Türkiye’den Macaristan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarından ülkenin konsolosluğunun belirlemiş olduğu kriterlere göre Macaristan vize başvurusu ile vize talep edilmektedir. Macaristan bilindiği üzere Schengen Bölgesi ülkeleri arasında yer almaktadır. Macaristan seyahatlerinde sadece 90 günle sınırlı olmak kaydıyla yeşil, siyah ve diplomatik gri pasaporta sahip kişiler vizeden muaf olacaklardır. Diğer vatandaşlar ülkeye seyahat etmek istediklerinde seyahat türüne uygun Macaristan vize başvuru işlemi yapmakla yükümlüdürler. Ülkenin konsolosluğu kısa süreli seyahatler için doğrudan yapılan başvuruları kabul etmemekte ve bu işlemleri vize işlemlerini yapan turizm firmalarına bırakmıştır.

Macaristan Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Türkiye’den Macaristan’a yapılacak her türlü seyahatler için Türk vatandaşları Macaristan vize başvurusu yapmak zorundadır. Seyahat türüne uygun olan vize için yapılacak olan başvurularda kişilerden 2021 yılına uygun güncel evraklar eksiksiz olarak istenecektir. Ayrıca 2021 yılı için belirlenen vize harcının da yattığını gösteren dekontun da evrak dosyasında bulunması gereklidir. vize başvurusu yapıldığı taktirde evrakların güncel evrak listesine göre hazırlanması vize onay sürecini kısaltacaktır. Vize için gerekli evraklar arasında vize başvuru formu, dilekçe, seyahatin amacı, tarihi ve masraflarının ne şekilde kim tarafından karşılanacağını gösteren belgeler vize evrak dosyasında eksiksiz yer almalıdır. Ancak bu şekilde seyahat tarihinde gecikme olmaksızın Macaristan vizesi Macaristan Vizesi alınabilmektedir.

macaristan bayrağı

Macaristan Vize Başvuru Adımı İle Vize Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Macaristan’a yapılacak olan seyahatler için vize başvurusu yapan kişiler evraklarını tam ve doğru şekilde konsolosluğa teslim etmeleri halinde vize onay süreci hızlı gelişecektir. Bundan dolayı Macaristan Devletine yapılacak olan seyahatin türüne uygun vize başvurusu yapmak sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda Macaristan vize başvuru adımı için seyahat tarihinizden bir ay kadar önce vize randevusu oluşturmak vize onay sürecinde etkili olacaktır. Konsolosluklarda yaşanacak yoğunluk, tatil günleri gibi nedenlerden dolayı vize onaylanma sürecinde aksaklıklar söz konusu olabilir. Bundan dolayı vize randevusunun erken oluşturulması önemlidir.

Elbette Macaristan vizesi için konsolosluğun belirlemiş olduğu ekspres uygulaması tercih edilebilir. Fakat bu hizmet için ek ücret ödemek gerekmektedir. Eğer ki normal şartlar altında evraklarda pürüz olmaması halinde vize 7 ile 10 gün içinde olumlu sonuçlanacaktır.

Macaristan Vizesi Başvuru Ücreti

Türkiye’den Macaristan Hükümetine yapılması planlanan her türlü seyahat için Türk vatandaşlarından vize istenmektedir. Macaristan vize başvuru işlemi esnasında verilen evrak listesinin güncel 2021 yılını içermiş olmasına dikkat edilmelidir. Konsolosluğun 2021 yılı için belirlemiş olduğu vize ücreti ilgili kuruma yatırılarak dekontu evrak dosyasına yerleştirilmelidir. Macaristan Konsolosluğu tarafından her yıl vize ücretleri değiştirilmektedir.

Belirlenen vize ücretlerine:

  • Evrakların ulaştırıldığı kargo bedeli
  • Vize biyometrik işlem ücretleri
  • Vize işlemlerini yürüten aracı kurumların ücretleri

Macaristan vizesi başvuru ücretine dahil değildir. Bu hizmetler için ek ücret talep edilmektedir.

Macaristan Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Macaristan seyahatlerinde Türk vatandaşlarının Macaristan vizesi başvuru işlemi yapması gereklidir. Bu vize başvurusu yapılmadan önce konsolosluklardan vize randevusu oluşturulması gerekmektedir. Tüm vize işlemleri randevu esasına göre yapılmaktadır. Bundan dolayı seyahat tarihinden ortalama bir ay önce vize randevusu oluşturmak sağlıklı olacaktır. Böylelikle seyahat tarihinde birtakım sebeplerden dolayı aksamalar oluşmamış olur. Macaristan vize işlemleri evrak dosyanızda herhangi bir eksiklik olmaması halinde ayrıca vize harcının yatırıldığını beyan eden dekontun da bulunması halinde kısa zamanda olumlu onaylanacaktır.

Macaristan Vizesi Alabilmek İçin Randevu Gerekli Mi?

Her ülkenin vize başvurularını yaparken vize başvuru randevusu oluşturmak gereklidir. Randevu olmadan Macaristan vize başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır. Elbette Macaristan’a yapılacak olan seyahatler için vize başvuru randevusu alınması gerekmektedir.