İçindekiler

Malta’ya seyahat edecek olan Umuma Mahsus (bordo) pasaporta sahip kişiler Malta vize başvurusu yaparak Malta vizesi almak zorundadır. Diğer pasaport türlerine sahip olan kişiler ise 90 günü geçmeyecek seyahatleri için vizeden muaftır. Daha uzun süreli olarak yapılacak seyahatler için ise vize başvurusu yapılmalıdır. Malta’ya yapılacak olan seyahatlerde Schengen vizesi alınır.

Malta Vize Başvuru İşlemleri

Vize başvuruları vize türüne göre alınır. 90 günden kısa süreli seyahatlerde istenilen belgeler hazırlandıktan sonra yetkili vize başvuru merkezlerine başvuru yapılarak vize başvuru işlemleri tamamlanır. 90 günden fazla sürecek olan seyahatler için yapılacak başvuru Malta Konsolosluğu’na yapılır. Alınacak olan vize Schengen vizesi olarak verileceğinden dolayı biyometrik işlemlerin (parmak izi taraması) tamamlanabilmesi için randevu alınması zorunludur.

Malta Vizesi Başvuru İşlemleri İçin İstenen Belgeler

Malta seyahati için alınacak olan vize türüne karar verildikten sonra istenilen belgeler hazırlanır. Vize türüne göre istenilen belgeler de değişiklik gösterebilir.

Genel olarak Malta vizesi başvuru işlemleri için istenilen belgeler şunlardır;

 • Pasaport, (Seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan ve en az 2 boş sayfaya sahip)
 • Pasaportun daha önce işlenmiş olan tüm sayfalarının fotokopisi,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Vize başvuru formu,
 • Dilekçe, (Seyahatin hangi amaçla yapıldığının açıkça ifade edildiği)
 • Nüfus cüzdan fotokopisi,
 • Seyahat bilgilerini gösteren belge, (Ulaşım ve konaklama bilgileri)
 • Banka hesap dökümü, (Son 3 aya ait bankadan alınmış ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır. Hesap dökümü alınan hesap aktif olmalı ve seyahat masraflarını karşılayabilecek bakiyeye sahip olmalıdır.)
 • Mali durumu gösteren (taşınmaz tapusu, araç ruhsatı ve kira geliri gibi) belgeler,
 • Seyahat sağlık sigortası, (Seyahat bitiminden sonra 15 gün daha süresi olmalı)
 • Vize başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont

Malta Vize Başvuru Ücretleri

vize başvurusu sırasında ödenmesi gereken vize başvuru ücreti 12 yaş ve üzeri kişiler için 60 Euro’dur. 6-12 yaş arası çocuklar için ise 35 Euro vize ücreti ödenir.

Vize Kaç Günde Çıkar?

İstenilen evrakların tam ve doğru bir şekilde hazırlanmış olmasıyla kısa süreli seyahatler için başvurulan vize 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanır. Uzun süreli vize için Malta vizesi başvuru talebinde bulunulduğunda işlemlerin sonuçlanması 60 günlük bir süreyi kapsar. Ekstra belgelerin istenmesi ya da konsolosluk tarafından mülakat talebinde bulunulması süreyi daha da uzatabilir. Bu nedenle kısa süreli vize başvurusunun planlanan seyahat tarihinden en az 1 ay önce yapılması gerekir. Uzun süreli vize başvurularının ise seyahat tarihinden en az 4 ay önce yapılması herhangi bir sorun çıkmadan vize işlemlerinin sonuçlanması için önemlidir.

Vize Türleri

Malta ‘ya kısa süreli olarak seyahat etmek isteyen kişiler turistik, ticari, ziyaret, kültürel ve transit vizeye başvuruda bulunabilir. Uzun süreli konaklamalarda ise aile birleşimi, eğitim ve çalışma vizesi için Malta vize başvurusu yapılmalıdır.

Call Now ButtonHemen Ara