Türkiye’den Macaristan’a yapılacak olan seyahatlerde Türk vatandaşlarından Macaristan vize randevu talebi ile birlikte vize alınması istenmektedir. Macaristan Konsolosluğuna yapılacak olan vize başvurusu için randevu alımı yapılmalıdır. Güncel evrak listesine göre evrakları hazırlamak vize alma süreci açısından olumlu olacaktır. Aynı zamanda Macaristan Konsolosluklarından vize randevusunu erken oluşturmak vize alma açısından önemlidir. Vize randevularının erken dönemlerde alınması hiç kuşkusuz ki vize alım sürecini etkileyecektir. Böylelikle planlanan seyahatte aksamalar yaşanmamış olacaktır.

Macaristan Vize Randevusu ve İşlemleri Nasıl Olur?

Türkiye’den Macaristan Devletine her ne sebeple olursa olsun yapılacak olan tüm seyahatlerde Türk vatandaşlarından seyahatin türüne uygun vize istenmektedir. Macaristan vize randevusu alınması vize başvurusu sırasında önemlidir. Vize randevusu oluşturmadan hiçbir şekilde başvurular değerlendirilmeye alınmayacaktır. Macaristan vize işlemleri Konsolosluklardan alınacak olan randevu sistemine göre olup, belirlenmiş olan randevu gününde konsolosluklarda olunmalıdır. Vize randevu gününe geç kalındığı taktirde yeniden Macaristan vize randevusu oluşturmak gerekecektir. Vize başvurusu öncesinden Konsoloslukların güncel evrak listesine göre evrakların hazırlanmış olması ve vize başvuru talep formunun eksiksiz doldurması vize sürecinin sorunsuz atlatılmasını sağlayacaktır.

macaristan bayrağı

Macaristan Vizesi Randevu İşlemi Sonucu Vize Kaç Günde Sonuçlanır?

Macaristan’a yapılması planlanan seyahatler için ilk olarak Macaristan vizesi randevu oluşturma aşamasının gerçekleştirilmesi gereklidir. Vize randevusu olmadan bu ülkeden vize almak söz konusu değildir. Gerek Konsolosluklara şahsen başvuru yaparak gereksede vize işlemlerini yürüten vize merkezleriyle iletişime geçerek vize işlemlerinin yürütmesi talep edilebilir. Macaristan vize işlemleri normal şartlarda evraklarda sıkıntı yaşanmaması şartıyla 7 ile 10 gün içinde olumlu sonuçlanabilmektedir. Bu durum elbette Macaristan Konsolosluklarının yoğunluğu ya da resmi tatil günleri gibi dönemleri haricinde böyledir. Bu olası aksamalarla karşılaşmamak için seyahat tarihinden 1 ay öncesinde randevu alımı yapmak yararlı olacaktır.

Macaristan Vize Randevu Alımı İçin Gerekli Evraklar

Macaristan Devleti Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir. Macaristan vize randevu alımı sistemiyle Macaristan vizesi için randevu oluşturulabilir. Macaristan Konsolosluğu randevu sistemine göre vize işlemleri adımlarını gerçekleştirmektedir. Bu ülkeye yapılacak seyahatin türüne uygun vize evraklarının eksiksiz şekilde ve doğru bilgilerle oluşturulması vizenizin onaylanma sürecinde etkilidir.

Vize için gerekli evraklar:

  • Pasaport
  • 2 adet fotoğraf
  • Uçak biletleri, konaklama belgesi
  • Kişinin maddi durumunu gösteren banka hesap dökümü
  • Macaristan seyahati için yapılacak olan sağlık sigortası

Bu evraklar tamamen tüm vizeler için ortak istenen evraklar olup, vize türüne göre evrak listesinde ek evraklarda istenebilir. Kişinin eğitim durumuna ya da iş hayatına ait farklı evraklarda evrak dosyasına yerleştirilmelidir.

Macaristan Vize Ücretleri

Macaristan Konsolosluğu tarafından her yıl vize ücretleri güncellenmektedir. Bu vize ücretleri elbette vize türlerine göre değişkenlik gösterecektir. Bu durumda vize merkezlerinden gereken vize harcı ve güncel evrak listesi öğrenilebilir. Macaristan Devleti 6 yaş öncesi çocuklardan vize ücreti istememektedir. 2021 yılını içeren vize ücretleri vize merkezlerinden öğrenilebilir. Macaristan vize randevu alım işlemleriyle ilgili bizden danışmanlık hizmeti alabilmek için dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.