Türkiye’den Budapeşte’ye veya Macaristan’ın diğer şehirlerine seyahat planlayanların Macaristan vizesi ile bu seyahati gerçekleştirmeleri mümkündür. Vize gri, siyah ve yeşil pasaportlular için 3 aya kadar zorunlu değilken bordo pasaportlular için her koşulda zorunludur. Macaristan Orta Avrupa’da bulunan ülkeler arasında yer almakta olup başkenti Budapeşte’dir. Tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken ülke insanların gezi rotaları arasında yer alır. Ayrıca ticari amaçlarla da seyahat edilen ülkeler arasında bulunur.

Macaristan’a Vize Almak İçin Başvuru

Avrupa Birliği ülkesi olan Macaristan’a vize ile gitme zorunluluğu olan kişilerin vize başvurusu yaparak ve gerekli olan prosedürleri uygulayarak seyahati gerçekleştirmesi mümkündür. Vize almak için başvuru yapmak isteyenlerin seçebileceği birkaç başvuru noktası vardır.

Macaristan vize başvuru noktaları şunlardır;

 • Macaristan Konsolosluğu
 • Macaristan Büyükelçiliği
 • Vize başvuru merkezleri (yetkili)
 • Seyahat acenteleri

Ülke için C tipi olarak anılan vize başvurularının doğrudan konsolosluğa veya büyükelçiliğe yapılması mümkün değildir. Bunun için yetki verilen vize merkezleri tercih edilebilir. Ancak istisnai durumlarda doğrudan başvuru kabulü de mümkündür. Ayrıca uzun süreli yapılacak seyahatler için konsolosluğa doğrudan başvuru yapılabilir.

Macaristan Vizesi İçin Başvuru Formu

Macaristan vizesi için başvuru formu vize evrakları içerisinde mutlaka bulunma zorunluluğu olan belgelerden birisidir. Başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Ayrıca formda yer alan ve kişisel bilgileri içeren 17 maddelik sorular doğru şekilde yanıtlanmalıdır. Bunun yanı sıra forma yazılan cep telefonu numarası başvuru sahibinin olmalıdır.

Başvuru formu online olarak doldurulabileceği gibi çıktısı alınarak da doldurulabilir. Çıktı alındığı durumlarda mutlaka siyah veya mavi tükenmez kalemle hatasız şekilde doldurulmalıdır. Formdaki kişisel bilgiler dışında seyahat, pasaport, vize ve iş bilgileri eksiksiz doldurulduğunda son sayfaya başvuru yapan kişi tarafından imza atılmalıdır. Başvuru formunun çocuklar içinde doldurulması gerektiğinden imzanın anne ve baba tarafından atılması zorunluluğu vardır.

macaristan bayrağı

Macaristan Vize Tipleri

Yapılacak Macaristan vize başvurusu ile istenilen zamanda olumlu olarak sonuçlanabilmesi için Türk vatandaşlarının doğru vizeye başvuru yapmaları gerekir. Bu nedenle başvuru öncesinde vize tiplerinin belirlenmesi faydalı olacaktır.

Vize zorunluluğu olan kişilerin alabilecekleri Macaristan vize tipleri şunlardır;

 • Eğitim vizesi
 • Turistik vize
 • Transit vize
 • Oturum vizesi
 • Şoför vizesi
 • Sportif amaçlı vize
 • Resmi ziyaret vizesi
 • Kültürel amaçlı vize
 • Ticari vize
 • Sağlık sebepli vize
 • Aile birleşimi vizesi
 • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi

Vize tipine karar veren kişiler her vize tipi için aynı talep edilen standart belgelerle vize tiplerine göre belirlenen farklı belgeleri hazırlamak zorundadır.

Macaristan Vizesi Almak İçin Evraklar

Macaristan vizesi alınabilmesi için başvuruda bulunacak kişiler vize merkezleri, konsolosluklar veya turizm acentelerine vize evraklarını teslim etmelidirler. Macaristan vizesi için gerekli evraklar başvuru yapan bireylerin Macaristan’a gitmek için uygun aday olup olmadığının anlaşılmasına yardımcı olur. Bu nedenle belgelerin eksik olmadan teslim edilmesi önemlidir.

Macaristan’a gitmek isteyenlerin başvuru yaptıkları merkezlere teslim etme zorunluluğu bulunan ve standart olarak kabul edilen vize evrakları şunlardır;

 • Başvuru formu (form belirlenen standartlara uygun olarak doldurulmuş olmalıdır)
 • Pasaport (Vize için kullanılacak olan pasaport maksimum 10 yıl içinde alınmış olmalıdır. Buna ek olarak pasaportta 2 adet vize için kullanılabilecek sayfanın bulunması gereklidir.)
 • Biyometrik fotoğraf (2 adet 35×45 mm ölçülerinde olmalıdır. Bunun yanı sıra fotoğrafta yüzün ve alnın tam olarak açık olması, fotoğrafın beyaz fon üzerinde çekilmiş olması ve çekilme süresinin son 3 ay önce olması şartı vardır.)
 • Seyahat sağlık sigortası ve poliçesi (Sigorta minimum 30000 Euro olmalıdır. Ayrıca poliçede kaşe ve ıslak imza yer almalıdır. Aksi takdirde poliçe geçersiz kabul edilir. Ayrıca sigortanın seyahatten bir gün önce başlayıp seyahat bitiminden bir gün sonra bitmesi gereklidir.)
 • Pasaport fotokopileri (Geçmişte kullanılan pasaport ve vizelerin fotokopilerine ihtiyaç duyulur. Bu fotokopilerde kimlik bilgileri net bir şekilde görünmelidir. Ayrıca birlikte seyahat yapılacaksa diğer kişilere ait pasaport ve vizelerin fotokopileri de sunulmalıdır.)
 • Kişisel banka hesap özeti (Banka hesap özeti banka görevlisinin imza ve kaşesini içermelidir. Ayrıca başvurudan 1 hafta önce alınmış olmalı ve son 3 aylık hesap bilgilerini içermelidir.)
 • İkametgah belgesi
 • Kimlik fotokopisi (Fotokopide mutlaka kimlik numarası yer almalıdır.)
 • Tam vukuatlı nüfus örneği (E-devlet üzerinden alınabilir.)

Seyahatin gerçekleştirileceği tarihi içeren uçak rezervasyonları, Macaristan’da yapılacak konaklama bilgileri ve vize türlerine göre gerekli olan belgelerde vize evrakları arasında bulunur. Ayrıca Macaristan’a gitmek için davet alındıysa davet mektubu ve masraflar sponsor tarafından karşılanacaksa sponsor mektubu teslim edilmelidir.

Macaristan’a Vize Ücretleri

Macaristan’a vize ücretleri alınan hizmete bağlı olarak değişiklik gösterir. Vize için vize merkezlerinin tercih edilmesi durumunda kurye, form doldurma, vize evrakları hazırlama desteği ve seyahat sigortası hizmeti alınması durumunda fiyatlar farklılaşır. Ancak 2021 yılı itibariyle standart olan Macaristan vizesi harç ücreti 85 Euro’dur. Ayrıca bu ücrette alınacak vizenin süresine ve türüne bağlı olarak da farklar görülebilmektedir. Özellikle uzun süreli olan vize türlerinde bu ücret prosedürü daha farklıdır.

Macaristan Vizesi Sonucu Açıklanma Süresi

Macaristan vizesi için yapılacak işlemlerde vize merkezlerinin tercih edilmesi durumunda merkezler evrakları ve gerekli belgeleri Macaristan Konsolosluğu’na gönderirler. Konsoloslukta yapılan incelemenin tamamlanmasıyla da vizenin alınabileceği veya alınamayacağı belirlenir. Bu nedenle vize sonucu açıklanma süreci beklenenden daha uzun sürebilmektedir.

Vize sonuçlarının açıklanma süresi konsolosluğun yoğunluğunun etkisiyle uzayabilir. Buna ek olarak başvuruda eksik belgelerin bulunması veya hatalı işlemlerin yapılması sürenin daha da uzamasına sebep olur. Ancak sorun yaşanmadan gerçekleştirilen başvuruların açıklanma süresi genel olarak 7 iş günü kadardır. Bu sürenin uzayabileceği göz önüne alınarak başvuruların yaklaşık 1 ay öncesinden yapılmaya başlanması önerilir.

Macaristan Vizesi Reddi Ve Sebepleri

Macaristan vizesi başvurularında ret cevabı almayı hiçbir başvuru sahibi istemez. Bu durumun gerçekleşmemesi için başvuru belgelerinde eksik veya hatanın bulunmaması ile doğru vize için başvuru yapılması gerekir. Buna rağmen başvuruda bulunan kişilerin Macaristan vize reddi alması mümkündür. Bu reddin birden fazla sebebi olabilir. Bu sebepler belge eksikliği, maddi durum yetersizliği, yanlış vize başvurusu ve geçmiş dönem vize veya seyahat geçmişi olabilir.

Macaristan Vizesi İçin Alınan Red Sonrası Yapılabilecekler

Macaristan vizesi verme yetkisi Macaristan Konsolosluğu’ndadır. Bu nedenle ret cevabı da konsolosluk tarafından verilir. Vizenin neden reddedildiği Macarca, İngilizce ve Türkçe olarak kişiye gönderilen ret formunda yer alır. Reddin haksız olduğunu düşünen kişilerin ret cevabı karşısında temyiz (itiraz etme) hakkı vardır. Bu haktan yararlanmak isteyen kişiler formu aldıktan itibaren başlayan 8 gün içerisinde Macaristan Konsolosluğu’na temyiz başvurusunda bulunurlar. Ancak temyiz için önceden randevu almaları gerekir.

Vize reddine itiraz hakkından yararlanmak isteyen kişilerin konsolosluğa 35 Euro ödeme yapmaları zorunludur. Ödeme itiraz başvurusu esnasında yapılabilir. Başvuru sahibinin itiraz etmesi sonrasında 15 gün içerisinde itiraz dikkate alınarak reddin ortadan kalkıp kalkamayacağı araştırılır ve 15 gün sonunda cevap verilir. İtiraza rağmen her zaman başvuru yapanların olumlu yanıt alma durumu yoktur. 15 gün sonunda aynı şekilde ret yanıtı alınabilir. Bu durumda Macaristan’a gitmeyi düşünen kişilerin vize işlemleri ile alınan ret sebebini ortadan kaldırarak yeniden başlaması gerekir. Ayrıca vize ücretlerini yeniden ödemeleri zorunluluğu vardır. Çünkü Macaristan vizesi için ret durumunda ücret iadesi söz konusu değildir.