Bu ülkeye seyahat için kişiler, aşağıda maddeler halinde belirtmiş olduğumuz Norveç vizesi için gerekli evraklar listesini ilgili kuruma sunmalıdırlar. Norveç, İskandinav ülkelerinden biridir. Görülmesi gereken en güzel ülkelerden biri olması için birçok sebep vardır. Başkenti Oslo olan ülke doğal güzelliklerin var olduğu bir yerdir. Peri masalı edası taşısa dahi bu ülkenin soğuk olduğunu unutmamak gerekir. Seyahat edecek kişinin ülkeye gitmeden önce küçük bir araştırma yapması gerekebilir.

Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Norveç vize evrakları genel olarak istenen diğer ülke başvuru evrakları gibidir.

Bu evraklar şöyledir:

  • Uygun pasaport Norveç vize evrakları için en önemli belgelerdendir
  • Pasaportun bir fotokopisi ve eski vizelerin fotokopisi
  • Kimlik bilgilerini içeren nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Beyaz fonda çekilen iki adet vesikalık fotoğraf
  • Vize için başvuru formu ve taahhüt
  • Seyahatin nedenini açıklayan ve gidecek kişi tarafından yazılmış dilekçe
  • Nüfus kayıt örneği
  • Seyahat sigortasını belgeleyen bir poliçe
  • İlgili belgeler (mesleki ve finansal belgeler)

Bu evraklar ile Norveç vizesi için gerekli evraklar listesi tamamlanmış olacaktır. Lakin bu vize evrakları için onaylanma süreci kişinin beklemesi gereken en önemli aşamadır.

norveç bayrağı

Norveç Vizesi İçin Gerekli Belgeler İle Başvuru Nasıl Yapılabilir?

Norveç vizesi için başvuracak kişiler öncelikle ilgili konsolosluklara müracaat etmelidirler. Bizim ülkemiz için bu konsolosluklar Ankara’da bulunan Norveç Büyükelçiliği ve İstanbul’da ki Macaristan Konsolosluğudur. Ayrıca vize başvuru merkezleri aracılığıyla da başvurulabilir bu başvuran kişi için daha iyi bir tercih olacaktır.

Konsolosluk’tan Norveç vizesi için gerekli belgeler öğrenilmelidir. Konsolosluğun istediği belgeler eksiksiz ve doğru bir biçimde yerine getirilmelidir. Ayrıca Schengen vizesi bulunan bir kişinin ayrıca Norveç vizesine başvurması gerekmez. Bu vizeye sahip kişi önce vizesi olan ülkeye gidip oradan Norveç’e geçebilmesi mümkün olduğu belirtiliyor.

Norveç Vizesi Gerekli Evraklar İle Başvuru Kaç Günde Çıkar?

Evraklarını istenilen koşullara bağlı teslim eden ve herhangi bir engeli bulunamamış kişiler için başvurulara ortalama on beş gün içinde geri dönüş mümkün olacaktır. Bu yüzden başvuran kişinin hazırlıklı bulunması gerekebilir. Norveç vizesi gerekli evraklar uygun olarak temin edilip sunulamamışsa vize başvurusu reddedilir. Norveç vizesi için gerekli evraklar konusunda genel olarak söylenebilecekler bu şekildedir.