Bordo pasaportu ya da diğer adıyla umuma mahsus pasaportu olanların Norveç vize işlemleri yapması gerekir. Bu işlemler vize randevusu, vize evraklarının hazırlanması, vize ücreti ödeme ve ek olarak talep edilen işlemlerdir. Norveç iş, turizm, aile ziyareti ve eğitim gibi amaçlarla yabancı ülke vatandaşlarını ağırlayan bir ülkedir. Pek çok kişi bu ülkeye gitmek istediği için bazı ülkelerin vatandaşlarına vize zorunluluğu getirilmiştir. Bu ülke vatandaşları arasında ise Türk’lerde yer alır.

Norveç Vize İşlemleri Arasında Olan Başvuru İçin Randevu Alma Adımı

Norveç vize başvurusu adımının işleme alınabilmesi için Norveç’e gidecek olanların randevu almaları gerekir. Bu randevu Norveç Konsolosluğu’ndan alınır. Verilen randevu zamanında ise evrak teslimi ve parmak izi beyanı ile başvuru tamamlanır. Randevu 4 hafta sonrasına kadar verilebildiği için seyahatten en az 1 ay önce randevu başvurusunda bulunulması gerekir.

Başvuru İle Norveç Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Norveç’e giriş sağlayacak vize için yapılan başvurular 15 gün içerisinde sonuçlanır. Bu nedenle başvuruların en az 15 günde yapılarak işlem sürecinin beklenmesi gerekir. Sürenin 15 günü aşması göz önünde bulundurularak daha erken başvuru yapılması da mümkündür.

norveç bayrağı

Norveç Vize İşlemleri İle Yapılan Başvuruların Reddedilmesi Mümkün Mü?

Norveç Büyükelçilikleri ve Konsolosluklarının ülkeye yabancı ülke vatandaşlarının girişini kısıtlama yetkisi vardır. Bu yetkiyi daha çok vize başvurularına onay vermeyerek kısıtlayabilirler. Yapılan vize başvurularının incelemeleri sonrasında uygun görmedikleri kişilerin başvurularını reddederek vize almalarına engel olabilirler.

Norveç temsilciliklerinin vize başvurularını reddetme sebepleri arasında şunlara rastlanır;

  • Seyahat belgeleri sebebiyle ret
  • Kamu güvenliğini sağlama amacıyla ret
  • Vize evrak eksikliği nedeniyle ret
  • Ülkeden ayrılma konusunda şüphe uyandırma sebebiyle ret
  • Ekonomik şartlardan dolayı ret
  • Ülkeye giriş yasağı olması sebebiyle ret
  • Sağlık sigortası sebebiyle ret

Vize için olumsuz olmayan durumlarda ise başvuruları kabul ederek yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye girişine izin verirler. Böylelikle Türk vatandaşları ya da diğer ülkelerin vatandaşları iş, tatil veya aile ziyareti sebebiyle ülkeye girebilirler.

Norveç Vize İşlemleri İçin Ücret Ödenmesi Gerekir Mi?

Norveç vize işlemleri ile sürecin tamamlanabilmesi için başvuru yapan kişilerin mutlaka kendilerinden talep edilen ücreti ödemeleri gerekir. Norveç vizesi için ücretler 12 yaşından büyük olan kişiler için 105 Euro’dur. 6 yaşından 12 yaşına kadar olan çocuklar içinse ücret 25 Euro’dur. Ayrıca 6 yaşına ulaşmamış çocuklar için vize ücreti ödenmesine gerek yoktur.