Macaristan yabancı ülkelerin vatandaşlarından ülkeye giriş yapabilmeleri için Macaristan vize işlemleri yapılarak vize alınmasını talep eder. Vize talep ettiği ülkeler arasında ise Türkiye’de bulunur. Türk vatandaşlarının Macaristan vizesi alabilmeleri için belirtilen vize işlemlerini yapmaları gerekir. Vize türüne bağlı olarak gerçekleştirilmesi gereken Macaristan vize işlemleri;

Ticari Macaristan Vize İşlemleri

Macaristan’a iş görüşmesi, fuar, toplantı, ortaklık ve iş organizasyonu sebebiyle gitmesi gereken kişilerin ticari vize işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekir. Ticari amaçla ülkeye gidecek olanlar vizeyi 90 gün için alabilirler ve bu süre içerisinde ülkede iş amacıyla bulunabilirler. Ticari vize alması gerekenler ise Macaristan Konsolosluğu’nun yetki vermiş olduğu vize merkezlerine başvurarak vizelerini alabilirler. Macaristan ticari vize için ödemeleri gereken ücret ise 85€’dur.

Turistik Macaristan Vize İşlemleri

Macaristan’ın tarihi yerlerini görmek için seyahat planlayanlar Macaristan turistik vize işlemlerini gerçekleştirebilirler. Turistik amaçla yapılacak seyahat için 90 günlük vize alabilirler. Bu vize sayesinde 90 günden az olacak süreyle ülkede kalabilirler. Ancak ilk defa başvuru yapan kişilerde vize süresi 30 günlüktür. Macaristan turistik vize ücreti ise 85€’dur.

macaristan bayrağı

Macaristan Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Macaristan’da yaşayan aile ya da arkadaşını ziyaret etmek isteyen kişilerin ise aile ve arkadaş ziyareti vize işlemleri için gerekenleri tamamlaması gerekir. Bu vizenin süresi ise maddi duruma, Macaristan’da bulunan kişiyle olan yakınlığa ve pasaport süresine bağlı olarak değişir. Bu vizenin alınabilmesi için Macaristan’da yaşayan yakının davetiye göndermesi gerekir.

Macaristan Transit Vize İşlemleri

Macaristan’dan bir ülkeye aktarma yapma amacıyla geçmek zorunda olanların alması gereken vize transit vizedir. Bu vize için kişilerin gerekli olan Macaristan vize işlemleri adımlarını tamamlamaları gerekir. Vizenin süresi sadece aktarma uçuşuna kadar geçerli olan süre kadardır. Zamanında uçuştan yararlanabilmek için transit vize başvurusunun aktarmadan 30 gün önceden yapılması gerekir.

Macaristan Vize İşlemleri Yapılırken İhtiyaç Duyulan Belgeler

Macaristan’a gitmesi gereken kişiler seyahat amaçlarının turistik, ticari, ziyaret veya aktarmalı uçuş sebebiyle olmasına bağlı olarak başvurularını tamamlayabilmek için yetkililere vize belgeleri sunmalıdır.

Bu belgelerin tüm vizeler için standart olanları şunlardır;

  • Macaristan vize başvuru formu (vize türüne uygun doldurulan)
  • Pasaport (geçerlilik süresi seyahat bitimi sonrasında da devam edecek olan)
  • Kimlik fotokopisi (kimlikte bulunan kimlik numarası ve kişisel bilgileri net belirten)
  • Seyahat sağlık sigortası poliçesi (Macaristan’da geçerli olan)
  • Mali durum belgeleri (Banka hesap dökümlerini içeren)
  • Biyometrik fotoğraf (Başvuru sahibinin yüzünü net gösteren ve uygun arka fonda çekilmiş olan)
  • Eski pasaport ve vize fotokopileri
  • İkamet belgesi

Bu belgelerin tamamı vize başvuru merkezlerine teslim edilir ve onlar tarafından Macaristan Konsolosluğu’na gönderilir. Bu sayede Macaristan vize işlemleri sonucunda evraklar incelemeye alınarak vize onayının verilmesi beklenilir.