İçindekiler

Norveç vize başvuru adımı için ülkede sorumlu olan büyükelçiliklerden ve konsolosluklardan bu konuda yardım alınabilir. Vize başvuruları genellikle temsilcilikler aracılığı ile yapılır. Daha sonra bir liste verilir ve bu evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. Genellikle evraklar hazırlanıp teslim edildikten sonra hızlı bir şekilde sonuçlanır. Ancak evrakların kişilere ait olması oldukça önemlidir. Herhangi bir eksiklik olması halince başvuru da uzar.

Aşağıdaki evrak ve belgeler sunulmalıdır;

 • Pasaport
 • Biometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı
 • Gidiş dönüş uçak bileti
 • Kalınacak yerin bilgileri
 • 3 aylık hesap dökümü
 • Sağlık sigortası
 • Herhangi bir iş yerinde çalışıldığına dair bilgiler

Bu vize evrakları ve belgelerle birlikte Norveç vize başvuru adımı eksiksiz bir şekilde atılarak sonuç beklenmelidir.

Norveç Vizesi Başvuru Süreci Ne Zaman Sonuçlanır?

Norveç vizesi başvuru talebinde bulunulduğu zaman sonucun çıkması biraz uzun sürebilir. Genellikle konsolosluklar oldukça yoğun olur ve sonucun gelmesi de bu nedenle uzar. Vize merkezine evraklar teslim edildiği zaman gerekli kontroller yapıldıktan sonra evraklar da konsolosluğa iletilir. Eğer evraklar da bir eksik varsa konsolosluk tekrar evrak talep eder. Konsolosluk evrakları inceledikten sonra genellikle bir hafta veya 10 gün içerisinde başvuru cevabı gelir. Bu gibi durumlar da başvuru da bulunan vatandaşların vize reddi de alması mümkün olmaktadır. Bu sorunlarla karşılaşmamak için mutlaka Norveç vizesi başvuru evraklarını birkaç kez kontrol ederek teslim etmekte fayda vardır.

Norveç Vizesi Başvuru Adımı Sonucunda Vize Reddi

Norveç ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerin vize başvuru işlemlerini tamamlamasının ardından vize sonuçlanır. Ancak bu gibi durumlar da vize olumlu veya olumsuz bir şekilde sonuçlanabilir. Eğer daha önce hiç vize alınmadıysa direkt olarak vize reddi alınabilir. Genellikle bu gibi durumlar herkes için geçerli değildir. Ancak vize reddi alındığı zaman hemen tekrar başvuru da bulunmamak gerekir. Aradan belli bir süre geçtikten sonra başvuru da bulunmak ve evrakları kontrol etmek daha doğru olacaktır. Vize reddi almamak için genellikle daha önce yapılan seyahatler de oldukça önemlidir. Özellikle vize alınan ülkeye gitmemek vize reddi alınmasına neden olur. Genellikle bu gibi işlemler konsolosluk tarafından çok sık kontrol edilir.

Norveç Vize Başvuru Şartları

Norveç ülkesine seyahat edileceği zaman gerekli olan başvuru şartlarını da mutlaka yerine getirmek gerekir. Norveç vizesi için başvurunun seyahat tarihinden çok önceden yapılması gerekir. Vize merkezinden randevu alındıktan sonra başvuru yapılmalıdır. Genellikle konsolosluk direkt olarak başvuruyu kabul etmez. Pasaportun 3 ay geçerli olması gerekir. Norveç vizesi için parmak izinin de mutlaka verilmesi gerekir. Parmak izinin çok eski olması aynı zamanda vize alınmamasına neden olur. Başvuru şartlarını yerine getiren her vatandaş belirlenen vize merkezleri üzerinden başvuru da bulunabilir. Bu nedenle başvuru şartlarını yerine getiren herkes kolay bir şekilde Norveç vize başvurusu adımını gerçekleştirebilir.

Norveç’e seyahat etmeyi planlayan kişilerden Umuma Mahsus (bordo) pasaporta sahip olanlar Norveç vize randevu adımı ile vize başvurusunda bulunmalıdır. Bunun için gerekli evraklar temin edildikten sonra yetkili kurumdan Norveç vize randevu alımı yapılarak işlemler tamamlanmalıdır. Diğer pasaport türlerinden herhangi birine sahip olan kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak olan seyahatleri için vizeden muaftır.

Vize Türleri

Norveç’e seyahat etmek isteyen kişiler için seyahatlerine uygun olacak pek çok vize türü vardır. Vizeler sürelerine ve giriş-çıkış durumlarına göre çeşitlilik gösterir. Kısa süreli vizeler turistik, ticari, sağlık, ziyaret, kültürel- sportif- konferans, kısa süreli öğrenim, staj, sağlık ve transit vizeleridir. Uzun süreli vizeler ise aile birleşimi ve çalışma vizesidir. Vize türleri tek, çift ve çok girişli olarak da değişiklik gösterir.

Vize Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Ülkeye yapılacak olan seyahatin nedeni belirlendikten sonra alınacak vize türüne de karar verilir. Sonrasında seçilen vize türüne uygun olarak istenilen vize belgeleri hazırlanır.

Genel olarak istenilen belgeler şunlardır;

 • Pasaport (Seyahat bitiminden sonra en az 3 ay geçerliliği olan ve en az 2 boş sayfası bulunan)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Vize başvuru formu
 • Seyahat sağlık sigortası (En az 30.000 Euro teminatlı)
 • Seyahat bilgilerini gösteren belge (Konaklama ve ulaşım bilgileri)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Banka hesap dökümü (Hesap dökümü son 3 aylık döneme ait olmalı ve hesap bakiyesinde en az 7.000 TL bulunmalıdır.)

Vize türlerine göre istenilen belgeler değişiklik gösterebilir. Yetkili kurumlar tarafından ek belgeler de istenebilir.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gerekli belgeler temin edildikten sonra başvuru Ankara Norveç Büyükelçiliği’ne ya da İstanbul Macaristan Konsolosluğu’na yapılır. Biyometrik işlemlerin (parmak izi taraması) sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için öncesinde Norveç vize randevu alımı gereklidir. Vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezleri aracılığıyla da yapılabilmektedir.

Norveç Vize Randevu ve Başvurusu İle Sonuç Kaç Günde Çıkar?

Belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanmasından sonra 15 iş günü içerisinde vize başvurusu sonuçlanır.

Vize Ücreti

Vize başvurusu sırasında ödenmesi gereken bir vize başvuru ücreti vardır. Bu ücret 12 yaşın üzerindeki kişiler için 80 Euro, 6-12 yaş arası çocuklar için ise 35 Euro’dur. Tüm bu Norveç vize randevu alım işlemi için bizden danışmanlık alabilir ve doğru adımlar atabilirsiniz.

Bordo pasaportu ya da diğer adıyla umuma mahsus pasaportu olanların Norveç vize işlemleri yapması gerekir. Bu işlemler vize randevusu, vize evraklarının hazırlanması, vize ücreti ödeme ve ek olarak talep edilen işlemlerdir. Norveç iş, turizm, aile ziyareti ve eğitim gibi amaçlarla yabancı ülke vatandaşlarını ağırlayan bir ülkedir. Pek çok kişi bu ülkeye gitmek istediği için bazı ülkelerin vatandaşlarına vize zorunluluğu getirilmiştir. Bu ülke vatandaşları arasında ise Türk’lerde yer alır.

Call Now ButtonHemen Ara