İçindekiler

Bordo pasaportu olanların Malta’ya gidebilmeleri için Malta vize işlemleri ile vize almaları gerekir. 90 günden az olan ziyaretlerde vatandaşların Schengen vizesi almaları gerekir. Güney Avrupa ada ülkelerinden olan Malta’yı görmek isteyen Türk vatandaşları bordo pasaport hamili olan vize olmadan Malta’ya gidemezler.

Malta Vize İşlemleri İle Malta Vizesi Nasıl Alınır?

Malta vizesi verme yetkisine Malta’nın Ankara Büyükelçiliği ile İstanbul Başkonsolosluğu sahiptir. Bu temsilcilikler Schengen ve D vize başvurularının sonuçlanması adına çalışır. D tipi vizelerde başvuru doğrudan başkonsolosluk veya büyükelçiliğe yapılabilirken Schengen vizeleri için Malta vize işlemleri gerçekleştirmek adına yetki alan vize başvuru merkezlerine başvuru yapılabilir. Bu merkezlerin başvuru kabul etme yetkisi vardır ancak onay yetkisi yoktur.

Malta Vizesinin Alınabilmesi İçin İhtiyaç Duyulan Belgeler

Malta vizesini almak isteyen kişiler başvurularını tamamlayabilmeleri için birtakım belgelere ihtiyaç duyarlar. Vize belgeleri olarak bilinen bu belgeleri vize başvuru merkezine veya konsolosluklara teslim ettiklerinde vize başvurularının kendilerine düşen aşamasını tamamlarlar.

Malta vizesinin alınabilmesi için ihtiyaç duyulan belgeler şunlardır;

  • Vize dilekçesi
  • Pasaport
  • Malta vize başvuru formu
  • Biyometrik fotoğraf
  • Vize harcı dekontu
  • Konaklama yeri belgeleri
  • Seyahat belgeleri
  • Masrafların karşılanması için maddi kanıtlar
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Seyahat sağlık sigortası

Başvuru sahiplerinin vize merkezi veya konsolosluğun bu belgelerin yanında vize türüne göre ihtiyaç duyacakları belgeleri talep edeceklerini unutmamaları gerekir. Bu sayede vize alma şansları artabilir.

Malta Vize İşlemleri İçinde Parmak İzi Prosedürü

Malta vizesine ihtiyaç duyan kişilerin vize belgeleri yanı sıra parmak izi bilgilerini vermeleri gerekir. Parmak izi prosedürü için kişilerin Malta Konsolosluğu’na gitmeleri ve VIS (vize bilgi sistemi) aracılığıyla parmak izlerini vermeleri gerekir. Ancak Malta vize işlemleri içindeki bu işlemin yapılabilmesi için kişilerin parmak izi vermeye uygun olmaları gerekir. 12 yaşından küçüklerin, parmak izi veremeyecek durumdaki engellilerin, 5 yıl içinde parmak izi verenlerin ve hükümet liderlerinin parmak izi vermesine gerek yoktur.

Malta Vize Ücretleri

Malta vize ücretleri Malta’ya gidecek olan kişinin yaşına göre değişir. Kısa süreli vizelerde ücret belirli iken uzun süreli vizeler için vize türü ve vize süresine göre ücret belirlenir. Schengen vizeleri için 12 yaş üzerindekiler 110 Euro, 6-11 yaş arasındakiler 70 Euro ve 0-5 yaş arasındakiler 30 Euro ücret öder. Tüm bu Malta vize işlemleri için bizden vize danışmanlık hizmeti alabilir ve tüm işlemleri bize bırakabilirsiniz.

Call Now ButtonHemen Ara