Norveç ülkesine seyahat edebilmek için mutlaka Norveç vize başvurusu yapmak gerekir. Norveç schengen dahilinde olduğu için gidecek olan vatandaşların schengen vizesi alması gerekir. Norveç vize başvurusu yapmadan önce gerekli olan şartları ve evrakları bilmek gerekir. Her ülkenin başvuru şartları da farklıdır. Bu nedenle tüm bilgileri aldıktan sonra başvuru da bulunmak daha doğru olacaktır. Norveç ülkesine seyahat etmek isteyen vatandaşların bordo renkli olan pasaporta sahip olmaları gerekir. Norveç her Türk vatandaşından vize talep eder. Sadece yeşil renkli ve gri diplomatik pasaporta sahip olanlar 180 güne kadar ülkeye seyahat eder. 90 günü aşmadan vizeden muaf tutulurlar.

Norveç Vize Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

Norveç vize başvuru adımı için ülkede sorumlu olan büyükelçiliklerden ve konsolosluklardan bu konuda yardım alınabilir. Vize başvuruları genellikle temsilcilikler aracılığı ile yapılır. Daha sonra bir liste verilir ve bu evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. Genellikle evraklar hazırlanıp teslim edildikten sonra hızlı bir şekilde sonuçlanır. Ancak evrakların kişilere ait olması oldukça önemlidir. Herhangi bir eksiklik olması halince başvuru da uzar.

Aşağıdaki evrak ve belgeler sunulmalıdır;

  • Pasaport
  • Biometrik fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı
  • Gidiş dönüş uçak bileti
  • Kalınacak yerin bilgileri
  • 3 aylık hesap dökümü
  • Sağlık sigortası
  • Herhangi bir iş yerinde çalışıldığına dair bilgiler

Bu vize evrakları ve belgelerle birlikte Norveç vize başvuru adımı eksiksiz bir şekilde atılarak sonuç beklenmelidir.

norveç bayrağı

Norveç Vizesi Başvuru Süreci Ne Zaman Sonuçlanır?

Norveç vizesi başvuru talebinde bulunulduğu zaman sonucun çıkması biraz uzun sürebilir. Genellikle konsolosluklar oldukça yoğun olur ve sonucun gelmesi de bu nedenle uzar. Vize merkezine evraklar teslim edildiği zaman gerekli kontroller yapıldıktan sonra evraklar da konsolosluğa iletilir. Eğer evraklar da bir eksik varsa konsolosluk tekrar evrak talep eder. Konsolosluk evrakları inceledikten sonra genellikle bir hafta veya 10 gün içerisinde başvuru cevabı gelir. Bu gibi durumlar da başvuru da bulunan vatandaşların vize reddi de alması mümkün olmaktadır. Bu sorunlarla karşılaşmamak için mutlaka Norveç vizesi başvuru evraklarını birkaç kez kontrol ederek teslim etmekte fayda vardır.

Norveç Vizesi Başvuru Adımı Sonucunda Vize Reddi

Norveç ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerin vize başvuru işlemlerini tamamlamasının ardından vize sonuçlanır. Ancak bu gibi durumlar da vize olumlu veya olumsuz bir şekilde sonuçlanabilir. Eğer daha önce hiç vize alınmadıysa direkt olarak vize reddi alınabilir. Genellikle bu gibi durumlar herkes için geçerli değildir. Ancak vize reddi alındığı zaman hemen tekrar başvuru da bulunmamak gerekir. Aradan belli bir süre geçtikten sonra başvuru da bulunmak ve evrakları kontrol etmek daha doğru olacaktır. Vize reddi almamak için genellikle daha önce yapılan seyahatler de oldukça önemlidir. Özellikle vize alınan ülkeye gitmemek vize reddi alınmasına neden olur. Genellikle bu gibi işlemler konsolosluk tarafından çok sık kontrol edilir.

Norveç Vize Başvuru Şartları

Norveç ülkesine seyahat edileceği zaman gerekli olan başvuru şartlarını da mutlaka yerine getirmek gerekir. Norveç vizesi için başvurunun seyahat tarihinden çok önceden yapılması gerekir. Vize merkezinden randevu alındıktan sonra başvuru yapılmalıdır. Genellikle konsolosluk direkt olarak başvuruyu kabul etmez. Pasaportun 3 ay geçerli olması gerekir. Norveç vizesi için parmak izinin de mutlaka verilmesi gerekir. Parmak izinin çok eski olması aynı zamanda vize alınmamasına neden olur. Başvuru şartlarını yerine getiren her vatandaş belirlenen vize merkezleri üzerinden başvuru da bulunabilir. Bu nedenle başvuru şartlarını yerine getiren herkes kolay bir şekilde Norveç vize başvurusu adımını gerçekleştirebilir.