Macaristan’a gitmek isteyen çalışanlar, öğrenciler, turistler ve aile ziyaretleri yapmak isteyenlerden talep edilen Macaristan vizesi için gerekli evraklar bulunmaktadır. Evrakların tamamlanarak gerekli mercilere başvuru yapılması gerekmektedir.

Seyahat edecek olanların Schengen ülkelerinden olmadıklarında Macaristan vize evrakları listesini temin etmeleri gerekmektedir.

Macaristan Orta Avrupa’da Karpat Dağlarına kurulmuş denize kıyısı olmayan bir Avrupa ülkesidir. Macaristan Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında yer almaktadır. AB üye ülkeleriyle beraber Schengen vizesi kapsamında olduğu için AB üyelerine vize uygulamamaktadır. Diğer ülkelere ise vize uygulamaktadır.

Macaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Macaristan’a gitmek isteyenler sınır kapılarında sorun yaşamamaları için bazı evrakları tedarik etmeleri gerekmektedir. Seyahat için gereken Macaristan vizesi için gerekli evraklar şöyle sıralanabilir. Pasaport, pasaport fotokopisi, vize başvuru formu, Macaristan konsolosluğuna yazılmış seyahat dilekçesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, gidiş dönüş uçak biletleri ve otel rezervasyonları, seyahat masraflarına dair belge, mesleki bilgiler istenen evraklar arasındadır.

Vize Nedir?

Vize, ülkeler arasında yapılacak seyahatlerde karşılıklı olarak yapılan anlaşma ve imtiyazlar sayesinde dolaşma imkanına denir.

Günümüzde insanlar artık her yere seyahat etme imkanına sahip duruma gelmişlerdir. Macaristan’a gitmek isteyenler Macaristan vize evrakları temin ederek seyahat edebilirler.

macaristan bayrağı

Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Seyahat etmek isteyenlerin seyahate başlamadan en geç 15 gün önce Macaristan vize randevu alımını yapmaları gerekir. Seyahatten önce en çok 3 ay öncesinden de yapılabilir. Macaristan’a seyahat edecek olanlar vize başvurusu ile birlikte Macaristan vizesi gerekli evraklar temini yaparak yetkili konsolosluğa başvurabilirler.

Vize İçin Kimler Başvurabilir?

Yurtdışına yapılacak seyahatler için bazı hükümleri taşımak gerekmektedir. 18 yaşını doldurmuş, aranması, kısıtlılığı gibi durumları olmayan insanlar vize için gerekli işlemleri yapabilir. Macaristan seyahati için Macaristan vize gerekli belgeler de temin edilmesi durumunda istedikleri zaman seyahat edebilirler.

İnsanların Statülerine Göre İstenilen Evraklar

Yurtdışına seyahat edecek çalışanlar, aile ziyaretleri yapanlar, turistik gezilerde bulunanlar, diplomatlar ve öğrenciler için farkı belgeler istenilmektedir. Örneğin öğrencilerden istenilen belgeler şunlardır. Yurtdışına AB ülkelerinden istenilen Macaristan vizesi için gerekli belgeler şöyle sıralanabilir. Pasaport, pasaportun fotokopisi, vize başvuru formu, 2 adet vesikalık fotoğraf, öğrenci belgesi, banka hesap cüzdanı fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, vukuatlı nüfus cüzdanı, gidiş dönüş uçak bileti gibi evraklara ihtiyaç duyulmaktadır.

Aynı zamanda aile birleşimi için de Macaristan vize gerekli belgeler ve vize başvurusu için kullanılan diğer evraklar birleştirilerek vize alınabilir. AB ülkelerinde Schengen’a üye olan ülkeler içinde aile birleşiminde herhangi bir evrak gerekmemektedir. Diğer ülkelerden gelen yabancılardan Macaristan vizesi gerekli belgeler şart koşuluyor. Yurtdışına yapılan seyahatlerde vize için gerekli evraklar olmadığı zaman seyahatlerin gerçekleşme imkanı kalmamaktadır.

Vizelerde Yeni Dönemler

Ülkeler kendi aralarında yaptığı özel antlaşmalar sayesinde vizesiz seyahat edebilirler. Ancak ülkelerin karşılıklı anlaşmaları çerçevesinde olabilmektedir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle artık vizeler de online yapılma imkanı sağlamıştır. Yapılan bu yenilikler sayesinde zamandan tasarruf sağlanmıştır. Vizenizin türüne göre doğru Macaristan vize belgeleri listesine ulaşıp temin edebilmek adına bizimle iletişime geçebilirsiniz.