg’dan alınacak vizenin Schengen vizesi kapsamında olmasından dolayı biyometrik işlem (parmak izi taraması) için Lüksemburg vize randevusu alınması gereklidir. Son 5 yıl içinde Schengen vizesi almış olan kişiler için bu işlem yapılmaz.

Kısa süreli olarak yapılacak vize başvuruları büyükelçilik ve konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir. Bu Lüksemburg vize başvurusu yetkilendirilmiş vize merkezleri tarafından yapılmaktadır.

Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

İstenilen belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanıp başvurunun yapılmasından sonraki süreçte 5-15 iş günü içerisinde işlem sonuçlanır. Herhangi bir sorun yaşanmaması adına planlanan seyahat tarihinden en az 1 ay öncesinde vize başvurusu yapılmalıdır.

Lüksemburg vize randevusu almak için bizimle iletişime geçebilir ve uzman desteğinden faydalanabilirsiniz.

Lüksemburg Vize İşlemleri

Avrupa ülkesi olan Lüksemburg’a yapılan seyahatlerde vize alınması zorunlu olduğundan Lüksemburg vize işlemleri ile gerekliliklerin yapılması gerekir. Günümüzde insanlar imkanları dahilinde istedikleri ülkelere gidebilirler. Yurtiçinde yapılan seyahatlerde vize işlemlerine ihtiyaç yokken, yurtdışında yapılan seyahatlerde vize alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Lüksemburg Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

İnsanlar yurtdışında yapılan seyahatlerin amaç ve içerikleri açısından bazı uygulamalara tâbi olmaktadır. Yurtdışında yapılan seyahatlerin çoğu aile ziyareti, iş amaçlı, eğitim ve turistik amaçlı olarak yapılmaktadır. Seyahatler gerçekleştirilmek istendiğinde seyahat etmeden en geç 15 gün öncesinden veya en erken bir ay öncesinden ilgili konsolosluğa başvurulması gerekmektedir. Lüksemburg vizesi almak isteyenlerin bulunduğu yere yakın olan konsolosluk, dış temsilcilik veya elçiliğe başvurarak Lüksemburg vize işlemleri için adım atmaları gerekiyor.

Avrupa ülkelerine Seyahat

Avrupa Birliği ülkeleri kendi içerisinde serbest dolaşım söz konusu iken dışardan gelen ülkelere vize alınması şartını koşmaktadır. Avrupa Birliği üyesi Lüksemburg birlik ülkelerine vizesiz dolaşıma izin verirken diğer ülkelerin Lüksemburg vize işlemleri ile gereklilikleri yerine getirmeden girişlerine izin vermemektedir.

Schengen Vizesi Nedir?

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin kendi aralarında yapmış olduğu Schengen antlaşması sayesinde vatandaşların serbestçe dolaşmasına imkân sağlanmıştır. Avrupa’da Schengen anlaşmasına taraf olan ülkeler Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İtalya vb. ülkelerdir. Schengen üyesi olan Lüksemburg diğer yabancı ülkelere Lüksemburg vize işlemleri şartını koşar.

Aile Birleşimi İçin Nasıl Vize Alınır?

İnsanlar günümüzde aynı memlekette veya aynı ülkede olmayabiliyor. Bu durum insanlar için dezavantaj oluşturmaktadır. Aile ziyareti veya aile birleşimi için seyahat etmek zorunda kalınıyor. Bu durumda olan insanların aile ziyareti yapmaları için bazı şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Devletler de ayrı ülkelerde bulunanlar için aile birleşimi gibi yasal düzenlemeler yaparak birleşmelerine olanak sağlamıştır. Lüksemburg’ta ailesinden herhangi bir ferdi olan varsa aile birleşimi olanaklarından yararlanabilir.

Lüksemburg’ta bulunan aile yanına gitmek ve uzun süreli kalma durumu içinde Lüksemburg vize işlemleri yapılması gerekiyor. İlgili konsolosluğa başvurup, gerekli evrakların beyan edilmesi durumunda seyahat ederek Lüksemburg’ta oturum izni alabilir. Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında schengen anlaşması olduğu için aile birleşimi gibi durumlarda vize alınmasına gerek yoktur.

Lüksemburg’a seyahat etmek istenildiğinde Lüksemburg vize evrakları ile birlikte vize başvurusunda bulunmak şarttır. Schengen bölgesinde bulunan ülkeler arasında yer alan Lüksemburg’a seyahat edebilmek için kısa süreli veya uzun süreli vize başvurusunda bulunulmalıdır. Maksimum 90 gün Lüksemburg’da kalmak planlanıyorsa kısa süreli seyahat vizesi, 90 günden fazla kalmak planlanıyorsa uzun süreli vize türlerinden birisine başvurulmalıdır. Lüksemburg vize evrakları ise vize başvurusunun başarıyla sonuçlanabilmesi için tamamlanması gereken evraklardır.

Lüksemburg Vize Evrakları Nelerdir?

Seyahat türüne göre vize evrakları farklılık gösterir. Ancak vize türü fark etmeksizin tamamlanması gereken standart evraklar vardır.

Standart Lüksemburg vize evrakları şöyledir;

 • Vize başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Pasaport
 • Uçuş ve konaklama rezervasyonu
 • Banka hesap bilgileri
 • Seyahat sağlık sigortası

Yukarıda belirtilen evraklar standarttır ve hangi vize türüne başvurulursa başvurulsun edinilmek zorunda olunan evraklardır.

Vize Başvuru Formu

Vize başvuru formu, Lüksemburg Konsolosluğunun resmi sitesinden ulaşılabilecek bir evraktır. Söz konusu evrak eksiksiz ve doğru biçimde doldurulmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf

Lüksemburg Konsolosluğu başvuru sahiplerinden Uluslararası Sivil Havacılık Kurallarına uygun 1 adet biyometrik fotoğraf istemektedir.

Pasaport

Lüksemburg’a seyahat edilen ve seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli bir pasaporta sahip olunmalıdır. Ayrıca pasaportun en az 2 sayfası boş olmalıdır.

Uçuş ve Konaklama Rezervasyonu

Uçak bileti veya uçak bileti rezervasyonunu başvuruda Lüksemburg vize evrakları arasına eklenmeli ve Lüksemburg Konsolosluğuna başvuru gününde sunulmalıdır. Ayrıca Lüksemburg’a seyahat edildiğinde nerede kalınacağını gösteren konaklama belgelerini de başvuru gününde Konsolosluğa sunmak gerekecektir.

Banka Hesap Bilgileri

Lüksemburg’a seyahat edebilmek için gerekli maddi yeterliliğin var olduğu Konsolosluk yetkililerine kanıtlanmalıdır. Bunun için son 3 aya ait banka hesap bilgileri ve finansal yeterliliği gösteren diğer belgeler kullanılmalıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat sağlık sigortası Schengen bölgesini kapsamalı ve minimum 30.000 € teminatlı olmalıdır.

Lüksemburg Vize Başvurusu Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vize başvuru sürecinin başlaması için vize başvuru ücretini ödemek gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca başvuruda istenilen Lüksemburg vize evrakları eksiksiz olarak karşılanmalı ve başvuru gününde Konsolosluğa sunulmalıdır. Başvuru gününde ve saatinde Konsoloslukta olmamak sıranın geçmesine ve başvurunun reddedilmesine sebep olabilir. Ayrıca başvuru evraklarından herhangi birinin eksik olması da başvurunun reddedilmesine sebep olacaktır.